Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  2. Azjatycki Konkurs Fotograficzny „Orientuj się!”


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

2. Azjatycki Konkurs Fotograficzny „Orientuj się!”
Dodał: Marcin Pawlak 25.08.2010
Zapraszamy do udziału w 2. edycji konkursu fotograficznego „Orientuj się!” towarzyszącemu 4. Festiwalowi Filmowemu Pięć smaków.


W 2008 roku konkurs „Orientuj się!” poświęcony był tylko społeczności wietnamskiej w Polsce. Tym razem, podobnie jak formułę festiwalu, konkurs otwieramy także na cały kontynent azjatycki, zachęcając do spojrzenia przez obiektyw aparatu na jeden z dwóch sposobów:
 
I sekcja konkursowa to „Azja – made in Poland”, czyli fotografia poświęcona społecznościom azjatyckim mieszkającym w Polsce. Wietnamczycy nadal pozostają najliczniejszą mniejszością narodową w naszym kraju, choć nie brak u nas przybyszów z innych obszarów tego kontynentu. Do tej pory największym miejscem w Polsce skupiającym niespotykaną ilość narodowości był Jarmark Europa. To tam dla wielu osób spotkanie z azjatycką kulturą zaczęło się od wietnamskiej zupy phô. Dziś Stadion X-lecia, należy już do historii, w związku z budową Stadionu Narodowego. Mamy nadzieję, że ten niestety nieistniejący już autentyczny skrawek „Orientu nad Wisłą”, jak i wiele innych miejsc, sytuacji i osób, staną się inspiracją do wzięcia udziału w konkursie.II sekcję konkursu „Orientuj się!” zatytułowaliśmy „Milion zdjęć z każdej podróży”. Chcielibyśmy zachęcić Państwa do refleksji nad statusem tzw. fotografii turystycznej, w tym przypadku związanej z regionem azjatyckim. Dziś podróżowanie nieodłącznie kojarzy się z koniecznością utrwalania za pomocą aparatu wszystkich widzianych miejsc, zdarzeń i ludzi. Czy w tym szaleństwie robienia zdjęć, zastanawiamy się jeszcze nad sensem rejestrowanych obrazów? Czy w poszukiwaniu najlepszych ujęć nie naruszamy godności i prawa do prywatności mieszkańców kraju, który odwiedzamy, traktując ich przede wszystkim jak następny „obiekt do sfotografowania”? Czy poznawanie historii i kultury danego regionu sprowadza się tylko do „pstrykania” zdjęć kolejnym zabytkom?
 
Paradoksalnie, nawyk nieustannego fotografowania kojarzony jest właśnie z turystami z Azji, szczególnie z bardziej stechnicyzowanych jej krajów, jak Japonia, czy Korea. Czy wszyscy zatem stajemy się niewolnikami „miliona zdjęć z każdej podróży”?
Od uczestników tej części konkursu oczekujemy przede wszystkim prac, które w krytyczny sposób odniosą się do wyżej wymienionych problemów uwzględniając kontekst Azji, jako regionu świata, do którego lub z którego się podróżuje.
 
Na zwycięzców obu sekcji konkursowych czekają nagrody pieniężne i rzeczowe. Laureatów wyłoni profesjonalne jury złożone z fotografów, socjologów i podróżników.
 
Pula nagród w konkursie to 3000 zł.
 
Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie podczas festiwalu „Pięć smaków”
 
Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszeniowa będą dostępne na stronie www.piecsmakow.pl od 1 września 2010 roku.

Zobacz także:
Sony DSLR-A580 i DSLR-A560 - lustrzanki z funkcją nagrywania filmów Full HD
Sony A55V i A33 – aparaty z półprzezroczystym lustrem
W barwnym świecie skał i kanionów Arizony i Utah
Wystawa „Ptaki Polskie” w Bytomiu
Konkurs fotograficzny CIAŁO
Casio Exilim H5 - kompaktowa elegancja

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.405s.