Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Rekordowa panorama Drezna wykonana Canonem EOS 5D Mark II
Dodał: Marcin Pawlak
21.12.2009
Na stronie Gigapixel-Dresden.de udostępniono rekordową panoramę przedstawiająca Drezno. Powstała poprzez złożenie 1665 zdjęć wykonanych Canonem EOS 5D Mark II i obiektywem 400 mm.
Największe zdjęcie świata, 26-gigapikselowa panorama Drezna, zostało wykonane Canonem EOS 5D Mark II oraz stało ogniskowym obiektywem 400 mm. Panorama została złożona z 1665 zdjęć, których wykonanie było wspomagane użyciem specjalnego robota zapewniającego odpowiednie pozycjonowanie aparatu.
Na wykonanie zdjęcia wybrany został chłodny, wrześniowy dzień ze względu na dobrą przejrzystość powietrza. Miejscem, z którego wykonywano zdjęcia był dach miejscowego wydawnictwa Sächsishe Zeitung. Do sklejenia zdjęć w panoramę wykorzystano 16-procesorowy komputer wyposażony w 48 GB pamięci, któremu zadanie to zajęło 94 godziny. Oczywiście żadna karta pamięci nie była w stanie pomieścić takiej ilości danych, dlatego zdjęcia były na bieżąco zapisywane na dysku notebooka – łącznie zajęły ponad 100 GB. Ponieważ zarówno proces wykonywania zdjęć, jak i ich łączenia były zautomatyzowane, przeglądając uważnie całą panoramę bez trudu można znaleźć drobne wpadki, takie jak np. zdublowane pojazdy czy ludzkie postacie, ale przy ogromie przedsięwzięcia było to nieuniknione. Poniżej można zobaczyć krótki film dokumentujący powstawanie opisywanej panoramy.
Rekordową panoramę Drezna można oglądać w interaktywnej postaci na stronie Gigapixel-Dresden.de.