Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wykład i wystawa o fotografii wileńskiej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wykład i wystawa o fotografii wileńskiej
Dodał: Błażej Organisty 22.10.2015
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama) zaprasza na spotkanie w ramach cyklu Rozmowy o Fotografii. Jolanta B. Kucharska będzie opowiadać o fotografii wileńskiej w latach 1839–1939. Spotkanie zaplanowano na czwartek, 22 października 2015, o godz. 18.00. Wykład towarzyszy wystawie „Stanisław Filibert Fleury. Fotografia wileńska na przełomie XIX i XX w.”


Wilno w latach 1839–1939 było istotnym ośrodkiem rozwoju polskiej fotografii. W 1839 roku w Werkach powstał pierwszy dagerotyp wykonany na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej. Przed rokiem 1863 funkcjonowały w mieście zakłady fotograficzne, które specjalizowały się głównie w fotografii portretowej. W Wilnie działał Józef Czechowicz (1819–1888) – pionier fotografii widokowej, uważany przez Jana Bułhaka za ojca fotografii wileńskiej. Czechowicz wykonał około 200 widoków Wilna, głównie w latach 70. XX wieku. Po upadku powstania styczniowego, w związku z cenzurą, której podległy między innymi zakłady fotograficzne, wykonanie widoków miasta możliwe było tylko dzięki specjalnym pozwoleniom. Powstawały wówczas zdjęcia dokumentujące architekturę miasta: kościoły, gmachy miejskie, a także fotografie reportażowe, w których specjalizował się Stanisław Filibert Fleury (1858–1915). W 1911 roku działalność w Wilnie rozpoczął Jan Bułhak (1876–1950). Dzięki jego kontaktom nawiązanym w 1909 roku z głównymi przedstawicielami piktorializmu zrzeszonymi w Foto-Klubie w Paryżu Polska zyskała pierwsze teoretyczne rozprawy poświęcone fotografii. W 1927 roku Bułhak założył Fotoklub Wileński, do którego należeli wybitni polscy fotograficy, między innymi Bolesława i Edmund Zdanowscy, Kazimierz Lelewicz, którzy po wojnie osiedlili się w Gdańsku i Gdyni.

fot. Józef Czechowicz


Tematyka wykładu obejmuje sto lat fotografii w Wilnie – od jej początków w 1839 roku do wybuchu II wojny światowej. Omówiona zostanie działalność najważniejszych zakładów fotograficznych miasta funkcjonujących w 2. połowie XIX wieku i na początku XX stulecia, także litewskie (Abdon Korzon, Józef Czechowicz, Albert Świeykowski, Miron Butkowski, Bracia Czyż, Aleksandras Jurasaitis, Stanisław Filibert Fleury, Tyburcy Chodźko). Osobne miejsce zostanie poświęcone najwybitniejszemu artyście Janowi Bułhakowi oraz wileńskiemu środowisku fotograficznemu w okresie międzywojennym. Słuchacze będą mieli także okazję zapoznać się z pracami kilku artystów odwiedzających miasto (Konrad Brandel, Henryk Poddębski, Antoni Mieczysław Wieczorek). Wykład będzie zilustrowany ponad stoma przykładami fotografii wykonanych w Wilnie od lat 60. XIX wieku do 1939 roku.

Jolanta B. Kucharska – absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego z 1977 r. W latach 1986–2002 była zatrudniona w Archiwum Zbiorów Fotograficznych i Rysunków Pomiarowych w Instytucie Sztuki PAN. W latach 2002–2010 pracowała w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej w Oddziale Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy opracowaniu materiału kartograficznego. Od roku 2010 do kwietnia 2013 współpracowała z Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej jako kustosz zbiorów archiwalnych i fotograficznych.

Wykład towarzyszy wystawie "Stanisław Filibert Fleury. Fotografia wileńska na przełomie XIX i XX w." Wystawa jest czynna do 31 października 2015 r. od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–17.00.

Więcej informacji: mng.gda.pl

Zobacz także:
Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury
Gisele Freud w MN w Krakowie
Warsztaty na FotoArtFestival
Wyniku konkursu Japońskie Kadry 2015
Warsztaty Quantuum
Nowe akcesoria Genesis
Konkurs Tokiny. Do wygrania warsztaty na Wyspach Kanaryjskich
Urban Photographer of the Year
Premiera obiektywu Sigma
Nowe szkła Voigtlander
Pierwszy pokaz cyklu In Mundo
Pokazy slajdów fotografii podróżniczej
Zobacz Tychy od A do Z!
"Jesienny spacer z aparatem" - ostatnia szansa!
Trwa wystawa "Remake"
Opolski Festiwal Fotografii

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.488s.