Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Teoria  >  Książki i albumy  >  Recenzja: Marek Górecki, "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: Marek Górecki, "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej"
Autor: Krystian Szczęśniak
Rynek wydawniczy od kilku lat obfituje w podręczniki poświęcone fotografii cyfrowej i edycji obrazu. "10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej" różni się od większości publikacji na ten temat. Autor książki wychodząc od pomysłu na zdjęcie prezentuje, w jaki sposób możemy osiągnąć zamierzony cel wykorzystując program Adobe Photoshop.


Pomysł na tę książkę jest ciekawy, otóż zamiast zagłębiać się w szczegóły funkcjonowania poszczególnych narzędzi i opcji Photoshopa, możemy prześledzić proces powstawania finalnej wersji fotografii – od pomysłu na zdjęcie, poprzez jego stopniową przemianę w edytorze graficznym, aż po ostateczny retusz gotowej pacy. Ma to na celu pomóc Czytelnikowi odkryć, jak realizować własne pomysły poprzez program graficzny i uzyskiwać z góry założone efekty, korzystając z podstawowych funkcji aplikacji.
 
Książka ma przejrzystą strukturę: już w spisie treści zobaczyć możemy efekt końcowy obróbki materiału zdjęciowego, mogący służyć za klucz do odszukania rozdziału, w którym omówiony jest interesujący nas efekt. Znajdziemy w nim także wykaz poszczególnych działań podejmowanych we wszystkich dziesięciu omawianych w publikacji projektach. W "10 projektach..." znajdziemy również dział "Narzędziownia", zawierający opisy działania wykorzystywanych narzędzi, czyli namiastkę tego, co przedstawiają tradycyjne podręczniki. Na końcu książki umieszczony został skorowidz z hasłami odnoszącymi się do narzędzi Photoshopa (w języku angielskim i polskim) oraz słowami kluczowymi takimi jak: bliki, plamkowanie, cienie czy oczy. Jest to pomocne, gdy Czytelnik szuka rozwiązania konkretnego problemu czy informacji na temat danego narzędzia.

Czego dowiemy się w ciemni Marka Góreckiego?
Autor dzieli się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami, opisem sytuacji, w której doszło do wykonania zdjęcia i uzasadnia dlaczego wybrał np. dany kadr i na jakim ostatecznym wyglądzie fotografii mu zależy. Są to ciekawe zagadnienia, niestety, sposób ich prezentacji może wzbudzać zastrzeżenia.
 
Każdy z omawianych projektów podzielony jest na: opis, wykorzystywane narzędzia oraz kroki, w których wykonywane są kolejne operacje na zdjęciu, tak aby doprowadzić do pożądanego efektu końcowego. Wszystkim operacjom towarzyszy ilustracja ustawień danego narzędzia oraz wyglądu obrazu przed i po zastosowaniu efektu. Dodatkowo prezentowana jest w tekście ikonka danego narzędzia Photoshopa.
 
Do książki dołączona jest płyta ze wszystkimi omawianymi w książce projektami. Pozwala to otworzyć je w programie i przeanalizować ustawienia oraz efekt działania każdego z użytych filtrów. Każdy z etapów pracy umieszczony został na osobnej warstwie, dzięki czemu można łatwo zauważyć stan przed i po zastosowaniu przekształcenia.
 
Dobór zdjęć oraz korekt na nich wprowadzanych jest dość różnorodny, aczkolwiek mógłby uwzględniać więcej często spotykanych problemów.


Adepci fotografii czytając tę książkę znajdą m.in. informacje na temat:
– praktycznego wykorzystywania masek w fotografii,
– działania warstw i możliwości płynących z ich stosowania,
– podkreślania wybranych elementów zdjęcia,
– podstaw retuszu,
– korekcji kontrastu, ostrości, jasności i nasycenia odpowiednio do zamierzonego rezultatu,
– kadrowania,
– korygowania perspektywy.
 
Powyższe informacje na pewno przydadzą się każdemu amatorowi fotografii, chcącemu dokonywać korekt za pomocą Photoshopa. Brak natomiast opisu korekcji często spotykanych w fotografii problemów takich jak chociażby: szumy, winietowanie, aberracje czy dystorsje.

Czy tytuł "ściemnia"?
Zdecydowanym mankamentem tej książki jest brak jakichkolwiek informacji o możliwościach i sposobach wywoływania cyfrowego negatywu, a przecież możliwość zapisywania obrazów w formacie RAW staje się już dostępna nawet w niektórych aparatach kompaktowych. Dziś, mówiąc o cyfrowej ciemni, mamy często na myśli właśnie obróbkę plików RAW. W książce wspomina się jedynie, że z powodu użycia zdjęcia zapisanego w tym formacie plik z projektem może się znacznie powiększyć. Trudno dociec czemu autor tak twierdzi, gdyż plik RAW trzeba wpierw "wywołać", po czym można zapisać obraz w jednym z kilku popularnych formatów graficznych. Niestety, na próżno szukać w omawianym podręczniku informacji o tym, czym właściwie jest RAW i jakie korzyści płyną z jego wykorzystywania.

Dla kogo ta książka?
"10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej" to pozycja przeznaczona raczej dla początkujących. Szkoda tylko, że pomimo przejrzystego układu książki, autor pisze niezbyt zwięźle – często wprowadzając dygresje i wtrącając zdania, które można by umieścić tak, aby nie przerywać opisywanego ciągu czynności. Dla osób, które mają już pewne pojęcie o pracy z programami graficznymi, jak również dla tych, które cenią sobie zwięzłość przekazu, lektura ta może być męcząca i niekoniecznie wiele wnosząca.
 
Największą zaletą tej pozycji jest pokazanie procesu analizy obrazu i jego stopniowej przemiany. Okazuje się, iż wychodząc od dobrego pomysłu, a wykorzystując jedynie podstawowe opcje edytora graficznego, możemy osiągnąć ciekawe rezultaty nawet z, wydawałoby się, przeciętnych zdjęć.

Tytuł: 10 projektów w cyfrowej ciemni fotograficznej
Autor: Marek Górecki
Wydawca: Helion
Format, oprawa: A5, miękka
Liczba stron: 216
Data wydania: maj, 2007 rok
ISBN: 978-83-246-0458-6
Cena: 39 zł

Zobacz także:
Recenzja: Bryan Peterson, "Ekspozycja bez tajemnic"
Recenzja: Guy Edwardes, "Krajobrazy – 100 rad i pomysłów"
Recenzja: Rostislav Stach, "Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury”
Recenzja: "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego" – o robieniu zdjęć praktycznie
Recenzja: Roderick Macdonald, "Akty. Fotografia cyfrowa dla profesjonalistów."


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.592s.