Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Kobiece akty Wantucha


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Dla potrzeb misji wahadłowca Discovery (STS-48) powstała specjalna, cyfrowa wersja analogowego Nikona F4?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Kobiece akty Wantucha
Dodał: Błażej Organisty 13.09.2016
Leica 6x7 Gallery Warszawa organizuje wystawę zdjęć Wacława Wantuch pt. "Platinum". Wernisaż w czwartek, 15 września 2016, o godzinie 19.00. Fotografie wykonane techniką platynotypii można oglądać do 23 października.


Z oficjalnego opisu wystawy:

"Wacław Wantuch to postać legendarna. Najbardziej rozpoznawalny współczesny polski fotograf „skończonego piękna”, czyli kobiecego aktu. Już 15 września o godzinie 19.00 wernisaż jego wystawy w Leica 6x7 Gallery Warszawa.

Wacław Wantuch traktuje nagie ciało kobiety jak piękną formę. Szuka w nim geometrii i abstrakcyjnego kształtu. Choć jest wykształconym rzeźbiarzem to po mistrzowsku rzeźbi światłem, a nie dłutem. W efekcie akty Wantucha nie są prostokątnymi obrazami, ale trójwymiarowymi zachwytami nad pięknem ciała kobiety.

Platinum, W. Wantuch


Wantuch jest autorem ponad siedemdziesięciu wystaw i trzech albumowych bestsellerów, stanowiących kanon czarno-białego aktu polskiego w XXI wieku. W swojej domowej pracowni, w maleńkiej, podkrakowskiej wsi od wielu lat prowadzi słynne, elitarne warsztaty.

Platinum, W. Wantuch


Leica 6x7 Gallery prezentuje nowe oblicze Wantucha. Wystawa Platinum ujawnia jego wrażliwość nie tylko na piękną formę ciała, ale także na osobowość i kontekst. Artysta pokazuje nam różne kobiety, także te, które wyraziście nie przystają do współczesnego kanonu okładek magazynów dla mężczyzn czy świata mody. Zaprasza do swojego studia światło słońca, akceptując jego zmienność, grając z nim i czyniąc współautorem swoich fotografii. Kieruje swoją uwagę ku temu, co ukryte w cieniu. Okazuje się, że to czego nie widać może być najmocniejsze. Choć Wantuch oświetla nagie ciało, to nie ma tu prostej erotyki. Zmysłowość, paradoksalnie rodzi się w głowie widza i często wynika z kontekstu.

Wystawa Platinum jest niezwykła nie tylko w treści, ale także w formie. Prezentowane fotografie to efekt kilkuletnich eksperymentów fotografa z najszlachetniejszą techniką wykonywania odbitek fotograficznych – platynotypią. Platynotypia do I wojny światowej należała do najpopularniejszych metod produkcji odbitek. Została później wyparta przez technologię srebrową – łatwiejszą do opanowania i tańszą. Odbitki platynowe cechuje jednak niezwykła plastyka. Łagodne, pełne przejścia tonalne, nieosiągalne w żadnym innym procesie, w połączeniu z naturalną, ciepłą kolorystyką, nadają fotografiom niepowtarzalny klimat. Trwałość i stabilność procesów chemicznych, które zachodzą w trakcie prawidłowego wykonywania odbitek platynowych określane są jako nieskończone. Ponadto każda odbitka jest unikatem. Nigdy nie powstanie druga identyczna. Fotografie naświetlane przez artystę są na ręcznie przygotowanym, czerpanym papierze, dostarczonym przez wytwórnię założoną w czasach Gutenberga.

Platinum, W. Wantuch


Fanów techniki fotograficznej z pewnością zainteresuje fakt, że cały projekt powstał przy użyciu aparatu Leica Monochrom, rejestrującego tylko i wyłącznie czarnobiały obraz.


Wystawie towarzyszy album Platinum zawierający poszerzony zestaw fotografii wzbogacony rozmowami z Wacławem Wantuchem na temat drogi, jaką przeszedł od rzeźbiarza do fotografa aktów oraz wyzwań, jakie stawia technika platynotypii. Album jest oprawiony w płótno, z nietypowym szarpanym wykończeniem bloku książki odwołującym się do wykończenia papieru bawełnianego, na którym Wantuch wywołuje swoje fotografie.

Wernisaż: 15 września, godz. 19.00
Termin wystawy: 15.09.2016 - 23.10.2016
Miejsce: Leica 6x7 Gallery
Adres: ul. Mysia 3, Warszawa, II piętro
Godziny otwarcia: pon. – sob.: 10.00 – 20.00, niedz: 12.00 – 18.00
Wstęp na wystawę płatny: bilet normalny - 10 zł, ulgowy - 7 zł
Kurator:Rafał Łochowski
Więcej informacji: www.leica-gallery.pl

Zobacz także:
Otwarcie Irlandii
Dziś wernisaż w Łodzi
nieDOKończone – ostatni dzwonek
Martwe z natury – wernisaż w piątek
Historie – otwarcie wystawy
Fotolia na Festiwalu Druku i Marketingu
Leica Street Photo – wernisaż
Nowa wystawa PAN
Ostatnie dni naszego konkursu
Jutro wernisaż w Gdańsku
Rzeczy cielesne – wernisaż
Wernisaż w Zamościu
BZ WBK Press Photo - wernisaż
DEBUTS – finisaż
II edycja KFT do 30 września
Webinarium X-Rite
BZ WBK Press Photo - wystawa
TIFF Festival 2016

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.795s.