Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Książki i albumy  >  Recenzja: Album: "AKT – naucz się fotografować kreatywnie"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Album: "AKT – naucz się fotografować kreatywnie"
Autor: Przemysław Imieliński
Nakładem czeskiego wydawnictwa Zoner Press ukazał się w Polsce album przybliżający dokonania naszych południowych sąsiadów w dziedzinie fotografii aktu. Pozycja ta, poza prezentacją najwybitniejszych fotografów parających się tą dziedziną, zawiera w sobie także krótki rys historyczny rozwoju fotografii aktu na ziemiach czeskich.


Dokonania naszych południowych sąsiadów w dziedzinie fotografii są naprawdę niebagatelne, ale, niestety, wciąż mało nam znane. Dlatego z radością wziąłem do ręki najnowszą pozycję wydawnictwa Zoner Press, zatytułowaną "AKT – naucz się fotografować kreatywnie". Wbrew – być może nieco mylącemu tytułowi – nie jest to podręcznik fotografii aktu, lecz ładnie wydany album fotograficzny, prezentujący najwybitniejszych czeskich twórców i ich dokonania w dziedzinie fotografii aktu.
 
Dobrze się stało, że polską edycję poprzedził specjalnie przygotowany krótki rys historyczny rozwoju tej dziedziny fotografii na ziemiach czeskich napisany przez Pawła Scheuflera, który krótko i zwięźle zaprezentował najważniejsze nazwiska i wydarzenia minionego wieku. Pozwoli on polskiemu czytelnikowi zaznajomić się tłem historycznym i łatwiej dostrzec wpływ klasyków tego tematu na współczesne prace czeskich fotografów.


Trochę teorii nie zawadzi
Choć, jak już wspomniałem, książka ta nie jest podręcznikiem fotografii aktu, nie zabrakło w niej rozważań na temat różnych możliwości traktowania ciała modela jako tematu i zwięzłego przewodnika po technikach fotografowania aktu. Znajdziemy tu także omówienie najważniejszych zagadnień dotyczących relacji pomiędzy fotografem a modelem, w tym także te związane z aspektami prawnymi. Jednak najważniejszą i najobszerniejszą częścią książki są prezentacje sylwetek i prac najwybitniejszych czeskich fotografów aktu.

Słuchaj słów mistrzów i ucz się od nich
Każdemu z prezentowanych fotografów poświęcono w "Akcie" klika stron, a właściwie oddano im głos i poproszono o zaprezentowanie i skomentowanie swoich ulubionych fotografii. Można polemizować, czy przyjęta przez wydawców formuła to najlepszy wybór. Jednak – z drugiej strony – sami autorzy nieczęsto mają okazję wypowiadać się na swój temat, a my usłyszeć relacji z pierwszej ręki na temat sposobów pracy i poznać kulisy powstania znakomitych fotografii. Pomysł należy więc uznać przynajmniej za ciekawy i, mimo wszystko, udany eksperyment. Osobiste wypowiedzi fotografów uzupełnione zostały także krótkimi notami biograficznymi.

''AKT – naucz się fotografować kreatywnie'' – rozdział poświęcony Miladzie Fiszerowej

Wybór fotografów jest o tyle ciekawy, że oprócz tak znanych nazwisk, jak Franciszek Drtikol czy Jan Saudek, znajdziemy w albumie wielu twórców młodych i znacznie mniej znanych, ale udowadniających swoimi pracami, że zasłużyli sobie na miejsce w panteonie fotografów aktu. W sumie liczba zaprezentowanych w książce osobowości sięga ponad dwudziestu osób. Oto pełna lista nazwisk fotografów, których sylwetki prezentuje "Akt":
 • Miloš Fic
 • Milada Fišerová
 • Martin Gabina
 • George Kinkal
 • Jiří Ksandr
 • Taras Kuščynskyj
 • Pavel Mára
 • Jan Pohribný
 • Jan Saudek
 • Sára Saudkov
 • Roman Sejkot
 • Petra Skoupilová
 • Petr Šálek
 • Libor Špaček
 • Tereza z Davle
 • Robert Vano
 • Miloš Vojíř
 • Adolf Zika
''AKT – naucz się fotografować kreatywnie'' – rozdział poświęcony Janowi Saudkowi

Książka ta jest ciekawą propozycją nie tylko dla osób zainteresowanych historią czeskiej fotografii, ale również dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować sił w tej dziedzinie fotografii. Nie bowiem lepszego sposobu nauki niż słuchanie rad i podglądanie pracy mistrzów tej dziedziny. Do tego duże i wydrukowane na dobrym papierze fotografie można nie bez przyjemności poddać analizie i szukać w nich inspiracji. Wreszcie to pozycja da osób po prostu i zwyczajnie ceniących piękno ludzkiego ciała – jej zaletą jest właśnie to, że wcale nie trzeba jej czytać, dobra fotografia zawsze obroni się sama. Wrażenia estetyczne gwarantowane!

Tytuł: AKT – naucz się fotografować kreatywnie
Tytuł oryginału: AKT – naučte se fotografovat kreativně
Autorzy: praca zbiorowa
Tłumaczenie: Aleksandra Stryczek
Wydawca: Zoner Press
Format, oprawa: 23,5 x 26,6 cm, twarda
Liczba stron: 224
Data wydania: luty 2008
ISBN: 978-80-86815-89-3
Cena: 75 zł

Zobacz także:
Recenzja: Daniel Lezano, Bjorn Thomassen: "Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów
Recenzja: Bryan Peterson, "Ekspozycja bez tajemnic"
Recenzja: Guy Edwardes, "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Recenzja: Rostislav Stach, "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”
Recenzja: "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznie
Recenzja: Marek Górecki, "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"
Recenzja: Roderick Macdonald, "Akty. Fotografia cyfrowa dla profesjonalistów."


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.672s.