Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Książki i albumy  >  Recenzja: Album: "AKT – naucz się fotografować kreatywnie"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Już w 1965 roku Canon zaprezentował lustrzankę małoobrazkową (model Pellix) ze stałym, półprzepuszczalnym lustrem?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Album: "AKT – naucz się fotografować kreatywnie"
Autor: Przemysław Imieliński
Nakładem czeskiego wydawnictwa Zoner Press ukazał się w Polsce album przybliżający dokonania naszych południowych sąsiadów w dziedzinie fotografii aktu. Pozycja ta, poza prezentacją najwybitniejszych fotografów parających się tą dziedziną, zawiera w sobie także krótki rys historyczny rozwoju fotografii aktu na ziemiach czeskich.


Dokonania naszych południowych sąsiadów w dziedzinie fotografii są naprawdę niebagatelne, ale, niestety, wciąż mało nam znane. Dlatego z radością wziąłem do ręki najnowszą pozycję wydawnictwa Zoner Press, zatytułowaną "AKT – naucz się fotografować kreatywnie". Wbrew – być może nieco mylącemu tytułowi – nie jest to podręcznik fotografii aktu, lecz ładnie wydany album fotograficzny, prezentujący najwybitniejszych czeskich twórców i ich dokonania w dziedzinie fotografii aktu.
 
Dobrze się stało, że polską edycję poprzedził specjalnie przygotowany krótki rys historyczny rozwoju tej dziedziny fotografii na ziemiach czeskich napisany przez Pawła Scheuflera, który krótko i zwięźle zaprezentował najważniejsze nazwiska i wydarzenia minionego wieku. Pozwoli on polskiemu czytelnikowi zaznajomić się tłem historycznym i łatwiej dostrzec wpływ klasyków tego tematu na współczesne prace czeskich fotografów.


Trochę teorii nie zawadzi
Choć, jak już wspomniałem, książka ta nie jest podręcznikiem fotografii aktu, nie zabrakło w niej rozważań na temat różnych możliwości traktowania ciała modela jako tematu i zwięzłego przewodnika po technikach fotografowania aktu. Znajdziemy tu także omówienie najważniejszych zagadnień dotyczących relacji pomiędzy fotografem a modelem, w tym także te związane z aspektami prawnymi. Jednak najważniejszą i najobszerniejszą częścią książki są prezentacje sylwetek i prac najwybitniejszych czeskich fotografów aktu.

Słuchaj słów mistrzów i ucz się od nich
Każdemu z prezentowanych fotografów poświęcono w "Akcie" klika stron, a właściwie oddano im głos i poproszono o zaprezentowanie i skomentowanie swoich ulubionych fotografii. Można polemizować, czy przyjęta przez wydawców formuła to najlepszy wybór. Jednak – z drugiej strony – sami autorzy nieczęsto mają okazję wypowiadać się na swój temat, a my usłyszeć relacji z pierwszej ręki na temat sposobów pracy i poznać kulisy powstania znakomitych fotografii. Pomysł należy więc uznać przynajmniej za ciekawy i, mimo wszystko, udany eksperyment. Osobiste wypowiedzi fotografów uzupełnione zostały także krótkimi notami biograficznymi.

''AKT – naucz się fotografować kreatywnie'' – rozdział poświęcony Miladzie Fiszerowej

Wybór fotografów jest o tyle ciekawy, że oprócz tak znanych nazwisk, jak Franciszek Drtikol czy Jan Saudek, znajdziemy w albumie wielu twórców młodych i znacznie mniej znanych, ale udowadniających swoimi pracami, że zasłużyli sobie na miejsce w panteonie fotografów aktu. W sumie liczba zaprezentowanych w książce osobowości sięga ponad dwudziestu osób. Oto pełna lista nazwisk fotografów, których sylwetki prezentuje "Akt":
 • Miloš Fic
 • Milada Fišerová
 • Martin Gabina
 • George Kinkal
 • Jiří Ksandr
 • Taras Kuščynskyj
 • Pavel Mára
 • Jan Pohribný
 • Jan Saudek
 • Sára Saudkov
 • Roman Sejkot
 • Petra Skoupilová
 • Petr Šálek
 • Libor Špaček
 • Tereza z Davle
 • Robert Vano
 • Miloš Vojíř
 • Adolf Zika
''AKT – naucz się fotografować kreatywnie'' – rozdział poświęcony Janowi Saudkowi

Książka ta jest ciekawą propozycją nie tylko dla osób zainteresowanych historią czeskiej fotografii, ale również dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować sił w tej dziedzinie fotografii. Nie bowiem lepszego sposobu nauki niż słuchanie rad i podglądanie pracy mistrzów tej dziedziny. Do tego duże i wydrukowane na dobrym papierze fotografie można nie bez przyjemności poddać analizie i szukać w nich inspiracji. Wreszcie to pozycja da osób po prostu i zwyczajnie ceniących piękno ludzkiego ciała – jej zaletą jest właśnie to, że wcale nie trzeba jej czytać, dobra fotografia zawsze obroni się sama. Wrażenia estetyczne gwarantowane!

Tytuł: AKT – naucz się fotografować kreatywnie
Tytuł oryginału: AKT – naučte se fotografovat kreativně
Autorzy: praca zbiorowa
Tłumaczenie: Aleksandra Stryczek
Wydawca: Zoner Press
Format, oprawa: 23,5 x 26,6 cm, twarda
Liczba stron: 224
Data wydania: luty 2008
ISBN: 978-80-86815-89-3
Cena: 75 zł

Zobacz także:
Recenzja: Daniel Lezano, Bjorn Thomassen: "Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów
Recenzja: Bryan Peterson, "Ekspozycja bez tajemnic"
Recenzja: Guy Edwardes, "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Recenzja: Rostislav Stach, "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”
Recenzja: "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznie
Recenzja: Marek Górecki, "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"
Recenzja: Roderick Macdonald, "Akty. Fotografia cyfrowa dla profesjonalistów."


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.356s.