Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Candida Hoefer uhonorowana nagrodą Sony World Photography Awards 2018


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą cyfrową lustrzanką, która umożliwiała swobodny podgląd fotografowanej sceny w każdych warunkach był Olympus E-330?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Candida Hoefer uhonorowana nagrodą Sony World Photography Awards 2018
Dodał: Przemysław Imieliński 15.02.2018
World Photography Organisation ma poinformowała dziś, że prestiżową nagrodę za wybitny wkład w fotografię w konkursie Sony World Photography Awards 2018 otrzymała uznana współczesna artystka Candida Höfer.


Laureatka odbierze nagrodę w Londynie podczas uroczystej gali 19 kwietnia 2018 r. Autorski wybór prac Höfer będzie można oglądać od 20 kwietnia do 6 maja w londyńskim Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2018.

Candida Hoefer, fot. Ralph Mueller


Niemiecka artystka Candida Höfer (ur. w Eberswalde w 1944 r.) należy do światowej czołówki współczesnych fotografików. Znana jest z precyzyjnej metodologii i techniki, a jej cenione na całym świecie prace często przyjmują formę wielkoformatowych, kolorowych fotografii. Jej przejmujące obrazy przedstawiające wielkie, puste wnętrza znajdują się w najważniejszych światowych kolekcjach i wystawiane są w czołowych muzeach.

Hermitage St. Petersburg VIII 2014, fot. Candida Hoefer, VG Bild-Kunst, Bonn


W uznaniu wkładu Höfer w fotografię, jednym z elementów wystawy Sony World Photography Awards 2018 w londyńskim Somerset House, będą dzieła z różnych okresów wieloletniej kariery artystki. Ich wyboru dokona sama autorka. Na ekspozycji znajdą się między innymi trzy spośród najsłynniejszych wielkoformatowych prac Höfer, wypożyczone z galerii Ben Brown Fine Arts w Londynie: "Musée du Louvre Paris XXI 2005", "Hermitage St. Petersburg VIII 2014" oraz "Trinity College Library Dublin I 2004".

Wcześniej wyróżnienie za wybitny wkład w fotografię otrzymali między innymi: Mary Ellen Mark, Eve Arnold, Bruce Davidson, Elliott Erwitt, a ostatnio Martin Parr.

Musee du Louvre Paris XXI 2005, fot. Candida Hoeer, VG Bild-Kunst, Bonn


Kuratorem wystawy jest Mike Trow, były kierownik działu graficznego brytyjskiej edycji magazynu "Vogue'. Oprócz dzieł Höfer znajdzie się na niej ponad 600 inspirujących zdjęć, wybranych przez jury spośród rekordowej liczby prac nadesłanych na najbardziej różnorodny światowy konkurs fotograficzny – Sony World Photography Awards 2018. Prezentowane obrazy należą do wielu gatunków: od architektury po krajobraz, od fotografii ulicznej po przyrodniczą, od portretów po zdjęcia podróżnicze. Wszystkie finałowe i wyróżnione zdjęcia dają zwiedzającym rzetelny wgląd w trendy, które wpływały na fotografię w ostatnim czasie.

– Jestem naprawdę zaszczycona – skomentowała Höfer wyróżnienie i zbliżającą się wystawę. – Mam nadzieję, że będzie to przyczynek do likwidacji kolejnych barier w publicznym odbiorze fotografii i sztuki.

Możliwość wręczenia tej nagrody tak ważnej artystce, która przekracza wiele granic swojej profesji, to prawdziwy zaszczyt – powiedział Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. – Prace Candidy są doskonałe techniczne i cudownie wyraziste. Aż przyjemnie je oglądać.

Prace artystki będą prezentowane w londyńskim Somerset House od 20 kwietnia do 6 maja 2018 r.

Trinity College Library Dublin I 2004, fot. Candida Hoefer, VG Bild-Kunst, BonnCandida Höfer (ur. w Eberswalde 1944 r.). Ukończywszy szkolenie w studiu fotografii reklamowej Schmölz-Huth, Candida Höfer rozpoczęła w 1976 r. studia u wpływowych fotografików Bernda i Hilli Becher. Cenione na świecie dzieła Höfer były wystawiane między innymi w Kunsthalle Basel w Bazylei, Kunsthalle Berne w Bernie, paryskim Luwrze, Irish Museum of Modern Art w Dublinie, galerii Tate w Liverpoolu, londyńskiej Barbican Art Gallery, a ostatnio w Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu. Höfer reprezentowała Niemcy na 50. Biennale w Wenecji (2003) i uczestniczyła w wystawie documenta 11 (2002). Jej fotografie znajdują się w kolekcjach najważniejszych światowych muzeów: Tate Britain w Londynie, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía w Madrycie, Museum Folkwang w Essen, Kunsthalle Hamburg w Hamburgu, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu. Artystkę reprezentuje londyńska galeria Ben Brown Fine Arts benbrownfinearts.com.

Informacja o World Photography Organisation
World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w przeszło 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards – jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych – oraz PHOTOFAIRS: międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii odbywające się w Szanghaju i San Francisco. Więcej informacji podano na stronie www.worldphoto.org.

Informacja o Somerset House
Somerset House to nowatorski, tętniący życiem ośrodek sztuki zlokalizowany w sercu Londynu. Obiekt organizuje wiele wydarzeń i programów z zakresu kultury i sztuki współczesnej, adresowanych do twórców i publiczności. Jest także siedzibą wielu firm kreatywnych, artystów i wytwórców, między innymi Somerset House Studios. Ośrodek należy do najbardziej efektownych i lubianych miejsc w mieście. W Somerset House sztuka rodzi się w wyobraźni artystów, nabiera realnych kształtów i trafia do ponad 3 milionów gości rocznie.

Strona organizatora konkursu: www.worldphoto.org

Zobacz także:
Panasonic LUMIX DMC-TZ200 – aparat podróżny z 15-krotnym zoomem optycznym
Olympus PEN E-PL9 z dotykowy ekran i zdalny sterowaniem za pomocą aplikacji
Panasonic GX9 – 20,3 megapiksele bez filtra dolnoprzepustowego
Konkurs ''Jesień, to znów Ty?'' rozstrzygnięty!
Akademia Nikon-NOOR w Polsce
K Consult wprowadza na polski rynek nowe statywy Vanguard
Rusza dziewiąta edycja konkursu fotograficznego Przyroda Ojczysta!
Pokaz zdjęć Tomasza Jodłowskiego w Tychach
Nikkor AF-S 180–400 mm f/4E TC1.4 FL ED VR – stworzony do fotografowania przyrody i wydarzeń sportowych
Kodak Mini Shot – cyfrowy aparat z natychmiastowym wydrukiem zdjęć

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.157s.