Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Gisele Freud w MN w Krakowie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Do pierwszych aparatów dalmierzowych Canona (o nazwie Hansa Kwanon) w latach 1934–46 obiektywy produkował Nippon Kōgaku Kōgyō K.K. – czyli dzisiejszy Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Gisele Freud w MN w Krakowie
Dodał: Błażej Organisty 21.10.2015
Zrealizowana w 2014 roku w Berlinie wystawa "Gisèle Freund. Sceny fotograficzne i portrety" będzie mieć w Krakowie swoją drugą odsłonę. W Gmachu Głównym MNK zobaczymy 280 barwnych i czarno-białych fotografii, w tym portrety artystów XX wieku.


Barwne portrety artystów XX wieku autorstwa Gisèli Freund (1908–2000), tworzone przez nią od czasu jej ucieczki w 1933 roku z Berlina do Paryża, poprzez rozciągnięte na dziesięciolecia podróże, od dawna należą do ikon fotografii. Wystawa ukazuje różnorodną perspektywę tego sławnego fotograficznego dzieła.

Kuratorzy pozwalają spojrzeć na nie w zupełnie nowy sposób - w tworzeniu interesujących Gisèlę Freund fotograficznych ujęć, związanych z życiem oraz pracą portretowanych i ściśle z nią związanych szerokich kręgów osób, dostrzec można niezawodne oko fotoreporterki, za jaką ona sama się uważała.

Sceny fotograficzne w swej dokumentacyjnej obfitości – przypadkowe, prześwietlone, częstokroć dotychczas nieznane zdjęcia z codziennego życia sław – składają się na swego rodzaju storyboards. Powstałe z pojedynczych portretów, jako opowieść, wydobywają różnorodne jej aspekty. Reportaże i portrety Gisèli Freund, które w recepcji jej dzieła są zwykle oddzielnymi obszarami twórczości, zdają się zaskakująco i przekonywająco do siebie przynależeć.

Gisele Freund. Sceny fotograficzne i portrety


280 barwnych i czarno-białych fotografii układa się w 14 rozdziałów. Punkt centralny to portrety osobowości świata literatury - wśród nich są André Malraux i delegaci na Pierwszy Międzynarodowy Kongres Pisarzy w Obronie Kultury w Paryżu, w 1935 roku, Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre, James Joyce, Vladimir Nabokov, Virginia i Leonard Woolf, André Breton, Pablo Neruda. Po raz pierwszy można zobaczyć zdjęcia Waltera Benjamina wykonane przez Gisèle Freund, uzupełnione w tym rozdziale wystawy o faksymile listów wymienianych przez tych dwoje paryskich emigrantów oraz inne wybrane dokumenty z Archiwum Waltera Benjamina w Akademii der Künste. Kolejne rozdziały poświęcone zostały m.in. reportażom: z paryskiej biblioteki, z 1937 roku i wykonanym w 1950 roku, do dzisiaj fascynującym ujęciom Evy Peron, które wywołały dyplomatyczny skandal.

Wszystkie pokazywane w ramach wystawy fotografie są nowymi wydrukami wykonanymi przez Réunion des musées nationaux – Grand Palais (RNM-GP) w Paryżu i Nova-Concept w Berlinie według slajdów, negatywów i oryginalnych prac z Archiwum Gisèle Freund znajdującym się w IMEC w Paryżu.

Ponad pięćdziesiąt wybranych barwnych fotografii zostało zdigitalizowanych według najnowszych technicznych standardów, tak, aby w kolorze były jak najbardziej zbliżone do oryginału.

Wystawa zrealizowana przez: Akademie der Künste, Berlin, fundacji Hamburger Stiftung zur Förderung von Wissenschaft und Kultur oraz IMEC L´Institut Mémoires de l´édition contemporaine, Paryż.

Źródło Informacji: Muzeum Narodowe w Krakowie - mnk.pl

Termin wystawy: 22.10.2015 - 24.01.2016;
Miejsce: Muzeum Narodowe Kraków
Adres: Al. 3 Maja 1;
Godziny otwarcia: wtorek-sobota: 10.00-18.00, niedziela 10.00-16.00;
Kuratorzy: Janos Frecot i Gabriele Kostas

Zobacz także:
Warsztaty na FotoArtFestival
Wyniku konkursu Japońskie Kadry 2015
Warsztaty Quantuum
Konkurs Tokiny. Do wygrania warsztaty na Wyspach Kanaryjskich
Urban Photographer of the Year
FotoArtFestival 2015
Pierwszy pokaz cyklu In Mundo
Pokazy slajdów fotografii podróżniczej
Zobacz Tychy od A do Z!
"Jesienny spacer z aparatem" - ostatnia szansa!
Trwa wystawa "Remake"
Opolski Festiwal Fotografii
Wojciech Gilewicz - spotkanie z artystą i pokaz prac
Najlepsze zdjęcia sportowe sezonu 2014/15 wybrane!
Konkurs Fotografia Miesiąca 2015
Dziś wernisaż Albom.pl
Rozbitek na tratwie w obiektywie
13 Warszawskie Targi Sztuki
Zmiana terminu wystawy "Tradycje wystawiennicze..."

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.122s.