Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  LR/Enfuse 2.0 – zdjęcia HDR z Lightrooma


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

LR/Enfuse 2.0 – zdjęcia HDR z Lightrooma
Dodał: Jarosław Zachwieja 19.03.2008
Dzięki wtyczce stworzonej przez Timothy'ego Armesa również użytkownicy Lightrooma mogą wykonywać zdjęcia o rozszerzonej rozpiętości tonalnej. Niedawno autor udostępnił udoskonaloną wersję swojego produtu.


Zdjęcia wykonane w technice High Dynamic Range to jedna z bardzo popularnych form fotograficznych korzystających z możliwości, jakie daje cyfrowa edycja obrazu. Technika na łączeniu zdjęć przedstawiających dokładnie ten sam kadr ale o różnej ekspozycji w jeden obraz. Pozwala ona na uzyskanie na jednej fotografii obrazu o bardzo dużym zakresie tonalności, przekraczającym możliwości fotografii cyfrowej, ale też analogowej a nawet ludzkiego wzroku. Zabieg ten wykorzystywany jest szczególnie chętnie przez osoby fotografujące wnętrza o bardzo zróżnicowanym natężeniu oświetlenia, takie jak wnętrza kościołów – pozwala ona bowiem na pełne oddanie szczegółów zarówno w obszarach jasnych jak i w cieniach.

Przykład zdjęcia wykonanego w technice HDR. U góry widać kadry źródłowe, pod nimi zaś obraz powstały z ich połączenia.

Pierwszym i jak dotąd najpopularniejszym narzędziem służącym do łączenia pojedynczych ujęć w fotografię HDR był Adobe Photoshop CS3. Gdy światło dzienne ujrzało inne dziecko tego producenta – Adobe Lightroom – wielu jego użytkowników jako najważniejsze wady uznało brak możliwości łączenia zdjęć panoramicznych oraz o zwiększonej rozpiętości tonalnej. Jednak gdy od czasu wprowadzenia do wersji 1.3 tej aplikacji inżynieryjnego pakietu bibliotek SDK zaczęły pojawiać się interesujące moduły rozszerzające możliwości programu, stało się jasne, że prędzej czy później ktoś spróbuje wprowadzić do tego programu zupełnie nowe funkcje.

LR/Enfuse 2.0 – interfejs użytkownika.

Wtyczka LR/Enfuse autorstwa fotografa Timothy'ego Armesa umożlwia łączenie zdjęć o różnej ekspozycji bezpośrednio w programie Adobe Lightroom. Wykorzystuje ona otwarty i bezpłatny mechanizm tworzenia plików HDR o nazwie Enfuse, którego interfejs został zaadaptowany na potrzeby Lightrooma. W wersji 2.0 programu dodana została ponadto funkcja automatycznego wyrównywania zdjęć (Auto Align) działająca w oparciu o inny otwarty projekt Hugin (UWAGA: operacja wyrównywania zdjęć może trwać bardzo długo). Znacznej modyfikacji uległ również interfejs aplikacji oraz poprawione zostały błędy.
 
Instalacja modułu wymaga wcześniejszej instalacji wspomnianych bibliotek Hugin. Są one dostępne w postaci specjalnie przygotowanych przez autora LR/Enfuse wersjach dla systemów operacyjnych Windows i Mac OS X. Po instalacji Hugina dalsza procedura jest standardowa i polega na pobraniu wtyczki w formacie ZIP, rozpakowaniu jej i skopiowaniu znajdującego się w archiwum katalogu LREnfuse.lrplugin wraz z zawartością do katalogu Modules w odpowiednie miejsce na dysku twardym. W zależności od używanego przez nas systemu operacyjnego będą to:
  • Windows XP: \Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Application Data\Adobe\Lightroom\
  • Windows Vista: \Users\nazwa_użytkownika\AppData\Roaming\Adobe\Lightroom\
  • Mac OS X: /Library/Application Support/Adobe/Lightroom/
Po ponownym uruchomieniu programu, nowy moduł będzie dostępny w menu File | Blend exposures using LR/Enfuse – opcję tę należy wybrać po zaznaczeniu w programie zdjęć, które zamierzamy połączyć ze sobą. Program jest w dużej mierze zautomatyzowany, jednak jeżeli ktoś jest zainteresowany modyfikacją jego parametrów, powinien zaznajomić się z przygotowanym przez jego autora w języku angielskim przewodnikiem po funkcjach aplikacji. Ponadto użytkownicy systemów Windows powinni przed pierwszym użyciem ustawić w opcji Previewing application zlokalizowanej na panelu Configuration przeglądarkę graficzną, która będzie wykorzystywana do prezentacji obrazów przedstawiających podgląd końcowego zdjęcia. W przypadku systemów Mac OS X domyślną przeglądarką jest systemowa aplikacja Preview.
 
Moduł LR/Enfuse w wersji dostępnej na stronie autora ma wprowadzoną blokadę uniemożliwiającą generowanie zdjęć o rozmiarach większych niż 500x500 pikseli. W celu uzyskania dostępu do wersji pełnoprawnej musimy wpłacić autorowi dotację za pośrednictwem systemu PayPal. Zostaniemy wówczas przekierowani na stronę, z której będziemy mogli pobrać wersję wtyczki pozbawioną ograniczeń. O wysokości dotacji decydujemy samodzielnie.

Strona WWW: www.timothyarmes.com

Zobacz także:
Aktualizacja firmware dla Canonów EOS 30D i 5D
AKVIS Sketch 6.5 – zamienia zdjęcia w rysunki
Lightroom 1.4 i ACR 4.4 wycofane z powodu usterek
Adobe aktualizuje oprogramowanie
Lightroom Tips eBook – darmowa skarbnica wiedzy o Lightroomie
Microsoft przedłuża okres akcji promocyjnej iView Media Pro
Microsoft Expression Media 2 (beta) – wersja testowa następcy iView MediaPro

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.667s.