Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Zabezpieczanie sprzętu zimową porą


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zabezpieczanie sprzętu zimową porą
Autor: Jarosław Zachwieja
Zima to okres, w którym można wykonać wiele wspaniałych zdjęć. Jest to też pora roku, w której powinniśmy wykazać się większą niż zazwyczaj dbałością o sprzęt fotograficzny. W innym wypadku ryzykujemy utratę zdjęć, a nawet uszkodzenie aparatu.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Większość urządzeń, których używamy została zaprojektowana tak, aby działać w optymalny sposób w temperaturze pokojowej. Tymczasem w naszym kraju podczas silnych mrozów słupek rtęci potrafi wskazać nawet poniżej -20 stopni Celsjusza, czemu często towarzyszy wręcz idealna pogoda do robienia zdjęć. O czym należy więc pamiętać podczas zimowego pleneru?

Gdy jest zimno...
Niska temperatura wpływa negatywnie na pracę niektórych elementów cyfraka. Są to przede wszystkim baterie, ale nie tylko. Dość widocznym zjawiskiem, choć na szczęście niezbyt uciążliwym, jest zwiększenie się czasu reakcji i spadek kontrastu oziębionego wyświetlacza LCD. Ponieważ jednak ekran ten zużywa sporo prądu, najlepiej będzie, jeśli w miarę możliwości ograniczymy jego używanie.
 
Poważniejsze zmartwienie mają posiadacze aparatów kompaktowych, zwłaszcza tych z wysuwającym się obiektywem. Pod wpływem niskiej temperatury tężeje smar stosowany w silniczkach i mechanizmach sterujących optyką. Może to prowadzić do szybszego ich zużycia, a w skrajnych przypadkach nawet do pęknięcia delikatnych przekładni. Dlatego jeżeli zauważymy, że elementy obiektywu przemieszczają się z widocznym oporem, zrezygnujmy lepiej ze zmieniania ogniskowej. Podczas dłuższych wypraw plenerowych zamiast wyłączać taki aparat w normalny sposób (zazwyczaj obiektyw chowa się wówczas do wnętrza korpusu) wyciągnijmy z niego akumulator i schowajmy do kieszeni. Korzyść z takiego działania jest podwójna: uchronimy się przed ryzykiem uszkodzenia aparatu i ogrzejemy baterię, co pozwoli nam uchronić ją przed obniżeniem wydajności i wykonać większą liczbę zdjęć.

Wewnątrz aparatów kompaktowych z chowanym obiektywem kryją się małe i bardzo delikatne układy napędzające i sterujące optyką. Ich funkcjonowanie w bardzo niskiej temperaturze wiąże się z ryzykiem pęknięcia niektórych elementów mechanicznych.

Bardzo niska temperatura sprawia również, że plastikowe i gumowe elementy obudowy (wszelkiego rodzaju zaślepki i klapki) mogą stracić swoją elastyczność. Łatwo je wówczas wyłamać np. podczas wyjmowania i wkładania karty pamięci. Pamiętajmy o tym i obchodźmy się ze sprzętem ostrożnie. Pośpiech jest w tym wypadku wybitnie niewskazany. Co ciekawe, mróz ma pozytywny wpływ na pracę przetwornika obrazu, który w takich warunkach wykazuje mniejszą tendencję do zniekształcania zdjęć szumami. Do legend fotograficznych grup dyskusyjnych przeszły opowieści o fotografach, którzy przed sesją kładli swoje aparaty na kilka minut do lodówki, aby jak najbardziej oziębić matrycę. Osobiście uważam to za grubą przesadę, ale warto być świadomym istnienia takiego zjawiska.

Klapki zabezpieczające gniazda kart i akumulatorów mogą stracić swoją elastyczność, przez co łatwo je wówczas urwać.

Uważaj na wilgoć!
Wyruszając w plener, dobrze jest schować cyfraka pod kurtkę, aby jak najdłużej pozostał ciepły, ale po jego wyjęciu nie powinien już tam z powrotem trafić. Nawet na silnym mrozie warunki panujące pod naszym wierzchnim okryciem szybko zaczną przypominać tropiki, gdy się zgrzejemy i spocimy. Podczas zimowej sesji tak naprawdę największe zagrożenie dla naszego sprzętu stanowią silne zmiany temperatury i związane z nimi zjawisko kondensacji pary wodnej.
 
Gdy mocno oziębiony sprzęt zostaje nagle umieszczony w znacznie cieplejszym otoczeniu (np. włożony pod ubranie lub wniesiony do ciepłego pomieszczenia), na jego powierzchni oraz wewnątrz obudowy skraplają się cząsteczki pary wodnej. Najczęściej prowadzi to do zaparowania optyki, a niekiedy nawet zwarcia układów elektronicznych. W tym pierwszym wypadku aparat będzie bezużyteczny do czasu wytarcia soczewek lub odczekania, aż woda wyparuje sama (trwa to często nawet kilka godzin, gdy wilgoć przedostanie się do wnętrza obiektywu). Drugi przypadek nieodmiennie kończy się wizytą w serwisie i koniecznością wydania znacznej sumy pieniędzy na naprawę sprzętu. Znane są też pojedyncze przypadki silnego porażenia prądem pechowego użytkownika, gdy zwarciu uległ układ kondensatora lampy błyskowej.

Takim obiektywem nie zrobimy zdjęcia. Powinniśmy poczekać, aż wilgoć odparuje z soczewek, a najlepiej po prostu nie dopuścić do takiej sytuacji przez odpowiednie obchodzenie się ze sprzętem.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.348s.