Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  100. wydanie magazynu National Geographic Polska


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Dla potrzeb misji wahadłowca Discovery (STS-48) powstała specjalna, cyfrowa wersja analogowego Nikona F4?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

100. wydanie magazynu National Geographic Polska
Dodał: Przemysław Imieliński 04.01.2008
Z okazji wydania 100. numeru miesięcznika "National Geographic Polska" członkowie redakcji zaprosili do współpracy wybitnych i cenionych Polaków. Jubileuszowy numer magazynu ukazał się 2 stycznia 2008 roku w zwiększonej objętości. Liczył 252 strony. Pierwszy numer polskiej edycji ukazał się w październiku 1999 roku. Prezentowane w magazynie niepublikowane zdjęcia Arkadego Fiedlera, wykonane w 1937 roku na Madagaskarze będzie można obejrzeć także na specjalnie zorganizowanej wystawie.


– "W tym miesiącu gościmy na łamach wielu wspaniałych autorów, autorytety w swoich dziedzinach. Profesorowie Norman Davies i Stefan Meller, Elżbieta Dzikowska – zdobywczyni tegorocznego Grand Prix Travelery, gen. Mirosław Hermaszewski, Krzysztof Wielicki... Niezmiennie od 100 wydań skupiamy wokół siebie wybitnych specjalistów, piszemy o rzeczach najważniejszych. Tym bardziej się cieszę, że Wisława Szymborska zgodziła się napisać kilka słów wstępu do setnego wydania naszego magazynu" – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Polska.
 
W jubileuszowym numerze rozpoczęto nowy cykl "Śladami polskich podróżników". Pierwszy materiał poświęcony jest wybitnemu podróżnikowi Arkademu Fiedlerowi. Tekst opatrzony został czarno-białymi, w większości niepublikowanymi dotąd fotografiami wykonanymi przez Fiedlera podczas jego podróży na Madagaskar. Odnaleziono je na strychu w domu rodzinnym Fiedlerów w Puszczykowie.

Fotografia z wystawy ''Madagaskar 1937'', fot. Arkady Fiedler.

Zdjęcia posłużyły do stworzenia wystawy "Madagaskar 1937”, którą w styczniu br. będzie można oglądać w kinie Silver Screen przy ul. Puławskiej w Warszawie. Wystawa "Madagaskar 1937" prezentuje 30 unikatowych fotografii liczących 70 lat. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 stycznia w Bambini di Praga w Warszawie.

W jubileuszowym wydaniu znalazła się rekordowa liczba polskich artykułów:
 • W kamiennym kręgu. Elżbieta Dzikowska opisuje Zimbabwe – miejsce najpotężniejszych po egipskich piramidach ruiny Afryki.
 • Norman Davies: Historiografia to brutalna walka o świadomość. Rozmowę z historykiem poprowadził Adam Leszczyński.
 • Madagaskar 1937. Tekst Wojciecha Cejrowskiego i Barbary Żukowskiej, opatrzony zdjęciami autorstwa Arkadego Fiedlera. Materiał rozpoczyna cykl "Śladami polskich podróżników".
 • Trochę smoka, trochę kaczki. Z archiwum NG. W XX w. wykopano mnóstwo skamieniałości dinozaurów. Ale dopiero w latach 90., dzięki postępowi w nauce, można je było właściwie "odczytać". Tekst Krzysztof Darewicz.
 • Między wschodem a zachodem. Nasza Ściana Wschodnia ma swój urok – typowy dla pogranicza kulturowy i religijny mix. Tekst Jerzy Danilewicz. Zdjęcia Jacenty Dędek.
 • Schengen: droga wolna. Tekst Stefan Meller.
 • Szczyty możliwości. Opowieść Pauliny Szczucińskiej o polskim himalaizmie zimowym – zdobyciu Everestu i próbie podboju Korony Himalajów.
 • Zaginione plemię Izraela. Wojciech Cejrowski opisuje życie plemienia izraelskiego w puszczy amazońskiej.
 • Wakacje na orbicie. Czas, kiedy każdy będzie mógł polecieć na wakacje w kosmos, zbliża się wielkimi krokami. Tekst Paweł Szarow i Andrzej Meller.
 • Sto dwadzieścia sześć razy dookoła ziemi. Polak w kosmosie – historię o tym jak Mirosław Hermaszewski pierwszy Polak w kosmosie trafił na orbitę opisuje Anna Kłossowska.
 • Bogowie muszą być wzburzeni. W Indonezji dla wielu ludzi wulkany to coś znacznie więcej niż groźny i piękny zarazem element krajobrazu. Jak wygląda życie w cieniu indonezyjskich wulkanów? Tekst Andrew Marshall. Zdjęcia John Stanmayer.
 • Wielkie polowanie. Gry wywiadów – Bogusław Wołoszański opisuje wyścig, jaki podjął wywiad aliantów o przechwycenie niemieckich technologii.
 • Bielik, myśliwy i padlinożerca. Adam Wajrak prezentuje ochronione przed wyginięciem polskie ptaki drapieżne.
 • Afganistan – kraj wiecznego konfliktu. W tym kraju wojna to od wieków codzienność. A idzie za tym bieda, zacofanie, religijny fundamentalizm. Tekst Radosław Sikorski i Andrzej Meller. Zdjęcia Witold Krassowski.
 • Misja. Tekst Krzysztof Strachota. Zdjęcia Agnieszka Pytko.
Z okazji przygotowań do 100. numeru redakcja wprowadziła kilka zmian, mających na celu odświeżenie pisma. Objęły one zarówno layout jak i okładkę magazynu.

Strona wydawcy: www.national-geographic.pl

Zobacz także:
Wildlife Photographer of the Year 2007 – tournée po Polsce
Konkurs na najlepsze zdjęcie dotyczące ochrony środowiska naturalnego
Adobe Photoshop CS3 Extended dla studentów za 175 zł!
Lecisz do USA? Uważaj na baterie!
Tom Carter: "CHINA: Portrait of a People"
Nagrody "CES Innovations Design and Engineering Awards 2008"
30 milionów EOS-ów! Gratulujemy!
"Królestwo Orłów" ze zdjęciami Brutusa Östlinga książką roku 2008 według WWF!
Wybrano zwyciężcę Sony Ericsson World View 2007
''5 klatek'' 5/2007 już w Sieci!
Zaplecze 5/2007 już w Sieci!
Guy Edwardes: "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Rostislav Stach: "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.755s.