Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sony A55V i A33 – aparaty z półprzezroczystym lustrem


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Już w 1965 roku Canon zaprezentował lustrzankę małoobrazkową (model Pellix) ze stałym, półprzepuszczalnym lustrem?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony A55V i A33 – aparaty z półprzezroczystym lustrem
Dodał: Marcin Pawlak 24.08.2010
Sony wprowadza na rynek pierwsze aparaty cyfrowe z półprzezroczystym lustrem, dzięki czemu oferują 10 kl./s oraz ciągły autofokus w trakcie filmowania.


Informacja prasowa:

Rodzina aparatów z wymiennymi obiektywami Sony α (czytaj. Alfa) powiększy się o niewielkie i bardzo szybkie modele α55 i α33:
  • α55 (SLT-A55V) (16,2 megapikseli) i α33 (SLT-A33) (14,2 megapikseli)
  • Bardzo duża szybkość wykonywania zdjęć (do 10 kl./s) i szybki, dokładny autofokus oparty na systemie wykrywania fazy
  • Pierwszy w historii szybki autofokus przy filmowaniu HD – płynne, ciągłe nastawianie ostrości podczas nagrywania filmu
  • Udoskonalony szybki podgląd na żywo z autofokusem, ruchomy wyświetlacz LCD o przekątnej 3 cali oraz elektroniczny wizjer Tru-Finder pokrywający 100% kadru
  • Zaawansowane funkcje przetwarzania obrazu: panorama 3D, automatyka HDR i redukcja zakłóceń z wykorzystaniem wielu klatek
Pierwsze aparaty cyfrowe Sony oparte na technologii półprzezroczystego lustra mają innowacyjny system optyczny, który daje nowe, niezwykłe możliwości wykonywania zdjęć. W odróżnieniu od tradycyjnych lustrzanek cyfrowych, aparaty z technologią półprzezroczystego lustra zawierają nieruchome lustro, którego zadaniem jest „rozwidlenie” ścieżki optycznej. W efekcie, część światła trafia do głównego przetwornika obrazu, a część do oddzielnego czujnika automatyki ostrości opartego na technologii detekcji fazowej.


Dzięki takiej konstrukcji użytkownik może przez cały czas korzystać z podglądu na żywo o dużej rozdzielczości, z dokładnym systemem nastawiania ostrości opartym na wykrywaniu fazy. Podgląd jest możliwy na ruchomym, 3-calowym monitorze LCD lub w precyzyjnym wizjerze elektronicznym Tru-Finder. Taka konstrukcja gwarantuje ponadto ciągłe nastawianie ostrości nawet na ruchome obiekty, zarówno podczas nagrywania filmów Full HD, jak i fotografowania.


Dzięki uproszczeniu budowy mechanicznej, technologia półprzezroczystego lustra eliminuje inne tradycyjne ograniczenia lustrzanek cyfrowych i pozwala na zmniejszenie wymiarów aparatu oraz jego złożoności. W konsekwencji, modele α55 i α33 będą atrakcyjną propozycją dla osób wykonujących zdjęcia dla przyjemności, pragnących uwiecznić pełne spontaniczności chwile z życia rodzinnego i z podróży bez dźwigania zbędnych kilogramów.

Zdjęcia w pełnej rozdzielczości z szybkością do 10 kl./s i dokładny, śledzący autofokus
Przełomowa technologia półprzezroczystego lustra umożliwia fotografowanie aparatem α55 z szybkością do 10 kl./s (do 7 kl./s w przypadku modelu α33). Jest to obecnie największa na świecie szybkość zdjęć seryjnych zapewniana przez aparaty z wymiennym obiektywem wyposażone w matrycę APS-C.

Półprzezroczyste lustro

Nowo opracowany, 15-polowy autofokus z systemem wykrywania fazy umożliwia dokładne śledzenie ostrości, dzięki czemu podczas zdjęć seryjnych ostro rejestrowane są nawet ruchome obiekty. W efekcie, użytkownicy aparatów α55 i α33 będą mogli uchwycić na zdjęciach zdarzenia trwające ułamek sekundy.

Światowa nowość: szybki autofokus przy nagrywaniu filmów Full HD
Duży przetwornik obrazu CMOS Exmor™ APS HD w obu aparatach pozwala na rejestrację materiału filmowego w jakości HD z pięknymi efektami nieostrości tła.


Aparaty α55 i α33 jako pierwsze na świecie umożliwiają szybkie nastawianie ostrości podczas nagrywania filmów Full HD AVCHD 1080i. Technologia półprzezroczystego lustra zapewnia bowiem dokładne śledzenie ostrości ruchomych obiektów oparte na wykrywaniu fazy. Podgląd obrazu filmowego w czasie rzeczywistym jest teraz możliwy także za pośrednictwem wizjera – w przeciwieństwie do lustrzanek cyfrowych, w których uniesione podczas filmowania lustro uniemożliwia dotarcie światła do wizjera.

Łatwe komponowanie ujęć i wyświetlanie obrazu
Aparaty α55 i α33 dają nowe, ciekawe możliwości komponowania i wyświetlania obrazu fotograficznego i filmowego o najwyższej jakości. System podglądu na żywo z autofokusem, już wcześniej ceniony przez użytkowników bardziej zaawansowanych modeli lustrzanek, jest obecnie jeszcze bardziej efektywny. Podgląd na żywo obrazu o dużej rozdzielczości został połączony z systemem nastawiania ostrości opartym na wykrywaniu fazy, działającym właściwie nawet przy zdjęciach szybko poruszających się obiektów.


Uchylno-obrotowy (do maksymalnego kąta 270°) wyświetlacz Xtra Fine LCD o przekątnej 3 cali (7,5 cm) i proporcjach 16:9 umożliwia wygodne komponowanie ujęć z różnych perspektyw. Wyróżnia się dużą jasnością, szczegółowością i kontrastowością obrazu.


Aparat jest ponadto wyposażony w precyzyjny, elektroniczny wizjer o rozdzielczości 1,15 mln punktów, który pokrywa 100% kadru. Użytkownik ma możliwość błyskawicznego sprawdzenia w wizjerze lub na ekranie LCD, jaki wpływ na obraz mają wprowadzone korekty naświetlenia, głębi ostrości i kolorystyki. W komponowaniu ujęcia pomaga dodatkowo możliwość wyświetlenia w wizjerze i na ekranie LCD różnych siatek linii pomocniczych, jak również poziomicy cyfrowej.


Bogatsze możliwości twórcze Aparaty α55 i α33 współpracują z całą gamą przeszło 30 wymiennych obiektywów z mocowaniem A i są wyposażone w stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE. Ten ostatni kompensuje drgania przy zdjęciach z ręki, pozwalając wydłużyć czas otwarcia migawki nawet o 4 stopnie w stosunku do standardowo zalecanej wartości.


Oba aparaty są również wyposażone w tryb panoramy 3D, umożliwiający zapis szczegółowego obrazu niezwykle rozległej panoramy. Panoramy 3D można następnie wyświetlać na każdym telewizorze zgodnym z technologią 3D. Model SLT-A55 jest pierwszym aparatem Sony z rodziny α wyposażonym w moduł GPS umożliwiający zapis danych geolokalizacyjnych w obrazach i ujęciach filmowych.


Zastosowane w obu aparatach przetworniki CMOS Exmor™ APS HD obsługują cały szereg zaawansowanych funkcji cyfrowego przetwarzania obrazu. Daje to większe możliwości twórczej ekspresji zarówno początkującym użytkownikom, jak i pasjonatom fotografii. W porównaniu z modelami α poprzedniej generacji, dalszemu ulepszeniu poddano funkcję automatyki HDR: dane z serii trzech zdjęć różniących się naświetleniem są automatycznie łączone w jeden obraz odznaczający się większą ilością szczegółów w światłach i cieniach. Tryb redukcji szumu z wykorzystaniem wielu klatek wykorzystuje dane z serii sześciu zdjęć do stworzenia jednego obrazu o niskim poziomie szumów, dzięki czemu efektywna czułość może być zwiększona nawet do ISO 25 600.
 
Nowe aparaty współpracują z kartami Memory Stick PRO Duo™ (w tym Memory Stick PRO-HG Duo™) oraz SD (w tym SDHC i SDXC) (wszystkie nośniki danych są oferowane oddzielnie). Karty Memory Stick PRO-HG Duo HX, umożliwiające przesyłanie danych z szybkością do 30 MB/s, wyróżniają się najwyższą wydajnością podczas zdjęć seryjnych i przy przesyłaniu danych na inny nośnik.
 
Nowe aparaty Sony z półprzezroczystym lustrem będą dostępne: α55 – od października, natomiast α33 od września br.

Zobacz także:
W barwnym świecie skał i kanionów Arizony i Utah
Wystawa „Ptaki Polskie” w Bytomiu
Konkurs fotograficzny CIAŁO
Casio Exilim H5 - kompaktowa elegancja
Canon PowerShot SX130 IS – piękne zdjęcia w prosty sposób!
Canon PowerShot S95 – zaawansowane technologie w kieszeni
Canon SELPHY CP800 – zdjęcia jak z fotolabu
Nikon D3100 - rodzinna lustrzanka cyfrowa

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.715s.