Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  Dobre zdjęcia w ekstremalnych warunkach? To prostsze niż myślisz!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 jest w chwili obecnej jedynym modelem aparatu łączącym w sobie mechanizmy mechanicznej stabilizacji matrycy, ochrony przed kurzem, Live View oraz obrotowego wyświetlacza LCD?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Dobre zdjęcia w ekstremalnych warunkach? To prostsze niż myślisz!
Autor: Artykuł sponsorowany
Co łączy wyprawę za koło podbiegunowe z weekendem w Tatrach na przełomie stycznia i lutego? Z pewnością ekstremalnie niskie temperatury! Ale nie tylko – z każdej podróży chcemy przywieźć nie tylko dobre wspomnienia, ale też pamiątki. Trudno wyobrazić sobie lepszą pamiątkę z wakacji niż udane zdjęcia. A co, jeśli wybieramy się na ekstremalne wakacje? Czy trudne warunki wykluczają dobre zdjęcia? 
Z każdych, nawet najbardziej ekstremalnych wakacji, możemy przywieźć dobre zdjęcia. Pod warunkiem, że przygotujemy nasz sprzęt do pracy w trudnych warunkach. Sprawą podstawową jest zasilanie. Im niższa temperatura, tym szybciej rozładowują się baterie, którymi zasilamy nasz sprzęt fotograficzny. W ekstremalnie niskich temperaturach najpopularniejsze baterie alkaliczne nie pracują w ogóle. Specjaliści od fotografowania w ekstremalnych warunkach radzą, by gdy temperatura spada poniżej zera zamienić baterie alkaliczne na litówki. Baterie litowe w najpopularniejszych rozmiarach AA oraz AAA oferowane są na rynku przez firmę Energizer od kilku lat.

fot. Adam Brzoza (adam-brzoza.com)

Bateria litowa na trudne warunki
Bateria litowa Energizer Ultimate Lithium została po raz pierwszy wprowadzona na rynek na początku 2007 roku. Zastąpienie tradycyjnego ogniwa ogniwem złożonym z litu i żelaza sprawiło, że baterie stały się bardziej pojemne oraz wydajne – mogły znaleźć zastosowanie w coraz bardziej zaawansowanych urządzeniach elektronicznych – przede wszystkim w cyfrowych aparatach fotograficznych. Jedną z najważniejszych cech baterii litowych jest brak efektu temperaturowego, który powoduje utratę właściwości w niskich i wysokich temperaturach przez tradycyjne baterie alkaliczne. Tradycyjne baterie alkaliczne zaczynają tracić swoje właściwości już w temperaturze - 5°C – w takiej temperaturze zamarza ich elektrolit. To wcale nie tak dużo – tyle wynosi średnia temperatura stycznia w Lublinie lub Krakowie! Baterie litowe Energzier Ultimate Lithium pracują w ekstremalnym przedziale temperatur od - 40°C do +60°C. Oznacza to, iż nie musimy się obawiać, że sprzęt fotograficzny odmówi nam posłuszeństwa niezależnie od tego, czy jesteśmy na lodowcu w Norwegii czy gdy chcemy uwiecznić ekstremalną przejażdżkę quadami po Saharze.

fot. Adam Brzoza (adam-brzoza.com)

Dzięki baterii litowej zrobisz więcej zdjęć. Zawsze!
Dostępne na rynku popularne baterie Energizer Ultimate Lithium w rozmiarze AA umożliwiają wykonanie nawet 630 zdjęć na jednym komplecie baterii. Dla porównania – ten sam aparat zasilany bateriami alkalicznymi zrobi zaledwie 90 zdjęć. Dla osób, które nie chcą tracić żadnej możliwości na zrobienie ciekawego zdjęcia, istotny będzie też fakt, że baterie litowe mają bardzo długi, bo aż piętnastoletni okres przydatności do użycia. Nie musimy się już obawiać, że w najmniej oczekiwanym momencie odmówią posłuszeństwa z powodu utraty właściwości. Dla miłośników wypraw ekstremalnych ważne jest również, by sprzęt, który mają ze sobą, był nie tylko niezawodny, ale też możliwie najlżejszy. Baterie Energizer Ultimate Lithium są aż o 33% lżejsze od baterii alkalicznych w tym samym rozmiarze. Dla taternika pokonującego górską przełęcz w środku zimy czy zapalonego narciarza pragnącego uwiecznić ferie na stoku to bardzo dużo!

fot. Adam Brzoza (adam-brzoza.com)

Baterie litowe Energizer Ultimate Lithium sprawdzą się nie tylko w zasilanych bateriami w rozmiarze AA i AAA aparatach kompaktowych. Adam Brzoza, pochodzący z Zakopanego fotograf Tatr, poleca je także to aparatów profesjonalnych. „Do każdej lustrzanki możemy dokupić dodatkowy pojemnik na baterie – battery grip, który nie tylko pozwala na lepsze trzymanie aparatu i poprawia komfort obsługi podczas robienia zdjęć, ale przede wszystkim umożliwia zasilanie aparatu bateriami litowymi i fotografowanie w czasie kilkudniowych, zimowych wędrówek po górach.” – mówi Adam Brzoza. Dzięki temu możemy korzystać z profesjonalnego sprzętu do fotografowania nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

I na koniec dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą chronić środowisko naturalne – szczelna konstrukcja i brak metali ciężkich sprawiają, że prawidłowo użytkowane i poddane recyklingowi baterie litowego Energizer Ultimate Lithium są przyjazne dla środowiska.

Zobacz także:
Naładuj świąteczne prezenty - nowe ładowarki Energizera
Wiem, co kupuję: akumulatory i baterie
Problemy z zasilaniem podczas zimowych wypraw
Zabezpieczanie sprzętu zimową porą
Oryginalna panorama wykonana "z ręki"


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.389s.