Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  70 milionów obiektywów NIKKOR do lustrzanek Nikon


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

70 milionów obiektywów NIKKOR do lustrzanek Nikon
Dodał: Marcin Pawlak 14.06.2012
Produkcja obiektywów NIKKOR w czerwcu 2012 r. przekroczyła 70 milionów egzemplarzy. Od października 2011 r. firma Nikon wyprodukowała 5 milionów sztuk. Ponadto, całkowity wolumen produkcji obiektywów AF-S wyposażonych w opracowany przez firmę Nikon cichy silnik Silent Wave Motor (SWM) przekroczył 30 milionów egzemplarzy.


Od momentu wyprodukowania w 2011 r. 65-milionowego egzemplarza obiektywu firma Nikon nieustannie rozwija i wprowadza na rynek nowe produkty pod marką NIKKOR. W tym czasie oferta Nikona została wzbogacona o cztery obiektywy 1 NIKKOR, przeznaczone do zaawansowanych aparatów z wymienną optyką Nikon 1 J1 i Nikon 1 V1 – pierwszych dwóch modeli systemu Nikon 1. Ponadto, firma Nikon wprowadziła na rynek nowe obiektywy NIKKOR do lustrzanek formatu FX, które pozwoliły w pełni wykorzystać potencjał aparatów, takich jak modele Nikon D4 oraz Nikon D800 i D800E.



Trzydzieści milionów obiektywów NIKKOR wyposażonych w cichy silnik (SWM)
Cichy silnik (SWM) to ultradźwiękowy silnik autofokusa opracowany przez firmę Nikon. Zamienia on fale ruchome w energię obrotową, umożliwiając regulację ostrości optyki. Rozwiązanie to gwarantuje niezwykle płynną, cichą i wygodną automatyczną regulację ostrości. Wśród pierwszych obiektywów, w których firma Nikon użyła silnika ultradźwiękowego, był model NIKKOR Ai AF-S 300mm f/2,8D IF-ED, wprowadzony na rynek w 1996 r. Od tamtej pory silnik SWM został użyty w 58 różnych obiektywach wszystkich typów: od ultra-szerokokątnych i superteleobiektywów formatu FX i DX, przez obiektywy zmiennoogniskowe aż po makroobiektywy. Silnik ultradźwiękowy jest stosowany w ponad 90% obecnie produkowanych obiektywów NIKKOR.

Nikkor-S Auto 50mm f/1.4, którego produkcja rozpoczęła się w 1962, to pierwowzór produkowanego dziś Nikkora AF-S 50mm f/1.4G. Fot. Hiyotada.


Marka NIKKOR
NIKKOR, jako marka obiektywów firmy Nikon, stał się synonimem wszechstronnych obiektywów najwyższej jakości. Nazwa NIKKOR powstała w wyniku dodania litery "R" do zapisanego w alfabecie łacińskim skrótu "Nikko", który pochodzi od nazwy Nippon Kogaku K.K., co było powszechną praktyką nadawania nazw obiektywom fotograficznym w czasach, gdy powstała ta nazwa. W 1933 r. pod nazwą Aero-NIKKOR zaprezentowano wielkoformatowy obiektyw do fotografii lotniczej.
 
Marka NIKKOR zawsze wyznaczała standardy rynkowe. Wprowadzony do oferty Nikona w 1968 r. obiektyw typu "rybie oko" OP Fisheye-Nikkor 10mm f/5,6 do lustrzanek jednoobiektywowych był pierwszym na świecie obiektywem, w którym użyto soczewek asferycznych. Ponadto, obiektywy NIKKOR przeznaczone do najnowszych cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych wykorzystują wiele innowacyjnych, autorskich technologii firmy Nikon, takich jak powłoki nanokrystaliczne, które praktycznie eliminuje odbicia w wewnętrznych soczewkach obiektywu w szerokim zakresie długości fal świetlnych.
 
Obecna oferta obiektywów NIKKOR do lustrzanek Nikon i aparatów systemu Nikon 1 obejmuje bogaty wybór modeli, w tym obiektyw typu "rybie oko", superszerokokątne, superteleobiektywy, obiektywy makro oraz obiektywy z korektą perspektywy (PC-E).

Zobacz także:
12 najwspanialszych miejsc na świecie na fotograficzny plener
GIMP - alternatywa dla Photoshopa
Maasai Mara - fotograficzny raj Afryki
Grand Press Photo 2012. Zwycięzcy konkursu fotografii prasowej
Polska na weekend: 12 najwspanialszych miejsc na fotograficzny plener
Adobe Photoshop Lightroom 4 - co nowego?
Polska na weekend: PODLASIE - gdzieś tam za Bugiem
Filmowanie aparatami serii Nikon 1
5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.948s.