Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury
Dodał: Kamila Bałdyga 22.10.2015
Otwarciu pracowni towarzyszy pierwszy, z planowanego cyklu, warsztat analogowych technik fotograficznych. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie z Konradem Karolem Polleschem, polskim fotografikiem i wykładowcą akademickim z Krakowa.


W czwartek 22 października o godz. 17:30 Warsztaty Kultury otwierają w Zaułku Hartwigów w Lublinie nową, stałą pracownię – Warsztat Fotograficzny. Miejsce poświęcone szlachetnym technikom fotografii, w którym będzie można poznać tajniki różnych metod fotografii analogowej, dowiedzieć się jak wyglądała praca fotografa i laboranta przełomu XIX i XX wieku, zamówić indywidualny portret, czy też kupić fotografię pejzażową. Miejsce, w którym będzie można podczas comiesięcznych warsztatów spotkać wybitnych fotografików przekazujących swoją wiedzę adeptom. Dla pierwszych pięciu osób, które przyjdą świętować z nami otwarcie pracowni przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę – bezpłatny portret wraz z pamiątkową odbitką. Wstęp jest wolny.

Otwarciu pracowni towarzyszy pierwszy, z planowanego cyklu, warsztat analogowych technik fotograficznych. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie z Konradem Karolem Polleschem, polskim fotografikiem i wykładowcą akademickim z Krakowa. Artysta podzieli się swoją wiedzą na temat jednej z najstarszych techniki fotograficznych – gumy dwuchromianowej.

Jest to technika o wiele starsza od znanej większości odbitki srebrowej. W Polsce szczyt swojej popularności osiągnęła w czasach przedwojennych, ale pierwsze obrazy powstały w ten sposób już w pierwszej połowie XIX w. Technika ta opiera się na zmniejszeniu rozpuszczalności gumy arabskiej (uczulonej dwuchromianem amonu lub potasu) pod wpływem światła. Obraz jest płaski, pozbawiony szczegółów i większości półtonów, ale za to delikatny i miękki. Guma chromianowa pozwala także na daleko idącą ręczną ingerencję w tworzone dzieło oraz na uzyskiwanie efektów wizualnych niedostępnych w innych technikach. Każdy obraz jest inny, ponieważ podczas procesu twórczego nie można doskonale odtworzyć parametrów i czynności fizycznych, które wykonywaliśmy przy pierwszej próbie. To technika, która zaciekawi każdego, kto znudził się doskonale ostrymi i perfekcyjnymi zdjęciami cyfrowymi. Odnajdą się w niej także osoby, pragnące aktywnie uczestniczyć w każdym etapie tworzenia obrazu.

Konrad Karol Pollesch


W czasie każdego ze spotkań uczestnicy skupią się wyłącznie na opanowaniu metod pracy z wybraną techniką historyczną, bez poświęcania czasu na sesje fotograficzne. Praca w oparciu o negatywy przygotowane przez prowadzącego. Organizatorzy zalecają przyniesienie własnych klisz. Udział w pierwszym warsztacie jest bezpłatny.

Uczestnicy warsztatu dowiedzą się jak:
  • przygotowywać papier do pracy w technice gumy dwuchromianowej,
  • kontrolować kurczenie się papieru w czasie pracy,
  • wykonywać odbitki w technice gumy dwuchromianowej warszawskiej i wiedeńskiej (jedno i wielowarstwowe),
  • manipulować wyglądem zdjęcia na etapie jego tworzenia,
  • wykonywać odbitki barwne w technice gumy dwuchromianowej,
  • łączyć proces gumowy z cyjanotypią (oraz innymi technikami żelazowymi).

Konrad Karol Pollesch od roku 1962 zajmuje się fotografią jednocześnie podróżując po świecie m.in.: Austrii, Finlandii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji. W USA przebywał dwukrotnie jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, później Departamentu Stanu. Przez prawie 30 lat prowadził zajęcia dydaktyczne z fotografii dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Miejsce: Warsztaty Kultury,
Adres: ul. Grodzka 5a, Lublin;
Kiedy: 23-25 października 2015r., piątek w godz. 16:00-20:00; sobota i niedziela. w godz. 10:00-16:00
Zapisy: Liczba miejsc ograniczona.

Zobacz także:
Warsztaty na FotoArtFestival
Warsztaty Quantuum
Konkurs Tokiny. Do wygrania warsztaty na Wyspach Kanaryjskich
Urban Photographer of the Year
FotoArtFestival 2015
Pierwszy pokaz cyklu In Mundo
Pokazy slajdów fotografii podróżniczej
Zobacz Tychy od A do Z!
RX1R II - nowy kompakt od Sony
"Jesienny spacer z aparatem" - ostatnia szansa!
Trwa wystawa "Remake"
Opolski Festiwal Fotografii
Ruszają warsztaty z Gilardem Ratmanem
W weekend warsztaty Ciekłe miasto z Judith Röder
Fotowarsztaty na Gdynia Volvo Sailing Days 2015

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.982s.