Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Książki i albumy  >  Recenzja: Daniel Lezano, Bjorn Thomassen: "Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Daniel Lezano, Bjorn Thomassen: "Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów
Autor: Przemysław Imieliński
Nakładem czeskiego wydawnictwa Zoner Press ukazał się w Polsce ciekawy album, będący doskonałą inspiracją dla własnych poszukiwań w dziedzinie fotografii portretowej. O randze tego wydawnictwa świadczyć może fakt, że jego autorami są uznane autorytety w tej dziedzinie fotografii.


Fotografia portretowa jest dziedziną, która pociąga zarówno amatorów, jak profesjonalistów. Jednak wykonanie ciekawego zdjęcia modelowi czy też komuś z naszych bliskich nie jest rzeczą łatwą. Właściwa kompozycja, odpowiednie oświetlenie, a wreszcie dobry kontakt z portretowaną osobą to jednak rzeczy, których można się nauczyć. Jak to zrobić? Najprościej podpatrując dokonania innych fotografów i słuchając rad profesjonalistów w tej dziedzinie. Do tych ostatnich z pewnością zaliczyć można mieszkających w Wielkiej Brytanii fotografów – Daniela Lezano i Bjorna Thomassena. Napisali oni książkę "Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów", która staraniem czeskiego wydawnictwa Zoner Press właśnie pojawiła się w polskich księgarniach. To 146-stronicowe wydawnictwo jest właściwie albumem fotograficznym, zawierającym wiele interesujących fotografii opatrzonych komentarzami na temat sposobu ich wykonania, uzupełnionych radami i wskazówkami oraz opisem mogących pojawiać się trudności.

Dobry portret nie tylko w atelier
Niewątpliwą zaletą tej książki jest to, że autorzy nie twierdzą wcale, że aby wykonać fascynujący portret potrzebne jest profesjonalne studio, oświetlenie i drogi aparat. Wręcz przeciwnie, namawiają, by rozpocząć przygodę z fotografią portretową z takim wyposażeniem, jakie posiadamy i stopniowo poszukiwać takiej techniki, która da nam najwięcej satysfakcji. I takie też są ich wskazówki: wykorzystaj naturalne oświetlenie i scenerię, użyj taniego ekranu odblaskowego, rób zdjęcia swoim dzieciom lub bliskim…

''Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów'' – rozdział ''Podstawy fotografii portretowej''

Na początku autorzy krótko przedstawiają listę podstawowego wyposażenia stosowanego przy fotografowaniu portretów, by w kolejnych rozdziałach poprowadzić czytelnika poprzez zagadnienia techniczne związane z wyborem właściwego obiektywu i akcesoriów, ustawianiem ostrości, oraz stosowania odpowiedniej wartości przysłony. Sporo miejsca poświęcają także kwestii wyboru i kształtowania kompozycji obrazu oraz wyboru najlepszego tła lub otoczenia dla fotografowanej osoby.
 
Niezwykle interesujący jest rozdział "Techniki specjalne", w którym autorzy prezentują stosowane przez siebie sztuczki, dzięki którym udało im się osiągnąć niecodzienne i fascynujące ujęcia portretowe. Czytelnicy dowiedzą się z niego, jak zachować na zdjęciu efekt ruchu lub całkowicie go zamrozić, w jaki sposób można kreatywnie wykorzystać nagłą zmianę wartości ogniskowej lub zewnętrzne lampy błyskowe.

''Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów'' – przykładowa rozkładówka

Cenne są także wskazówki na temat fotografowania w plenerze, dotyczące wyboru pory dnia, fotografowania pod światło czy użycia błysku wypełniającego. Z kolei część książki poświecona fotografowaiu w atelier i wykonywaniu zdjęć typu glamour, zawiera porady dotyczące zarówno aspektów technicznych, jak i związanych z kompozycją. W "Fotografii portretowej" znajdziemy także informacje na temat robienia zdjęć rodzinnych i ciekawe propozycje, pozwalające przesunąć fotografię portretową w stronę reportażu czy abstrakcyjnego detalu.
 
Na zakończenie książki autorzy postanowili podzielić się jeszcze swoimi doświadczeniami zakresie wykorzystywania cyfrowej edycji zdjęć. W rozdziale "Cyfrowe ulepszenia" przedstawiają kilka sposób na uzyskanie za pomocą programu graficznego klasycznych efektów fotograficznych: tonowania, winietowania, dodawania ziarna itp.

Dobra fotografia broni się sama
Niewątpliwym atutem "Fotografii portretowej" są wspaniałe zdjęcia – ciekawe, nieszablonowe, inspirujące. Aż chce się sięgnąć po aparat, by zrobić coś podobnego. Do tego wydrukowane zostały w dużych formatach i na bardzo dobrej jakości papierze. Co ważne, poza komentarzem autorów, zostały on opatrzone także informacjami o aparatach, jakimi zostały wykonane, wraz z danymi o ekspozycji.
 
Korzystanie z książki ułatwia zamieszczony na końcu indeks poruszonych tematów i zagadnień. Nieco utrudnia natomiast niezręczny przekład terminów i strona stylistyczna. Jest już jednak lepiej niż w poprzednich publikacjach tego wydawnictwa (a może już przywykłem, bo jest to już trzecia książka tego wydawnictwa, którą mam w rękach?). Najważniejsze jest jednak to, że "Fotografia portretowa" wypełnia lukę na polskim rynku wydawnictw fotograficznych, na którym brakuje pozycji napisanych przystępnie i wydanych na takim poziomie, jakiego wymaga temat. Warto ją polecić szczególnie początkującym fotoamatorom.

Daniel Lezano
Dziennikarz i fotograf, wcześniej redaktor techniczny magazynu "Practical Photography". Został wydawcą czasopisma "Photography Monthly", który bardzo szybko został uznany za jeden z najlepszych tytułóe czasopism fotograficznych w Wielkiej Brytanii. Jest uznawany za wybitnego autora literatury fotograficznej, jest również uznanym ekspertem w dziedzinie oceny fotografii i wpływu technologii cyfrowej na przemysł fotograficzny.

Bjorn Thomassen
Fotograf i nauczyciel, znawca pracy z światłem, który jest specjalistą w dziedzinie fotografii portretowej i budowlanej. Uzyskał wiele prestiżowych nagród za swoje fotografie portretowe, artystyczne i zdjęcia modowe. Często publikuje swoje artykuły w wielu czasopismach fotograficznych. Jako autor wykładów o komponowaniu i oświetleniu portretów jest częstym gościem na spotkaniach fotografów w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

Tytuł: Fotografia portretowa – 100 rad i pomysłów
Tytuł oryginału: 100 Ways To Take Better Portrait Photographs
Autorzy: Daniel Lezano, Bjorn Thomassen
Tłumaczenie: Filip Koky
Wydawca: Zoner Press
Format, oprawa: 21 x 28 cm, miękka
Liczba stron: 146
Data wydania: wrzesień 2007
ISBN: 978-80-86815-75-6
Cena: 59 zł

Zobacz także:
Recenzja: Bryan Peterson, "Ekspozycja bez tajemnic"
Recenzja: Guy Edwardes, "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Recenzja: Rostislav Stach, "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”
Recenzja: "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznie
Recenzja: Marek Górecki, "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"
Recenzja: Roderick Macdonald, "Akty. Fotografia cyfrowa dla profesjonalistów."


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.673s.