Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Widzi-mi-się, czyli fotografia dla dzieci


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Widzi-mi-się, czyli fotografia dla dzieci
Dodał: Błażej Organisty 03.10.2016
Wczoraj ruszyła rejestracja na „Widzi-mi-się. Fotografia dla dzieci – warsztaty, gry, opowieści”. Wszystkie wydarzenia, mające miejsce w dniach 8-16 października W Warszawie, są bezpłatne. Zapisy trwają do wyczerpania miejsc.


Co naprawdę widać na zdjęciach? O czym rozmawiały sportretowane osoby, co zdarzyło się zanim pojawił się fotograf, a co działo się potem? Październikowe wydarzenia dla dzieci i rodziców, przygotowane przez Fundację Archeologia Fotografii postawią pytania, dzięki którym oglądanie zdjęć stanie się przygodą pełną nowych odkryć.

Nie wszystko na zdjęciu widać na pierwszy rzut oka – czasem trzeba żyłki detektywa, żeby dowiedzieć się czegoś więcej, wyczytać szczegóły, emocje postaci, relacje między nimi, czas kiedy zdjęcie było zrobione. Wydarzenia przygotowane przez Fundację Archeologia Fotografii to nie typowe warsztaty fotograficzne, podczas których nauczyć można się robienia zdjęć. Tym razem uczestnicy dowiedzą się, jak powstają fotografie, a przede wszystkim nauczą się jak je „czytać”. Między 8 a 16 października, podczas warsztatów, gry terenowej i widowiska narracyjnego przygotują albumy i komiksy, pomogą w odnalezieniu zagubionych fotografii, stworzą opowieści oparte o własne zdjęcia i zdjęcia znanych artystów (m.in. Zofia Chomętowska, Wojciech Zamecznik, Stanisław Dłubak). Część wydarzeń przeznaczona jest dla dzieci i rodziców z problemami słuchowymi.

Podczas gry miejskiej „Na ratunek redaktorom” uczestnicy wcielają się w rolę gońców gazety „Archeolog warszawski”. Będą wędrować po Śródmieściu w poszukiwaniu fotografii, które „wywiało” z redakcji, odnajdą w terenie miejsca utrwalone na kliszy i porównają je z tym, co można tam zastać obecnie, poszukają na fotografiach szczegółów, które zazwyczaj umykają oglądającemu. Poznają odradzają się po wojnie Warszawę. Ten niezwykły czas dokumentowany był przez znakomitych fotografów. Trasa gry to pretekst do wyruszenia w podróż przez historię polskiej fotografii i historię miasta.

„Wywołujemy słowa. Fotografia i opowieść” to widowisko narracyjne dla dzieci i dorosłych, podczas którego opowiadaczki z Grupy Studnia O. stworzą improwizowane historie inspirowane zdjęciami m.in. Zofii Chomętowskiej i zaproszą uczestników spotkania do wspólnego oglądania starych fotografii. Sprawdzą, jakie historie można „wywołać ze zdjęć” i jak to się dzieje, że zdjęcia z nie-naszego albumu rodzinnego łączą się z przygodami naszego życia i historiami, które znamy?

W programie znajdzie się także seria warsztatów dla dzieci w różnych grupach wiekowych (od 5 do 10 lat).„Domowe historie z chmurką”, „Obrazy i opowieści” oraz „Fotostory” to zajęcia, podczas których uczestnicy postarają się odkryć historie utrwalone w starych kadrach. Warsztaty prowadzone będą w oparciu o elementy pedagogiki planu daltońskiego – metody rozwijającej w dziecku autonomię i umiejętność współpracy. Dzieci przygotują własne albumy, stworzą opowieści, poszukają skojarzeń, uważnie przyjrzą się sfotografowanym postacią. Stare zdjęcia staną się pretekstem do wspólnej, kreatywnej zabawy. Z kolei podczas zajęć „Laboratorium światła, czyli jak powstają zdjęcia” prowadzonych przez Macieja Jeziorka dzieci zdobędą podstawową wiedzę z zakresu budowy aparatów fotograficznych, roli światła w tworzeniu obrazu oraz informacji dotyczących najistotniejszych wynalazków i momentów w historii fotografii.

Projekt „Widzi-mi-się” jest wydarzeniem towarzyszącym wystawy „LUX”, którą można oglądać w galerii Fundacji Archeologia Fotografii od 23.09 do 14.10.2016.

Zapisy na wszystkie zajęcia ruszyły 14 września. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc: warsztaty@faf.org.pl.
 


Widzi-mi-sie


PROGRAM

8.10, sobota
Stacja Muranów, ul. Andersa 13


11.00-12.00 Domowe historie z chmurką, warsztat dla dzieci 5-8 lat, prowadzenie: Kamila Szymańska

13.00-14.30 Fotostory, warsztat dla dzieci 8-10 lat, prowadzenie: Kamila Szymańska, tłumaczone na język migowy

9.10, niedziela
Stacja Muranów, Andersa 13


11.00-12.00 Obrazy i opowieści, warsztat dla dzieci 5-8, prowadzenie: Kamila Szymańska


15.10, sobota
Stacja Muranów, Andersa 13


11.00-13.00 Laboratorium światła - czyli jak powstają zdjęcia?, warsztat dla dzieci 5-8 lat, prowadzenie: Maciej Jeziorek

16.00-18.00 Wywołujemy słowa. Fotografia i opowieść, widowisko narracyjne dla dzieci i dorosłych, prowadzenie: Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz (Grupa Studnia O) / tłumaczone na język migowy

16.10, niedziela
Śródmieście


11.00-13.00 Na ratunek redaktorom, gra terenowa dla dzieci i dorosłych, prowadzenie: Sebastian Łabęda; start: wejście do PKiN od ul. Marszałkowskiej

Wydarzenie: Widzi-mi-się, fotografia dla dzieci – warsztaty, gry, opowieści
Termin: 8-16 października
Miejsce: Warszawa
Organizator: Fundacja Archeologia Fotografii
Pełen opis warsztatów: www.faf.org.pl

Zobacz także:
Dziś dwa wernisaże
Kobiece akty Wantucha
Otwarcie Irlandii
Dziś wernisaż w Łodzi
nieDOKończone – ostatni dzwonek
Moje Podróże Małe i Duże
Martwe z natury – wernisaż w piątek
Historie – otwarcie wystawy
Ostatni tydzień na zgłoszenie zdjęć na PKFS
Leica Street Photo – wernisaż
Nowa wystawa PAN
Ostatnie dni naszego konkursu
Jutro wernisaż w Gdańsku
Rzeczy cielesne – wernisaż
Wernisaż w Zamościu
Rekrutacja w Katedrze Fotografii
Warsztaty w Szkołach Artystycznych ROE
BZ WBK Press Photo - wernisaż

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.003s.