Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  2. Azjatycki Konkurs Fotograficzny „Orientuj się!”


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

2. Azjatycki Konkurs Fotograficzny „Orientuj się!”
Dodał: Marcin Pawlak 25.08.2010
Zapraszamy do udziału w 2. edycji konkursu fotograficznego „Orientuj się!” towarzyszącemu 4. Festiwalowi Filmowemu Pięć smaków.


W 2008 roku konkurs „Orientuj się!” poświęcony był tylko społeczności wietnamskiej w Polsce. Tym razem, podobnie jak formułę festiwalu, konkurs otwieramy także na cały kontynent azjatycki, zachęcając do spojrzenia przez obiektyw aparatu na jeden z dwóch sposobów:
 
I sekcja konkursowa to „Azja – made in Poland”, czyli fotografia poświęcona społecznościom azjatyckim mieszkającym w Polsce. Wietnamczycy nadal pozostają najliczniejszą mniejszością narodową w naszym kraju, choć nie brak u nas przybyszów z innych obszarów tego kontynentu. Do tej pory największym miejscem w Polsce skupiającym niespotykaną ilość narodowości był Jarmark Europa. To tam dla wielu osób spotkanie z azjatycką kulturą zaczęło się od wietnamskiej zupy phô. Dziś Stadion X-lecia, należy już do historii, w związku z budową Stadionu Narodowego. Mamy nadzieję, że ten niestety nieistniejący już autentyczny skrawek „Orientu nad Wisłą”, jak i wiele innych miejsc, sytuacji i osób, staną się inspiracją do wzięcia udziału w konkursie.II sekcję konkursu „Orientuj się!” zatytułowaliśmy „Milion zdjęć z każdej podróży”. Chcielibyśmy zachęcić Państwa do refleksji nad statusem tzw. fotografii turystycznej, w tym przypadku związanej z regionem azjatyckim. Dziś podróżowanie nieodłącznie kojarzy się z koniecznością utrwalania za pomocą aparatu wszystkich widzianych miejsc, zdarzeń i ludzi. Czy w tym szaleństwie robienia zdjęć, zastanawiamy się jeszcze nad sensem rejestrowanych obrazów? Czy w poszukiwaniu najlepszych ujęć nie naruszamy godności i prawa do prywatności mieszkańców kraju, który odwiedzamy, traktując ich przede wszystkim jak następny „obiekt do sfotografowania”? Czy poznawanie historii i kultury danego regionu sprowadza się tylko do „pstrykania” zdjęć kolejnym zabytkom?
 
Paradoksalnie, nawyk nieustannego fotografowania kojarzony jest właśnie z turystami z Azji, szczególnie z bardziej stechnicyzowanych jej krajów, jak Japonia, czy Korea. Czy wszyscy zatem stajemy się niewolnikami „miliona zdjęć z każdej podróży”?
Od uczestników tej części konkursu oczekujemy przede wszystkim prac, które w krytyczny sposób odniosą się do wyżej wymienionych problemów uwzględniając kontekst Azji, jako regionu świata, do którego lub z którego się podróżuje.
 
Na zwycięzców obu sekcji konkursowych czekają nagrody pieniężne i rzeczowe. Laureatów wyłoni profesjonalne jury złożone z fotografów, socjologów i podróżników.
 
Pula nagród w konkursie to 3000 zł.
 
Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na wystawie podczas festiwalu „Pięć smaków”
 
Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszeniowa będą dostępne na stronie www.piecsmakow.pl od 1 września 2010 roku.

Zobacz także:
Sony DSLR-A580 i DSLR-A560 - lustrzanki z funkcją nagrywania filmów Full HD
Sony A55V i A33 – aparaty z półprzezroczystym lustrem
W barwnym świecie skał i kanionów Arizony i Utah
Wystawa „Ptaki Polskie” w Bytomiu
Konkurs fotograficzny CIAŁO
Casio Exilim H5 - kompaktowa elegancja

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.323s.