Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Rynek fotografii 2008-2013


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Obiektywy typu zoom o rekordowo wysokiej jasności f/2 można spotkać wyłącznie w obrębie E-Systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Rynek fotografii 2008-2013
Dodał: Sebastian Kuniszewski 19.06.2008
Firma InfoTrends opublikowała prognozy dotyczące rynku fotografii w latach 2008-2013. Z raportu jednoznacznie wynika, że nadeszły dobre czasy dla cyfrowych lustrzanek DSLR.


Opublikowany na początku czerwca br. raport firmy InfoTrends dotyczy rynku fotografii w USA w latach 2008-2013. Obserwując jednak zachowania producentów aparatów fotograficznych na rynku europejskim, wyniki i wnioski raportu można niemal bezpośrednio przełożyć na realia Polski i Starego Kontynentu.

Według analityków InfoTrends, w stosunku do lat ubiegłych, w 2007 roku sprzedaż lustrzanek cyfrowych wrosła o 40%, a aparatów kompaktowych jedynie o 24%. Taki układ rynku oraz zaobserwowane zmniejszenie zainteresowania prostymi cyfrakami powoduje przyspieszenie rozwoju technologii oraz konkurencji cenowej, a tym samym obniżanie cen sprzętu przez producentów lustrzanek cyfrowych.
 
Według twórców raportu wyraźnie zmienił się profil użytkowników lustrzanek. Nie są to jak dotychczas wyłącznie profesjonaliści i zaawansowani miłośnicy fotografii – po aparaty DSLR coraz częściej sięgają młode rodziny z dziećmi oraz hobbyści, którzy oczekują nieskomplikowanej obsługi, świetnej jakości zdjęć oraz zrazili się powolnością działania kompaktów.


Powoli powraca też "stary" model zarabiania pieniędzy przez producentów aparatów fotograficznych. Coraz częściej będą oni promować i sprzedawać inne elementy systemów fotograficznych, takie jak obiektywy, lampy błyskowe i akcesoria. Oczywistym jest, że nowi użytkownicy lustrzanek, posiadający najczęściej wyłącznie słabej jakości obiektyw otrzymany w zestawie, staną się z czasem świetnymi klientami zainteresowanymi rozbudową możliwości swojego sprzętu.
 
Według Mette’a Eriksena (Director of InfoTrends’ Digital Photography Trends Service) krytycznym czasem dla producentów aparatów w USA są lata 2008-2009, kiedy to każdy z nich stara się "złowić" jak największą liczbę osób kupujących swoją pierwszą lustrzankę. Identyczne dzielenie rynku oraz walka o późniejszych użytkowników konkretnego systemu DSLR odbywa się aktualnie w Polsce i Europie.

System Live View szybko stał się nieodłącznym elementem amatorskich lustrzanek

Pojawiające się na sklepowych półkach najnowsze modele lustrzanek cyfrowych potwierdzają też kolejny wniosek raportu InfoTrends. Amatorskie aparaty DSLR będą upodabniać się pod względem funkcjonalności do aparatów kompaktowych. Pierwszym krokiem było pojawienie się systemu Live View, który pozwala na kadrowanie obrazu na wyświetlaczu LCD. Dodanie do lustrzanek funkcji znanej wszystkim użytkownikom kompaktów "przełamało pierwsze lody", zachęciło do zmiany aparatu, a dla niektórych stało się już elementem obowiązkowym lustrzanki. Pozostaje tylko czekać na tak oczywiste funkcje aparatów DSLR jak– rozpoznawanie twarzy, uśmiechu, możliwość nagrywania filmów itp. W efekcie doprowadzi to stanu, że lustrzanki dla początkujących (entry-level) zamienią się w szybkie "kompakty" z możliwością zmiany obiektywu.

Źródło: www.infotrends.com
Możliwość zakupu pełnego raportu firmy InfoTrends (4500 dolarów): store.infotrendsresearch.com

Zobacz także:
NEC MultiSync LCD3090WQXi – realistyczne kolory w 30-calowym formacie
Wydajne i trwałe baterie litowe Philips Lithium Ultra
Archiwum z gwarancją na 200 lat
Leica i Jenoptik – legendy łączą siły!
Ramka i drukarka w jednym
Mały, wielki dysk LaCie
Polscy fotoreporterzy skarżą się na serwis Canona
Pentax oddaje pieniądze w Wielkiej Brytanii i Irlandii
Marek Sutkowski: "Nikon System tradycyjny i cyfrowy"
Sony opracowała nowy typ sensora CMOS
Canon EOS 1000D – jeszcze taniej, jeszcze prościej

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.687s.