"Wielka siła polskiej sztuki ostatnich kilkunastu lat tkwiła w tym, że ukształtowało ją unikalne, możliwe tylko w tym miejscu i czasie doświadczenie. Nie ma już "wilczego" kapitalizmu czasów transformacji: z jego pstrokacizną, nomenklaturą i specyficznym pięknem (choć lepiej rzec: "ładnem"), ale także z jego skutkami społecznymi, przewartościowaniami i redefinicją całych warstw społecznych. Nie ma już także Polski pawilonów, abstrakcyjnych kolorowych rzeźb, betonowego detalu i szarych bloków [...]. Nie ma już tej cudownej pożywki, jaką do syta nakarmili się artyści urodzeni w latach siedemdziesiątych, jest tylko rozcieńczona globalna papka. Czy uda znaleźć się w niej coś świeżego, nowego, odkrywczego? Na razie wydaje się, że artystom osunął sie grunt spod stóp, a z otaczającej ich rzeczywistości ktoś nagle wypłukał całą substancje. Kolejni twórcy nie potrafią wygrzebać się z kolein pozostawionych przez poprzedników. Pojawiają się oczywiście artyści zdolni, ale...
Jak można najogólniej scharakteryzować okres ostatnich kilkunastu lat? Jako tygiel lub czas nauki; także tryumfu. Nie było w Polsce dekad "artystów", "marszandów i dilerów" czy "kuratorów", które na płaszczyźnie art worldu całkiem zasadnie ogłaszano (odpowiednio) dla lat ''70, '80 i '90. Przedstawiciele wszystkich tych profesji w równym stopniu współtworzyli – i współtworzą – polską sztukę. Zmiana systemu wymusiła u twórców refleksję zarówno nad podmiotowością jednostki, jak i warunkującym ją otoczeniem. Było to doświadczenie w równym stopniu estetyczne, co intelektualne."
Uczestnicy dyskusji
Powyższa opinia to słowa Jakuba Banasiaka, jednego z uczestników zaplanowanej na 8 listopada dyskusji na temat nowych zjawisk w sztuce polskiej. Obok niego w spotkaniu udział wezmą także Wojciech Kozłowski, Paweł Leszkowicz, Joanna Mytkowska, Jarosław Suchan, Magdalena Ujma, a dyskusję poprowadzą Grzegorz Borkowski i Adam Mazur. Podczas imprezy zaprezentowana zostanie również książka "Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000".
O książce
Obraz współczesnej sztuki polskiej po 2000 roku na tyle rożni sie od tego z lat dziewięćdziesiątych, że domaga sie rozpoznania i przewodnika po nowych terytoriach. Książka "Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000" przedstawia imponującą liczbę nowych zjawisk artystycznych w dwóch uzupełniających się perspektywach. Leksykon prezentuje sylwetki 71 najbardziej intrygujących osobowości polskiej sztuki, a Eseje prowadzą narrację i proponują pojęcia wyjaśniające materiał w nim zawarty, ale tez niejednokrotnie wykraczają poza jego zakres.
Książka zawiera teksty 38 autorów prezentujących odmienne perspektywy i style refleksji nad sztuką odzwierciedlające różnorodną materię opisywanych i interpretowanych zjawisk. Całość uzupełnia Kalendarium wybranych wydarzeń w sztuce polskiej po 2000 roku oraz schematyczna Mapa obrazująca przenikające się konstelacje aktywności artystycznych.
Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (sala Kino/Audytorium)
Ulica: Al. Ujazdowskie 6
Termin: 08.11.2007
Godzina: 18:00
Adres WWW: www.csw.art.pl
Zobacz także:Palcem po mapie Sri LankiII Ogólnopolski Festiwal Fotografii OtworkowejKonkurs "Wielkopolska – zdjęcie roku 2007"Konkurs "Tworząc inny świat"Konkurs Sony World Photography Awards, Cannes 20082007 – Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich – wystawaXVII Krajowy Salon Fotografii Artystycznej Żary '2007"5 Klatek" – wydanie specjalneWojna w Iraku i Afganistanie oczami fotografów Agencji VII3. edycja konkursu fotograficznego National Geographic rozstrzygnięta!Marek Górecki: "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"Roderick Macdonald: "Akty. Fotografia cyfrowa dla profesjonalistów."