Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  100. wydanie magazynu National Geographic Polska


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

100. wydanie magazynu National Geographic Polska
Dodał: Przemysław Imieliński 04.01.2008
Z okazji wydania 100. numeru miesięcznika "National Geographic Polska" członkowie redakcji zaprosili do współpracy wybitnych i cenionych Polaków. Jubileuszowy numer magazynu ukazał się 2 stycznia 2008 roku w zwiększonej objętości. Liczył 252 strony. Pierwszy numer polskiej edycji ukazał się w październiku 1999 roku. Prezentowane w magazynie niepublikowane zdjęcia Arkadego Fiedlera, wykonane w 1937 roku na Madagaskarze będzie można obejrzeć także na specjalnie zorganizowanej wystawie.


– "W tym miesiącu gościmy na łamach wielu wspaniałych autorów, autorytety w swoich dziedzinach. Profesorowie Norman Davies i Stefan Meller, Elżbieta Dzikowska – zdobywczyni tegorocznego Grand Prix Travelery, gen. Mirosław Hermaszewski, Krzysztof Wielicki... Niezmiennie od 100 wydań skupiamy wokół siebie wybitnych specjalistów, piszemy o rzeczach najważniejszych. Tym bardziej się cieszę, że Wisława Szymborska zgodziła się napisać kilka słów wstępu do setnego wydania naszego magazynu" – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Polska.
 
W jubileuszowym numerze rozpoczęto nowy cykl "Śladami polskich podróżników". Pierwszy materiał poświęcony jest wybitnemu podróżnikowi Arkademu Fiedlerowi. Tekst opatrzony został czarno-białymi, w większości niepublikowanymi dotąd fotografiami wykonanymi przez Fiedlera podczas jego podróży na Madagaskar. Odnaleziono je na strychu w domu rodzinnym Fiedlerów w Puszczykowie.

Fotografia z wystawy ''Madagaskar 1937'', fot. Arkady Fiedler.

Zdjęcia posłużyły do stworzenia wystawy "Madagaskar 1937”, którą w styczniu br. będzie można oglądać w kinie Silver Screen przy ul. Puławskiej w Warszawie. Wystawa "Madagaskar 1937" prezentuje 30 unikatowych fotografii liczących 70 lat. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 stycznia w Bambini di Praga w Warszawie.

W jubileuszowym wydaniu znalazła się rekordowa liczba polskich artykułów:
 • W kamiennym kręgu. Elżbieta Dzikowska opisuje Zimbabwe – miejsce najpotężniejszych po egipskich piramidach ruiny Afryki.
 • Norman Davies: Historiografia to brutalna walka o świadomość. Rozmowę z historykiem poprowadził Adam Leszczyński.
 • Madagaskar 1937. Tekst Wojciecha Cejrowskiego i Barbary Żukowskiej, opatrzony zdjęciami autorstwa Arkadego Fiedlera. Materiał rozpoczyna cykl "Śladami polskich podróżników".
 • Trochę smoka, trochę kaczki. Z archiwum NG. W XX w. wykopano mnóstwo skamieniałości dinozaurów. Ale dopiero w latach 90., dzięki postępowi w nauce, można je było właściwie "odczytać". Tekst Krzysztof Darewicz.
 • Między wschodem a zachodem. Nasza Ściana Wschodnia ma swój urok – typowy dla pogranicza kulturowy i religijny mix. Tekst Jerzy Danilewicz. Zdjęcia Jacenty Dędek.
 • Schengen: droga wolna. Tekst Stefan Meller.
 • Szczyty możliwości. Opowieść Pauliny Szczucińskiej o polskim himalaizmie zimowym – zdobyciu Everestu i próbie podboju Korony Himalajów.
 • Zaginione plemię Izraela. Wojciech Cejrowski opisuje życie plemienia izraelskiego w puszczy amazońskiej.
 • Wakacje na orbicie. Czas, kiedy każdy będzie mógł polecieć na wakacje w kosmos, zbliża się wielkimi krokami. Tekst Paweł Szarow i Andrzej Meller.
 • Sto dwadzieścia sześć razy dookoła ziemi. Polak w kosmosie – historię o tym jak Mirosław Hermaszewski pierwszy Polak w kosmosie trafił na orbitę opisuje Anna Kłossowska.
 • Bogowie muszą być wzburzeni. W Indonezji dla wielu ludzi wulkany to coś znacznie więcej niż groźny i piękny zarazem element krajobrazu. Jak wygląda życie w cieniu indonezyjskich wulkanów? Tekst Andrew Marshall. Zdjęcia John Stanmayer.
 • Wielkie polowanie. Gry wywiadów – Bogusław Wołoszański opisuje wyścig, jaki podjął wywiad aliantów o przechwycenie niemieckich technologii.
 • Bielik, myśliwy i padlinożerca. Adam Wajrak prezentuje ochronione przed wyginięciem polskie ptaki drapieżne.
 • Afganistan – kraj wiecznego konfliktu. W tym kraju wojna to od wieków codzienność. A idzie za tym bieda, zacofanie, religijny fundamentalizm. Tekst Radosław Sikorski i Andrzej Meller. Zdjęcia Witold Krassowski.
 • Misja. Tekst Krzysztof Strachota. Zdjęcia Agnieszka Pytko.
Z okazji przygotowań do 100. numeru redakcja wprowadziła kilka zmian, mających na celu odświeżenie pisma. Objęły one zarówno layout jak i okładkę magazynu.

Strona wydawcy: www.national-geographic.pl

Zobacz także:
Wildlife Photographer of the Year 2007 – tournée po Polsce
Konkurs na najlepsze zdjęcie dotyczące ochrony środowiska naturalnego
Adobe Photoshop CS3 Extended dla studentów za 175 zł!
Lecisz do USA? Uważaj na baterie!
Tom Carter: "CHINA: Portrait of a People"
Nagrody "CES Innovations Design and Engineering Awards 2008"
30 milionów EOS-ów! Gratulujemy!
"Królestwo Orłów" ze zdjęciami Brutusa Östlinga książką roku 2008 według WWF!
Wybrano zwyciężcę Sony Ericsson World View 2007
''5 klatek'' 5/2007 już w Sieci!
Zaplecze 5/2007 już w Sieci!
Guy Edwardes: "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Rostislav Stach: "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.907s.