Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku.


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą jednoobiektywową lustrzanką małoobrazkową był wyprodukowany w 1948 roku Contax-S?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku.
Dodał: Marcin Pawlak 01.02.2012
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza w piątek 3 lutego o godz. 18 na wernisaż wystawy prezentowanej w ramach nowego trzyletniego projektu POSTDOKUMENT. Wystawie towarzyszy program filmowy, przedstawiający filmy dokumentujące najważniejsze przemiany, jakie dokonały się w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu.


Dokumentalizm należy z pewnością do najbardziej inspirujących i aktualnych postaw artystów wobec rzeczywistości. Nawet jeśli w ostatnich dwudziestu latach ogłaszano wielokrotnie nadejście epoki rzeczywistości wirtualnej, trudno nie zauważyć, że to właśnie zainteresowanie politycznym, społecznym, ekonomicznym wymiarem życia rozwija się najbardziej dynamicznie w sztuce współczesnej, nie tylko tej deklarującej się jako zaangażowana. Jednocześnie w polskich badaniach nad sztuką współczesną i kulturą wizualną wyraźnie brak jest dogłębnej analizy kategorii dokumentu (dobrze rozpoznanej swoją drogą w obszarze nauk historycznych). Organizowany przez CSW Zamek Ujazdowski trzyletni program POSTDOKUMENT – tak jak chciałaby tego wybitna fotografka i teoretyczka Martha Rosler – łączyć ma ekspozycję najciekawszych zjawisk w tej kategorii z obszaru fotografii, filmu, literatury faktu i jednocześnie poszerzać kontekst teoretyczny. Pierwszą wystawą zorganizowaną w ramach POSTDOKUMENTU jest Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku.

Carl De Keyzer, Warszawa, z serii East of Eden, 1995, fot. dzięki uprzejmości Artysty

Świat nie przedstawiony to wystawa fotografii Polski okresu transformacji ustrojowej, widzianej przez krajowych i zagranicznych autorów jako pełen napięć, wciąż nieukończony proces. Prezentowane w CSW Zamek Ujazdowski zdjęcia najsłynniejszych fotografów polskich (Anna Beata Bohdziewicz, Chris Niedenthal, Tomasz Tomaszewski, Wojciech Wieteska) pokazują kraj ogarnięty kryzysem ekonomicznym, społecznym, kulturowym, poszukujący swojej tożsamości byt rozciągnięty pomiędzy realnym socjalizmem i turbokapitalizmem. Zaangażowane społecznie fotoreportaże (Maria Zbąska, Łukasz Trzciński, Maciej Pisuk) przeplatają się z pełnymi dystansu typologiami dokumentalnymi (Wojciech Wilczyk, Konrad Pustoła), tworząc unikalną panoramę polskiego społeczeństwa przełomu wieków. Uznani fotografowie zagraniczni (Carl de Keyzer, Allan Sekula, Mark Power, Rineke Dijkstra, Zoe Leonard) rozszerzają horyzont myślenia o transformacji w Polsce po 1989 roku, pozwalając dostrzec jej dynamikę i specyfikę na tle zmian zachodzących globalnie. Nawiązanie w tytule wystawy Świat nie przedstawiony do znanej książki (manifestu polskiej „nowej fali”) Kornhausera i Zagajewskiego sygnalizuje odejście od parnasizmu zainteresowanej sobą i kwestiami jednostkowymi współczesnej sztuki w kierunku rzeczywistości, warunków i sposobów jej reprezentacji. Świat nie przedstawiony odnosi się także do toczonych w polskich mediach debat dotyczących zarówno roli fotografii w kulturze współczesnej (dyskusja wokół tekstu Doroty Jareckiej, opublikowanego w 2004 roku w „Gazecie Wyborczej”), jak i stanu świadomości inteligencji polskiej po dwudziestu latach transformacji (debaty w „Gazecie Wyborczej” i „Odrze” z 2009 roku).
 
Wystawa jest próbą połączenia wybranych wątków z niezwykle intensywnego dla medium fotograficznego okresu i stworzenia innego niż dotychczas obrazu rzeczywistości Polski po 1989 roku. Jeśli wymienione wyżej debaty potwierdziły, że współcześnie ani literatura, ani film fabularny, ani sztuki plastyczne nie stworzyły dzieł na miarę minionego dwudziestolecia, to właśnie dokument otaczający nas świat przedstawia i pozwala lepiej go zrozumieć. Wystawa w CSW Zamek Ujazdowski jest pierwszą prezentacją osiągnięć dokumentalistów różnych generacji – w tym uznanych na świecie mistrzów – koncentrującą się na temacie tak zasadniczym jak transformacja ustrojowa. Świat nie przedstawiony to również nastawiony na prezentację osiągnięć mistrzów polskiej szkoły dokumentu program filmowy organizowany we współpracy z Kino.Lab oraz wiele spotkań z twórcami i teoretykami dokumentu.
 
Wystawa Świat nie przedstawiony inauguruje trzyletni program POSTDOKUMENT. W ramach trzech długofalowych projektów organizowanych przez CSW Zamek Ujazdowski LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI zajmuje się analizą możliwych scenariuszy, które są dopiero przed nami, BIURO MOŻLIWOŚCI – refleksją nad aktualną kondycją instytucji i pola sztuki, POSTDOKUMENT natomiast sytuuje się przede wszystkim wobec współczesności, w jej wymiarach politycznym, ekonomicznym, społecznym i kulturowym, starając się uchwycić moment uhistorycznienia epoki, w której żyjemy.
 
Wystawie towarzyszy program filmowy, przedstawiający filmy dokumentujące najważniejsze przemiany, jakie dokonały się w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z autorami filmów, dokumentalistami, artystami i fotografami, których zdjęcia prezentowane są na wystawie.

Program filmowy w Kino.Lab:
8.02
godz. 20.00, Nasza ulica – wersja kinowa, reż. Marcin Latałło – PREMIERA
15.02
godz. 20.00, Papparazzi, reż. Piotr Bernaś + Nakręceni czyli szołbiznes po polsku, reż. Sylwester Latkowski
22.02
godz. 20.00, Pokolenie 89, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz + Wolność jest darem Boga, reż. Cezary Ciszewski
7.03
Arizona, reż. Ewa Borzęcka + Ballada o Kozie, reż. Bartosz Konopka
14.03
Nocna zmiana, reż. Jacek Kurski, Michał Balcerzak
Bar na Victorii, reż. Leszek Dawid + Pani z Ukrainy, reż. Paweł Łoziński
21.03
Balcerowicz, gra o wszystko, reż. Andrzej Fidyk
28.03
PRL De Luxe, reż. Edyta Wróblewska + Czekając na sobotę, reż. Irena Morawska, Jerzy Morawski
Jak to się robi, reż. Marcel Łoziński
4.04
Pojechałem z mamą na pielgrzymkę, reż. Kobas Laksa + Pielgrzymka, reż. Paweł Althamer, Artur Żmijewski
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił, reż. Maciej Cuske
11.04
Blokersi, reż. Sylwester Latkowski


Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Ulica: ul. Jazdów 2
Termin: 03.02.2012 – 15.04.2012
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 12:00-19:00 piątek 12:00-21:00
Adres WWW: csw.art.pl
Wernisaż: 3 lutego, godz. 18:00

Zobacz także:
Jak fotografować w deszczu i mgle
5 wskazówek dla fotografów na 2016 rok
Sony NEX – system nie tylko fotograficzny
Panoramy w fotografii podróżniczej
Fotografia podróżnicza - porady na dobry początek
Neutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowej
MAKRO – kilka porad na dobry i... tani początek
Wiem, co kupuję: monitor dla fotografa

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.738s.