Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  75 milionów obiektywów NIKKOR do aparatów firmy Nikon


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

75 milionów obiektywów NIKKOR do aparatów firmy Nikon
Dodał: Stanisław Kuras 19.11.2012
Firma Nikon ogłosiła, że w listopadzie 2012 r. produkcja obiektywów NIKKOR dla aparatów z wymiennymi obiektywami przekroczyła granicę 75 milionów egzemplarzy. Od maja tego roku Nikon wyprodukował 5 milionów sztuk.


Pomimo osiągnięć kolejnego kamienia milowego w zakresie produkcji obiektywów systemowych, firma Nikon kontynuuje działania mające na celu opracowywanie nowych produktów pod marką NIKKOR.
 
W czerwcu 2012 r. Nikon wprowadził na rynek kompaktowy i lekki obiektyw zmiennoogniskowy AF-S NIKKOR 24-85 mm f/3,5-4,5G ED VR dedykowany do lustrzanek wyposażonych w matrycę formatu FX. Dzięki poręcznemu korpusowi i wszechstronnemu zakresowi ogniskowych – od szerokiego kąta do teleobiektywu – jest to doskonały wybór dla fotografów poszukujących uniwersalnego obiektywu, zapewniającego najwyższą jakość zdjęć.

Wielozadaniowy AF-S NIKKOR 24–85 mm

Oferta Nikona została również rozszerzona o zmiennoogniskowy obiektyw AF-S DX NIKKOR 18-300 mm f/3,5-5,6G ED VR zgodny z lustrzankami formatu DX, oferujący 16,7-krotny zoom. Model ten stanowi doskonałe rozwiązania dla amatorów fotografii o szerokim spektrum zainteresowań.

AF-S DX NIKKOR 18-300 mm

W październiku 2012 r. firma Nikon przedstawiła nowy model AF-S NIKKOR 70-200 mm f/4G ED VR – zmiennoogniskowy teleobiektyw w formacie FX, odznaczający się uniwersalnym zakresem ogniskowej wynoszącym 70–200 mm, stałą przysłoną f/4 oraz systemem stabilizacji VR nowej generacji. Obiektyw został opracowany z myślą o profesjonalistach i amatorach specjalizujących się w fotografii reportażowej, podróżniczej, dzikiej przyrody oraz sportu.

Nikon wprowadził również nowe obiektywy do zaawansowanych aparatów z wymienną optyką Nikon 1. We wrześniu 2012 r. został zaprezentowany model 1 NIKKOR 18,5mm f/1,8, a miesiąc wcześniej wyjątkowo smukły obiektyw z 2,5-krotnym zoomem –1 NIKKOR 11-27,5 mm f/3,5-5,6. Od premiery systemu Nikon 1 we wrześniu 2011 r. firma Nikon opracowała i wprowadziła do sprzedaży 6 obiektywów 1 NIKKOR.

1 NIKKOR 18,5mm

Marka NIKKOR
NIKKOR, jako marka obiektywów firmy Nikon, stał się synonimem wszechstronnych obiektywów wysokiej jakości przeznaczonych do lustrzanek jednoobiektywowych. Nazwa NIKKOR powstała po dodania litery „R” do zapisanego w alfabecie łacińskim skrótu „Nikko” pochodzącego od nazwy Nippon Kogaku K.K. W 1933 r. pod nazwą Aero-NIKKOR zaprezentowano wielkoformatowy obiektyw przeznaczony do fotografii lotniczej.
 
Marka NIKKOR zawsze wyznaczała standardy rynkowe. Wprowadzony do oferty w 1968 r. obiektyw typu „rybie oko” OP Fisheye-NIKKOR 10mm f/5,6 do lustrzanek jednoobiektywowych był pierwszym na świecie obiektywem, w którym użyto soczewek asferycznych. Ponadto, obiektywy NIKKOR dla najnowszych lustrzanek jednoobiektywowych wykorzystują wiele własnych, najnowocześniejszych technologii firmy Nikon, np. powłokę nanokrystaliczną, która praktycznie eliminuje odbicia w wewnętrznych soczewkach obiektywu w szerokim zakresie długości fal.
 
Obecna seria obiektywów NIKKOR do lustrzanek Nikon i aparatów systemu Nikon 1 składa się z ponad 80 modeli i obejmuje między innymi obiektywy typu „rybie oko”, obiektywy superszerokokątne, superteleobiektywy, obiektywy mikro oraz obiektywy z korektą perspektywy (PC-E).

Zobacz także:
Czy fotografia jest kobietą? - spotkanie z Anną Bedyńską
Nowy wideoporadnik na Szerokim Kadrze
Konkurs - do wygrania obiektyw Samyang 85 mm
Aktualizacja oprogramowania aparatu COOLPIX S800c do wersji 1.1
Wystawa fotografii awangardy rosyjskiej ''Sztuka i propaganda''
U Schulza - fotografia inscenizowana
Fotograf o fotografii - spotkanie z Romanem Hlawaczem
Kalendarz z Twoimi zdjęciami na 2013 rok
Jasny obiektyw M.ZUIKO DIGITAL 17 mm
Wyniki konkursu Ekologia w Obiektywie
Mini projektor Philips PicoPix 2055
Manfrotto KLYP - zewnętrzna lampa błyskowa do iPhone'a

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.815s.