Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: Dust-Shield, czyli jak uchronić EOS-a 5D przed kurzem


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: Dust-Shield, czyli jak uchronić EOS-a 5D przed kurzem
Autor: Marcin Pawlak
Kurz osiadający na powierzchni matrycy cyfrowej lustrzanki w trakcie wymiany obiektywów potrafi być prawdziwą zmorą. Nic dziwnego, że producenci akcesoriów dostarczają najróżniejsze wynalazki służące do oczyszczania powierzchni przetwornika. Ale może lepiej chronić przed kurzem? Przetestowaliśmy osłonę Dust-Shield, chroniąca wnętrze aparatu przed inwazją zanieczyszczeń.


Mechanizm oczyszczania matrycy w lustrzankach cyfrowych to już standard. Jednak zgodnie ze starą zasadą, że "lepiej zapobiegać niż leczyć" firma Dust-Aid zaprojektowała filtr Dust-Shield, który ma chronić przed dostawaniem się do komory lustra kurzu i innych zanieczyszczeń.Produkt firmy Dust-Aid to wykonany ze specjalnego tworzywa sztucznego filtr, którego montaż i demontaż jest bardzo prosty. Wymaga jednak dokładnego zaznajomienia się z instrukcją obsługi. Chociaż ma ona obrazkową postać, brakuje polskich opisów, przez co nad każdym krokiem należy się dokładnie zastanowić.Montaż osłony rozpoczynamy od ustalenia jej orientacji względem aparatu. To ważne, gdyż ma ona wycięcia dopasowane do ukształtowania komory lustra aparatu. W prawidłowej orientacji pomoże nam czerwona kropka, którą należy zgrać z czerwonym znacznikiem przy bagnecie aparatu.Sama osłona ma postać krążka ze sztywnej, bezbarwnej folii. Od spodu (od strony aparatu) ma naniesione dwa paski samoprzylepne, których zadaniem jest umocowanie osłony w komorze lustra. Dla ochrony w trakcie transportu i montażu osłona wklejona jest pomiędzy arkusz ochronny i foliowy krążek montażowy. Arkusz ochronny, dla łatwiejszej identyfikacji, ma naniesiony matowy pasek, do krążka montażowego natomiast przyklejony jest biały uchwyt.Przygotowując się do montażu, odrywamy uchwyt transportowy wraz z osłoną DUST-SHIELD od arkusza ochronnego. Należy przy tym uważać, by nie oderwać od osłony samego krążka ochronnego wraz z uchwytem. Gdyby tak się zdarzyło, należy delikatnie przykleić je z powrotem do osłony, i oderwać od podłoża wraz z osłoną.Gdy już mamy osłonę DUST-SHIELD oderwaną od podłoża, trzymając za uchwyty ostrożnie przenosimy ją nad komorę lustra aparatu, pamiętając o orientacji osłony względem bagnetu (czerwone kropki!)……po czym ostrożnie wkładamy osłonę do wnętrza aparatu.Upewniamy się, czy osłona prawidłowo trafiła na swoje miejsce (pomagają w tym wycięcia na jej brzegach, pasujące kształtem do wnętrza komory) po czym delikatnie przyciskamy palcem osłonę w jej górnej i dolnej części, tam gdzie znajdują się samoprzylepne paski.Po zakończeniu montażu pozostaje nam już tylko……delikatnie oderwać uchwyt wraz z foliowym krążkiem ochronnym.Przymocowana samoprzylepnymi paskami osłona szczelnie wypełnia teraz otwór bagnetu, chroniąc wnętrze komory lustra przed zanieczyszczeniami.Zamontowana osłona znajduje się tuż za płaszczyzną bagnetu, dlatego należy uważać, by nie zarysować jej podczas wymiany obiektywu. Nie można też stosować obiektywów wchodzących wgłąb korpusu dalej, niż przewiduje to specyfikacja bagnetu EF, a więc części "cyfrowych" obiektywów typu EF-S.
 
Oczywiście osłona DUST-SHIELD, chroniąc wnętrze aparatu przed kurzem, sama jest dość narażona na zanieczyszczenia. Jeśli zauważymy na jej powierzchni jakieś ziarenko, nie należy go ścierać (gdyż można zarysować jej powierzchnię). W celu jego usunięcia należy posłużyć się niewielką czerwoną nalepką dostarczoną w zestawie, która powinna zebrać zanieczyszczenie.
 
Osłona DUST-SHIELD to dodatkowy element wprowadzony w tor optyczny aparatu, oczywistym zatem jest pytanie, czy nie wpłynie ona negatywnie na jakość zdjęć. Przeprowadzone przez nas pomiary wykazały, że różnice rozdzielczości pomiędzy aparatem z założoną osłoną i bez niej mieszczą się w granicach błędu pomiarowego. Mierzyliśmy jednak wartości dla osłony nowej, nieużywanej. Czy ewentualnie nagromadzone na niej zanieczyszczenia mogą mieć negatywny wpływ na jakość zdjęć, choćby w postaci spadku kontrastu? Canon EOS 5D Mark II, w którym zamontowaliśmy osłonę, wyruszył już w długą podróż na Antypody. Po powrocie przeprowadzimy oględziny i ponowne pomiary, a o wynikach nie omieszkamy Was poinformować.
 
Osłona dostępna jest na razie tylko dla EOS-ów 5D i 5D Mark II.

Strona producenta: www.dust-aid.com
Produkty Dust-Aid w Polsce: www.dust-aid.pl
Cena: ok. 70 zł

Zobacz także:
Firmware 2.0.3 dla EOS-a 5D Mark II ma błędy!
Filmowy firmware 2.0.3 dla EOS-a 5D Mark II jest już dostępny
Nowy firmware 2.0.3 dla EOS-a 5D Mark II dostępny już wkrótce
Rekordowa panorama Drezna wykonana Canonem EOS 5D Mark II
Nowy firmware dla lustrzanek EOS 5D Mark II, EOS-1D Mark III, EOS-1Ds Mark III oraz transmitera WFT-E2 / E2A
Adobe Photoshop Elements 8 PL – co nowego?
Dobre zdjęcia w ekstremalnych warunkach? To prostsze niż myślisz!
Zestawy Dust-Aid – bezpieczny sposób na szybkie czyszczenie matrycy na sucho i mokro
System Micro 4/3, czyli małe jest piękne


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.819s.