Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Adobe Lightroom 2 – wersja finalna


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Adobe Lightroom 2 – wersja finalna
Dodał: Jarosław Zachwieja 29.07.2008
Wczorajszej nocy firma Adobe dość niespodziewanie ogłosiła premierę ostatecznej wersji najnowszej edycji "cyfrowej ciemni". Program, którego wersję testową zaprezentowano trzy miesiące temu, wyszedł w końcu z fazy beta i zyskał kilka nowych udoskonaleń.


Kiedy na początku kwietnia bieżącego roku przedstawiliśmy Wam testową wersję Lightrooma 2, nie wiadomo było nic na temat daty premiery. Wersja beta dla zarejestrowanych użytkowników "jedynki" (oraz zaproszonych przez nich osób) miała działać do końca sierpnia i w tym terminie spodziewano się premiery wersji ostatecznej. Jednak firma Adobe, której do końca udało się zachować tajemnicę, zrobiła zwolennikom tego programu bardzo miłą niespodziankę. Datą premiery drugiej części programu Adobe Lightroom okazał się być 29 lipca 2008 roku.
 
We wspomnianym artykule dotyczącym testowej edycji tego programu omówiliśmy zmiany w stosunku do "jedynki" (obecnie nosi ona oznaczenie 1.4.1) oraz wymieniliśmy zupełnie nowe elementy programu. Zmian było bardzo dużo – wspomnieć można chociażby o sporych modyfikacjach interfejsu użytkownika (zwłaszcza w module Library), dodaniu obsługi systemów dwumonitorowych, czy nowym narzędziu modułu Develop, jakim był pędzel służący do precyzyjnej korekty zdjęć. Z tego też powodu w chwili obecnej chcemy się skoncentrować na zmianach, jakie wprowadzono w programie już po premierze wersji testowej.

Adobe Lightroom 2 – interfejs użytkownika. W prawej górnej części widać m.in. ikonę nowego narzędzia ''Graduated Filter'', symulującego efekt działania filtrów połówkowych.

Oto lista zmian w programie Adobe Lightroom 2 w stosunku do wersji beta tej aplikacji, opublikowanej w kwietniu bieżącego roku:
 • System filtrów modułu Library został rozbudowany o narzędzia sortowania według lokalizacji (kraj, województwo, miasto) oraz daty (oprócz tradycyjnego wyświetlania dat pojawiły się też struktury hierarchiczne – drzewo katalogowe składa się kolejno z roku, miesiąca oraz dnia). Dodatkowo hierarchiczny system dat zawiera mechanizm umożliwiający identyfikację dnia tygodnia odpowiadającego konkretnemu dniu.
 • Panel Folders został rozbudowany o narzędzie pozwalające na identyfikację napędu (np. dysku twardego) lub nośnika, na którym znajdują się zdjęcia. Narzędzie to umożliwia m.in. sprawdzenie ilości pozostałego na tym nośniku miejsca, oraz czy jest on w ogóle obecny w systemie.
 • Poprawiono wygląd ikon foldrów, kolekcji oraz zestawów kolekcji.
 • W panelu Keywording dodano narzędzie umożliwiające szybkie dodawanie słów kluczowych.
 • Użytkownik ma możliwość dodawania oraz usuwania kolumn z narzędzia filtrów metadanych
 • Panel Keyword List rozbudowano o narzędzie pozwalające wyświetlać tylko wybrane grupy słów kluczowych.
 • Zmieniono położenie ikon obsługi systemów dwumonitorowych oraz rozszerzono możliwości tego narzędzia. Poprawiono również błędy aplikacji w obsłudze dwóch monitorów.
 • Działanie klawisza [B], służącego do dodawania zdjęć do szybkich kolekcji (Quick Collection) może zostać zmodyfikowane i kierować zdjęcia do dowolnej kolekcji.
 • Usprawniono działanie niektórych istniejących wcześniej narzędzi.
 • Dodano narzędzie Graduated Filter imitujące działanie filtrów połówkowych.
 • Lista modyfikacji dostępnych z poziomu narzędzi Ajdustment Brush oraz Graduated Filter zawiera opcje Exposure, Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness, Clarity oraz Color Toning.[/a]
 • Poprawiono działanie narzędzia Auto Mask.
 • Poprawiono działanie narzędzia Brush.
 • W panelu Post-Crop Vignettes dodano opcje roundness oraz feather.
 • Zgodność programu ze standardem DNG została rozszerzona do najnowszej wersji DNG 1.2, która zakłada m.in możliwość dokładania do zdjęć w tym formacie profili barwnych. Jednocześnie firma Adobe udostępniła na łamach serwisu Adobe Labs narzędzia służące do obsługi oraz edycji profili DNG.
 • Uaktualniono listę plików RAW obsługiwanych przez program o najnowsze modele aparatów cyfrowych.
 • Zmieniono działanie opcji panelu Camera Calibration. Od teraz współpracują one poprawnie z narzędziem do porównywania wyglądu zdjęć przed i po edycji.
 • Moduł Slideshow rozbudowany został o możliwość eksportu zdjęć do plików w formacie JPEG.
 • Udoskonalono działanie algorytmów wyostrzających w modułach eksportowych.
Ponadto poprawie uległa wprowadzona po raz pierwszy do programu w wersji 2.0 beta współpraca z systemami operacyjnymi o 64-bitowym adresowaniu pamięci. Dzięki temu Lightroom 2 może lepiej współpracować z komputerami wyposażonymi w więcej niż 4 gigabajty pamięci RAM. Producent aplikacji równolegle do niej samej udostępnił również pakiety bibliotek, które umożliwiają programistom niezależnym rozbudowywać możliwości programu. W chwili obecnej dostępne są trzy pakiety SDK, pozwalające na rozszerzanie funkcjonalności w zakresie eksportu zdjęć, obsługi metadanych oraz tworzenie nowych galerii HTML i Flash.
 
Adobe Lightroom 2 dostępny jest w naszym kraju za pośrednictwem internetowego sklepu Adobe Store w cenie około 300 euro (z VAT). Lokalny przedstawiciel firmy zapowiada również, że wersja pudełkowa tego programu już wkrótce trafi do tradycyjnej dystrybucji a jej cena nie przekroczy kwoty 1060 złotych brutto.

Cena (netto): ok. 870 PLN
Strona producenta: www.adobe.pl

Zobacz także:
Nikon RAW Codec 1.4.0 – obsługa D700 i nowe funkcje
Zaprezentuj zdjęcia w sieci i zarabiaj na nich
Nikon ViewNX 1.1.1 - pełna wersja programu
GeoGreeting – fotozabawa z Google Earth
Nowe zestawy Picture Controls Nikona
PTLens – teraz również dla Lightrooma i Aperture
IrfanView 4.20 – nowa wersja, nowe możliwości
Aktualizacja Capture NX 1.3.4
Sprzedaj zdjęcia na Flickr.com
Zestaw filtrów dla Capture NX 2
Promocja – Adobe Photoshop CS3 w UK za pół ceny
Postarzanie zdjęć na szybko

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.739s.