Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  PORADNIK KUPUJĄCEGO  >  System Micro 4/3, czyli małe jest piękne


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Wartość przysłony f/1.0 nie jest graniczną (najmniejszą) wartością ciągu przysłon, i że istnieją obiektywy większej jasności niż 1:1.0?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

System Micro 4/3, czyli małe jest piękne
Autor: Marcin Pawlak
Niecały rok temu światło dzienne ujrzał nowy system mocowania obiektywów– Micro Cztery Trzecie. Czy konstrukcja ta ma szanse powodzenia? Jak sprawuje się w praktyce? Przedstawiamy założenia, zalety oraz wady rozwiązania zastosowanego m.in w aparatach Lumix DMC-GH1 i Olympus PEN E-P1.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Wydawałoby się, iż w dzisiejszych czasach wprowadzanie nowego systemu fotograficznego pozbawione jest większych szans powodzenia. Obecne na rynku systemy lustrzankowe mają tak mocną pozycję, iż zabranie im choć niewielkiego kawałka tortu będzie bardzo trudne – dobitnie przekonał się o tym Olympus, promując ideę „cyfrowego” systemu 4/3 (Four Thirds). Osiągnięcie zauważalnej pozycji na rynku zajęło mu kilka lat ciężkiej pracy, z tego powodu choćby, że nowy system startował od „zera” – ze względu na nowy bagnet i odmienne (od tradycyjnego systemu Olympusa) założenia całą optykę trzeba było dopiero opracować i wyprodukować.
 
Tymczasem niecały rok temu pojawiła się zapowiedź wprowadzenia nowego systemu. Już sama nazwa, Micro 4/3 (Micro Four Thirds), sugeruje bliskie pokrewieństwo z lustrzankowym systemem 4/3, a to znacznie zwiększa jego szanse na rynkowe powodzenie – właśnie ze względu na doświadczenie Olympusa zdobyte podczas opracowywania i promowania systemu 4/3. Oprócz Olympusa, drugą firmą, która istotnie zaangażowała się w opracowanie nowego systemu jest Panasonic, który w ramach systemu 4/3 był drugim liczącym się producentem.
 
No dobrze, ale wszystko to nie rozjaśnia nam jednej kwestii: po co nowy bagnet??? Czy nie wystarczy, iż prawie każda z firm produkujących lustrzanki ma własne, niezgodne z innymi mocowanie bagnetowe obiektywu? Cóż, rzeczywiście sensu zbyt dużego by w tym nie było – gdyby chodziło o lustrzankę… Jednak pomysł Olympusa i Panasonica na nowy system jest zupełnie inny. Otóż aparaty systemu Micro 4/3 pozbawione są układu lustra, zatem można je określić jako aparaty kompaktowe z wymienną optyką. Gdzie zatem owo pokrewieństwo z systemem 4/3? Wykorzystano w nich mianowicie matrycę światłoczułą o rozmiarach typowych dla tego standardu, a zatem proporcjach kadru 4/3 i przekątnej ok. 22 mm.

Duża matryca, duże korzyści
Rozmiar matrycy przewidziany dla aparatów systemu Micro 4/3 jest najmniejszym ze stosowanych w lustrzankach. Równocześnie jednak należy do największych ze stosowanych w aparatach kompaktowych. Jedynie dwa aparaty Sigmy mają większe przetworniki formatu APS-C, natomiast większość popularnych kompaktów ma matryce o powierzchni niemal rząd wielkości mniejsze. Daje to bardzo wymierne korzyści. Pierwszą jest znacznie niższy poziom szumów obecnych na zdjęciach wykonanych przy wysokich czułościach ISO. Jest to związane ze znacznie większą niż w aparatach kompaktowych powierzchnią pojedynczego piksela. Kolejna to możliwość wykonywania zdjęć przy niewielkiej głębi ostrości, co przydaje się np. w fotografii portretowej.

Duża (w porównaniu z aparatami kompaktowymi) matryca formatu 4/3 pozwala na uzyskanie niewielkiej głebi ostrości.

Proporcje kadru 4:3 są typowe dla aparatów kompaktowych (i oczywiście systemu 4/3), jednak nie są jedynymi możliwymi w systemie Micro 4/3. W aparacie Panasonic Lumix DMC-GH1 zastosowano matrycę o większych niż standardowe rozmiarach, co pozwoliło otrzymać proporcje kadru 4:3, 3:2 oraz 16:9 poprzez wykorzystanie różnych obszarów przetwornika.

Żegnaj lustereczko
System Micro 4/3 nie przewiduje zastosowania lustrzankowego systemu wizjera. Pozbycie się obszernej komory lustra, układu luster bądź pryzmatu oraz okularu pozwoliło zmniejszyć rozmiar aparatu do nieosiągalnego dla lustrzanek, nawet systemu 4/3. Oczywiście, jest to tylko możliwość: Panasonic w aparatach Lumix DMC-G1 oraz DMC-GH1 z niej nie skorzystał, i pierwsze aparaty z bagnetem Micro 4/3 skonstruował w rozmiarach i kształcie niewielkiej lustrzanki.

Panasonic LUMIX DMC-G1 do złudzenia przypomina miniaturową lustrzankę.

Zupełnie inna drogą poszedł Olympus: zaprezentowany niedawno aparat PEN E-P1 ma kształt i rozmiary naprawdę filigranowe (nawiązujące zresztą do modelu PEN F z lat 60 ubiegłego wieku). Niewykluczone, iż powstaną aparaty jeszcze mniejsze – najpoważniejsze ograniczenie to konieczność pomieszczenia na tylnej ściance dużego wyświetlacza.
 
Ten ostatni jest w aparatach Micro 4/3 bardzo istotny, gdyż to głównie korzystając z niego kadrujemy zdjęcia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by aparat wyposażyć w elektroniczny wizjer typu EVF, przydatny zwłaszcza podczas fotografowania w ostrym słońcu.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.136s.