Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Lightroom 2 wersja Beta dostępna w Internecie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Lightroom 2 wersja Beta dostępna w Internecie
Dodał: Jarosław Zachwieja 02.04.2008
Oddział badawczy Adobe udostępnił wszystkim zarejestrowanym użytkownikom firmowego serwisu na łamach strony Adobe Labs pierwszą wersję próbną drugiej edycji "cyfrowej ciemni".


Aplikacja Adobe Lightroom istnieje na rynku od roku. W tym czasie doczekała się ona pięciu wersji (ostatnia, oznaczona numerem 1.4 została niedawno wycofana ze względu na wykryte w niej błędy). Program spotkał się z bardzo żywym przyjęciem do tego stopnia, że można powiedzieć, iż wraz z konkurencyjną aplikacją Apple Aperture zmienił on sposób patrzenia na warsztat cyfrowego fotografa. Na temat Adobe Lightroom powstało wiele artykułów, zarówno w prasie drukowanej jak i w Internecie (między innymi pięcioczęściowy już cykl ''Ciemnia cyfrowego fotografa'' prezentowany na łamach naszego serwisu) oraz liczne książki, takie jak dostępna między innymi w języku polskim pozycja Scotta Kelby'ego pt. ''Sekrety cyfrowej ciemni''.
 
W dniu dzisiejszym jednak na wszystkich miłośników i użytkowników tego programu czekała spora niespodzianka – na łamach serwisu Adobe Labs pojawiła się pierwsza wersja beta drugiej odsłony Adobe Lightrooma. Jest ona dostępna dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników serwisów internetowych Adobe w wersjach dla komputerów Apple i PC. Do działania wymaga zainstalowania zarejestrowanej wersji pierwszej edycji programu lub podania jego kodu seryjnego. Jeżeli jednak nie dysponujemy ani jednym, ani drugim, nadal przez 30 dni możemy wypróbowywać aplikację całkowicie nieodpłatnie.

Adobe Lightroom 2 wersja Beta – interfejs użytkownika. Z prawej strony widoczny m.in. nowy panel z narzędziami Crop, Remove Spots, Remove Red Eye oraz Retouch, a także powiększenie wybranego fragmentu kadru w grupie narzędzi Detail.

Pierwsze uruchomienie programu nie sugeruje, że mamy do czynienia z jakimiś kolosalnymi zmianami, są to jednak tylko pozory. W rzeczywistości, choć Adobe Lightroom 2 jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju już teraz widać, że zmiany w funkcjonalności programu są rozległe i bynajmniej nie kosmetyczne. Wszystkich chętnych do wypróbowania dotychczasowych katalogów z pierwszej wersji programu czeka jednak zawód – w chwili obecnej Lightroom 2 nie potrafi dokonać konwersji archiwów zdjęć utworzonych w Lightroomie 1.x. Użytkownik wersji Beta jest więc zmuszony do utworzenia nowego katalogu ze zdjęciami. Jest to zresztą bardzo rozsądne, ponieważ ze względu na spore różnice między tymi programami, archiwa z Lightrooma 2.0 z dużym prawdopodobieństwem nie będą odczytywane przez starsze wersje programu.
 
Pełna lista zmian dokonanych w poszczególnych modułach programu jest dość długa i przedstawia się następująco:

Moduł Library
 • Uproszczony wygląd modułu
 • Dodany mechanizm Smart Collections
 • Zmodyfikowany system filtrów
 • Zmodyfikowany system słów kluczowych (Keywords), przeniesiony w całości na prawy panel
 • Limit rozmiarów zdjęć zwiększony z 10 tysięcy pikseli do 30 tysięcy pikseli w pionie i poziomie
 • Przeorganizowany mechanizm kolekcji (Collections)
Moduł Develop
 • Dodane narzędzia edycyjne typu Dodge&Burn
 • Dodany mechanizm dodawania i usuwania winiety po wykadrowaniu
 • Dodane skróty klawiszowe do narzędzi z grupy opcji Basic
 • Poprawione mechanizmy automatycznej korekty zdjęć
 • Poprawione algorytmy zarządzania pamięcią
Moduł Print
 • Dodana opcja jednoczesnego druku wielu zdjęć w formie fotoksiążek
 • Dodane drukowanie do plików JPEG
 • Udoskonalony algorytm wyostrzania do druku bazowany na 16-bitowym systemie PhotoKit Sharpener z systemu Mac OS X 10.5
Ponadto Adobe Lightroom 2.0 został rozbudowany o obsługę systemów dwumonitorowych (nareszcie!) oraz o znacznie lepszą integrację z Photoshopem (dotyczy wersji 10.0.1 i nowszych) – m. in. oczekiwany bezpośredni eksport grup zdjęć do narzędzi HDR Merge oraz modułu zdjęć panoramicznych. Z kolei moduł Export został rozszerzony o zaawansowane narzędzie wyostrzające zdjęcia. Ponadto program w wersji dla systemów Windows jest dostępny w wersjach dla systemów 32- i 64-bitowych.
 
Oczywiście program jako wczesna wersja beta nie jest pozbawiony usterek. Najważniejsze dostrzeżone błędy to wspomniana już niezgodność z bibliotekami zdjęć w wersji 1.x oraz niezgodność ze starszymi wersjami Photoshopa niż 10.0.1. Producent prosi jednocześnie o zgłaszanie wszystkich problemów z aplikacją oraz sugestii co do dalszych zmian i rozbudowy funkcjonalności programu. Wersja beta Adobe Lightrooma 2.0 przestanie działać 31 sierpnia 2008 roku. Pozwala to przypuszczać, że do tego czasu program testowy zostanie zakończony.
 
Autorzy programu zapewniają również, że nie zaprzestali prac nad pierwszą wersją programu. Poprawiony Adobe Lightroom 1.4 ma być dostępny jeszcze w pierwszej połowie kwietnia, czyli w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Strona producenta: www.adobe.com
Wersja testowa programu: labs.adobe.com (wymagane zalogowanie w systemie Adobe ID)

Zobacz także:
Baza Diaporam Cyfrowych w Internecie
Aktualizacja Apple Aperture do wersji 2.1
Mac OS X 10.5.2 obsługuje pliki RAW z Hasselbladów
Adobe Photoshop Express – dostępna publiczna wersja beta
Scott Kelby: "Sekrety cyfrowej ciemni. Edycja i obróbka zdjęć w programie Adobe Photoshop Lightroom"
Aktualizacja Olympus Studio i Olympus Master
onOne FocalPoint – winieta i bokeh na życzenie
Capture One 4.1 ze wsparciem dla platformy 645
LR/Enfuse 2.0 – zdjęcia HDR z Lightrooma
Lightroom 1.4 i ACR 4.4 wycofane z powodu usterek
Adobe aktualizuje oprogramowanie

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.612s.