Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  ''5 klatek'' 5/2007 już w Sieci!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aby w aparatach Canon PowerShot sprawdzić, jaka wersja firmware'u jest obecna w aparacie, należy przygotować sobie odpowiednią kartę pamięci?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

''5 klatek'' 5/2007 już w Sieci!
Dodał: Przemysław Imieliński 17.12.2007
Z Internetu można pobrać kolejne wydanie e-magazynu prezentującego prace polskich roportażystów. Tym razem zostało ono wzbogacone o dodatek poświęcony Bliskiemu Wschodowi.


Ostatni w tym roku numer "5 Klatek" jak zwykle przynosi wiele ciekawych zdjęć reportażowych. Od tej edycji wydawcy zapowiadają jednak rozszerzenie formuły magazynu. Chcą oni, by ukazywały się w nim fotoreportaże polskich autorów realizujących swoje projekty również poza granicami naszego kraju. Stąd też w najnowszym wydaniu poświecono sporo miejsca fotografiom dokumentującym życie w kilku państwach Bliskiego Wschodu. Zarówno tych ogarniętych wojami, jak i jednym z tych, który być może już niedługo jako pierwszy kraj muzułmański przystąpi do Unii Europejskiej.O Polsce…
Najnowsze wydanie "5 Klatek" otwiera reportaż Pawła Olejniczaka, dokumentujący trening zawodników drużyny futbolu amerykańskiego, którą założyło kilku warszawskich entuzjastów tego niezbyt jeszcze popularnego w Polsce sportu. Trzy kolejne materiały dotyczą już bardziej polskiej codzienności. Łukasz Trzciński w cyklu zatytułowanym "Cud z urzędu" próbuje pokazać narodziny nowego kultu, jakim obdarzany jest po śmierci polski papież, Jan Paweł II. Na jego zdjęciach możemy zobaczyć pielgrzymów, którzy uwierzyli, że woda wypływająca spod pomnika papieża w Wadowicach ma cudowne właściwości. Z kolei Adam Lach sportretował dzieci z oddziału onkologicznego Szpitala Akademickiego we Wrocławiu, którym na skutek działań komornika groziło przeniesienie do innych placówek służby zdrowia.
 
Mniej osobiście najbardziej intrygujący wydał się natomiast cykl pt. "Autostrada" ze zdjęciami Piotra Małeckiego. Autorowi udało się w nim kilkoma obrazami opowiedzieć o różnych aspektach związanych z budową dróg w Polsce. Choć wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności rozbudowy infrastruktury drogowej, to jednak już rzadziej zwracamy uwagę na to, że budowa autostrad nieodwracalnie zmieni krajobraz wielu miejsc i narusza dotychczasowe środowisko życia wielu ludzi. Reportażowi Piotra Małeckiego nie można odmówić też ironii. W sumie to tylko kilka zdjęć, ale na tyle umiejętnie zestawionych, że stanowią wciągającą i obszerną opowieść.

''5 Klatek'' 5/2007 – Autostrada, fot. Piotr Małecki.

Poświęconą polskim tematom część magazynu kończą rozważania Krzysztofa Miękusa na temat kondycji rodzimego fotodokumentu.

…i o Bliskim Wschodzie
Zgodnie ze zmienioną formułą, druga część „5 Klatek” przynosi kilka ciekawych fotoreportaży, ukazujących życie w różnych krajach Bliskiego Wschodu. Łukasz Wołągiewicz swoimi kolorowymi, choć niezwykle oszczędnymi w formie i zdystansowanymi zdjęciami, dokumentuje dramatyczną i wciąż niestety mocno jeszcze wojenną codzienność Iraku.
 
Podobny temat, wydawałoby się, wziął na warsztat Witold Krassowski w swoim reportażu "Afganistan". W odróżnieniu jednak od Łukasz Wołągiewicza zrezygnował on z koloru, a na jego czarno-białych zdjęciach ujrzymy przede wszystkim zwykłych, prostych ludzi i ich codzienne życie, polityka i inne medialne wydarzenia są tu zdecydowanie zmarginalizowane – liczą się ludzie, ich emocje, radości i smutki. To moim zdaniem najciekawszy materiał w tym wydaniu, przemyślana forma i precyzyjna kompozycja zdjęć po raz kolejny potwierdza wysoki kunszt tego kilkukrotnego już laureata konkursów Word Press Photo i Polskiej Fotografii Prasowej. Szkoda tylko, że wydawcy magazynu postanowili umieścić podpisy do fotografii w obrębie kadrów. Powoduje to, że są one słabo czytelne i psują nieco odbiór samego obrazu.

''5 Klatek'' 5/2007 – Afganistan, fot. Witold Krassowski.


Inny obraz, świadectwo wielkiej religijności mieszkańców Bliskiego Wschodu przynoszą fotografie Agi Łuczakowskiej, która w reportażu „Dzień Aszura” ukazuje obchody najważniejszego święta religijnego w Turcji. Ostatni z materiałów poświeconych Bliskiemu Wschodowi to z kolei fotorelacja z podróży po tureckim Kurdystanie, którą odbył Michał Sita. Autor ukazuje na zdjęciach życie współczesnych Kurdów, ich domy i codzienne zajęcia.
 
To wydanie "5 Klatek" kończy natomiast autoironiczny obraz pracy fotoreportera. Zrealizowany przez Filipa Ćwika cykl "Fotoreporterzy", jak mówi o nim sam autor, jest wciąż niedokończony. Już teraz pozwala on jednak podejrzeć niechętnie ukazywaną stronę tego zawodu, w którym, by zrobić zdjęcie na pierwszą stronę trzeba najpierw długo czekać, a później... mocno rozpychać się łokciami.

Aktualny i archiwalne numery kwartalnika "5 Klatek":
''5 Klatek'' – numer 1/2006 (10 MB)
''5 Klatek'' – numer 2/2006 (19 MB)
''5 Klatek'' – numer 3/2006 (21 MB)
''5 Klatek'' – numer 4/2007 (16 MB)
''5 Klatek'' – numer 5/2007 (15 MB)

Zobacz także:
Zaplecze 5/2007 już w Sieci!
XVII Krajowy Salon Fotografii Artystycznej Żary 2007 rozstrzygnięty!
Konkurs "Noc na Ziemi" rozstrzygnięty!
Guy Edwardes: "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Rostislav Stach: "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”
"Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznie
Rekordowa cena za aparat na aukcji w Wiedniu
Nowy numer "Underwater photography" 39/2007
Konkurs "Barwy jesieni" rozstrzygnięty!
"Coś w sztuce polskiej pękło, coś się skończyło..." – dyskusja i prezentacja książki
Palcem po mapie Sri Lanki
Wystawa zdjęć Fransa Lantinga odwiedzi kilka krajów Europy
"5 Klatek" – wydanie specjalne
Wojna w Iraku i Afganistanie oczami fotografów Agencji VII
Fotografie dokumentujące wpływ zmian klimatycznych na lodowiec
Pomóż szerpankom!
LFI 7/2007 – kolejny numer e-magazynu nie tylko dla użytkowników Leiki
The Digital Journalist – wydanie październikowe
Bezpłatny podręcznik fotografii dla użytkowników Nikona D70
Startuje World Press Photo 2007
3. edycja konkursu fotograficznego National Geographic rozstrzygnięta!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.004s.