Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy "Arnes" Jana Brykczyńskiego


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy "Arnes" Jana Brykczyńskiego
Dodał: Przemysław Imieliński 08.03.2018
Galeria Fotografii "Ratusz" oraz Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne mają ogromny zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników fotografii na wernisaż wystawy Jana Brykczyńskiego pt. "Arnes", który odbędzie się w piątek 9 marca 2018 roku o godzinie 17.00 w Galerii Fotografii Ratusz.


Wydaje się niezwykle trafne, że Islandia kształtem przypomina owcę, leżącą spokojnie jak baranek nie wadząc nikomu, skoro niejednokrotnie stwierdzano, iż to właśnie owca islandzka przez wieki utrzymywała Islandczyków przy życiu. To temu krótkonogiemu stworzeniu należy dziękować za to, że Islandczycy przetrwali trudy i znoje, chłód, głód i ubóstwo tkwiąc na najbardziej wysuniętej na północ Europy malutkiej wyspie, pośrodku oceanu.

Zdjęcie z wystawy ''Arnes'', fot. Jan Brykczyński


Owca islandzka, twarde zwierzę, potrafi przetrwać najgorsze mrozy i długie okresy głodu; obdarzona jest sporą dozą wytrwałości i uporu. Niektórzy utrzymują, że podobne cechy można znaleźć w islandzkiej mentalności. W jaki sposób opisujemy samych siebie, garstkę ludzi, która zamieszkuje tę małą wyspę? Tak, jesteśmy silni, gotowi na wszystko, nic nas nie zrazi, nikomu nie ulegamy i po brzegi wypełnia nas wiara w siebie. To niedomiar w wielkości i wielości czyni nas wielkimi.
 
Głowa Islandii, Fiordy Zachodnie, wyróżnia się na tle innych części wyspy tym, że góry są tu wyższe, fiordy głębsze a niektórzy twierdzą nawet, że tutejsi mieszkańcy to ludzie o innej naturze, wręcz obdarzeni magicznymi mocami. Tam, gdzie wiatr mierzwi wełnianą czuprynę na potylicy Islandii, znajduje się gmina Árnes – najdalej wysunięty zamieszkały obszar wyspy. Przycupnęła tutaj mała społeczność farmerów, hodująca wyłącznie owce.

Zdjęcie z wystawy ''Arnes'', fot. Jan Brykczyński


Ludzie żyją tu z tego, co daje im ziemia, jak to czynili ich przodkowie przez setki lat. Ludzie z Árnes mieszkają wśród stromych gór i szumu oceanicznych fal, daleko od blichtru i zgiełku. W gminie Árnes mieszka 38 osób w 15 gospodarstwach przez cały rok. W całej gminie jest około 2700 owiec. Tutejsze życie toczy się według jasno określonego rytmu i na każdą porę roku przypadają określone czynności. Wszystko działa zgodnie z odwiecznym cyklem życia. Wykot owiec wiosną, sianokosy i turyści latem, spęd owiec i ubój jesienią, zamknięcie stada w owczarni na zimę, strzyżenie w listopadzie i sezon godowy w okolicy Gwiazdki. Od stycznia do marca droga główna jest zamknięta, czasami całymi dniami albo nawet tygodniami, jeśli zaspy śnieżne są zbyt duże. W tym czasie ludziom mieszkającym w tym odległym zakątku nikt nie zaproponuje odśnieżania. Mały samolot z Reykjaviku ląduje dwa razy w tygodniu na lotnisku w Gjögur, jeśli pozwala na to pogoda. Życie w gminie Árnes zdecydowanie spowalnia podczas najciemniejszych miesięcy. I tak wspólnie udaje im się przetrwać zimę, ludziom i owcom w gminie Árnes. A potem znów przychodzi wiosna. I życie zatacza kolejny krąg.

Zdjęcia powstały w 2010 roku w gminie Arnes, w regionie Strandir na Fiordach Zachodnich na Islandii, w ramach projektu Sputnik Photos IS(not).
Cykl składa się z 10 zdjęć oprawionych w białe ramy w wymiarach: 1 zdjęcie 100 x 120 cm, 9 zdjęć 60 x 80 cm. Autorem zdjęć jest Jan Brykczyński, a teokstu Kristín Heiða Kristinsdóttir.

Zdjęcie z wystawy ''Arnes'', fot. Jan Brykczyński


Jan Brykczyński, ur. 1979 r., zajmuje się fotografią dokumentalną. Interesują go między innymi peryferie naszej cywilizacji, miejsca w których człowiek zaspokaja swoją potrzebę życia w bliskości z naturą. Rezultatem kilku lat pracy w bojkowskiej wsi w Karpatach jest wydana w 2014 roku książka Boiko (self-publishing). Z kolei za projekt z islandzkich farm otrzymał nagrodę Syngenta Photography Award Professional Commission, dzięki której wydał książkę The Gardener (Dewi Lewis 2015) o uprawach miejskich na świecie. Wystawiał między innymi w Deichtorhallen w Niemczech, Noorderlicht Gallery w Holandii, Musée de l’Elysée w Szwajcarii, Robert Morat Gallery w Hamburgu oraz CSW i Leica Gallery w Warszawie. Studiował na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi, na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Filmowej FAMU w Pradze a obecnie jest doktorantem w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego, EPEA, Europejskiej Fundacji Kultury oraz Ministra Kultury. Jest współzałożycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotografów Sputnik Photos, które od dekady realizuje projekty w byłych republikach radzieckich. Prowadzi warsztaty z fotografii dokumentalnej i jest wykładowcą w ITF w Opavie.

Zdjęcie z wystawy ''Arnes'', fot. Jan Brykczyński


Strona artysty: www.janbrykczynski.com

Zobacz także:
IV Halowe Zawody Agility we Wrocławiu
Canon EOS 2000D i 4000D – najnowsze lustrzanki dla początkujących
Canon Speedlite 470EX-AI – flesz z funkcją inteligentnego odbicia światła
Konkurs ''Czerń i biel ma swój wdzięk'' rozstrzygnięty!
Canon EOS M50 – bezlusterkowiec z 4K
Spotkanie z tłumaczem i komentatorem "Listu o przydatności pism pogańskich"
Candida Hoefer uhonorowana nagrodą Sony World Photography Awards 2018
Panasonic LUMIX DMC-TZ200 – aparat podróżny z 15-krotnym zoomem optycznym
Olympus PEN E-PL9 z dotykowy ekran i zdalny sterowaniem za pomocą aplikacji
Panasonic GX9 – 20,3 megapiksele bez filtra dolnoprzepustowego
Konkurs ''Jesień, to znów Ty?'' rozstrzygnięty!
Akademia Nikon-NOOR w Polsce
Sony zaprasza do udziału w konkursie "RX0 Video Challenge"
Filtry Hoya serii PRO ND teraz dostępne także w wersji ND-100000
K Consult wprowadza na polski rynek nowe statywy Vanguard

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.16s.