Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Sony opracowała nowy typ sensora CMOS


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus, jako pierwszy na świecie producent lustrzanek cyfrowych, zastosował profilaktykę w zakresie ochrony zdjęć przed brzydkimi plamami, będącymi śladem obecności kurzu na matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony opracowała nowy typ sensora CMOS
Dodał: Jarosław Zachwieja 11.06.2008
Firma Sony zaprezentowała projekt przetwornika CMOS o zmodyfikowanej budowie, który odznacza się wyższą czułością i niższym poziomem szumów niż aktualnie stosowane konstrukcje.


Firma Sony Corporation potwierdziła opracowanie przetwornika obrazu CMOS o zmodyfikowanej konstrukcji, w którym układy elektroniczne zostały przeniesione za elementy światłoczułe. Sensor o rozdzielczości pięciu megapikseli, rozmiarze piksela 1,75 mikrometra oraz maksymalnej wydajności 60 klatek na sekundę odznacza się znacznie zwiększoną (w porównaniu z tradycyjnymi modelami) czułością oraz obniżonym poziomem szumów. Efekt ten został osiągnięty dzięki znacznemu zbliżeniu elementów światłoczułych (fotodiod) do powierzchni przetwornika.

Schematy działania sensorów CMOS typu FSI i BSI. Zieloną linią zaznaczono położenie powierzchni, z której odczytywane są dane o obrazie.

W tradycyjnej matrycy CMOS FSI (front-side illumination) światło po przejściu przez sieć skupiającym mikrosoczewek oraz filtr barw podstawowych (RGB) musi przed dotarciem do fotodiody przeniknąć przez ażurową warstwę elektroniki, która je częściowo rozprasza i odbija. W wyniku ostateczny sygnał, który jest odczytywany ulega znacznemu osłabieniu. W matrycy CMOS typu BSI (back-side illumination) układy elektroniczne znajdują się już za warstwą fotodiod i nie zakłócają przebiegu toru światła.
 
Konstrukcja ta pozwoliła zwiększyć siłę rejestrowanego przez urządzenie sygnału o maksymalnie 6dB (w przypadku obiektywu o jasności f/2) oraz zmniejszyć poziom rejestrowanych szumów o 2dB. Łącznie więc stosunek sygnału do szumu w nowej konstrukcji wynosi +8dB w stosunku do dotychczasowych przetworników obrazu Sony CMOS.

Wizualizacja różnic pomiędzy obrazem zarejestrowanym przez przetworniki CMOS FSI oraz BSI przy tych samych warunkach oświetleniowych. Oświetlenie sceny wynosi 30 luksów.

Nowe przetworniki w założeniu mają trafić do przyszłych modeli aparatów cyfrowych, kamer wideo oraz telefonów komórkowych. Dzięki temu jakość rejestrowanego przez te urządzenia obrazu ulegnie znaczącej poprawie w stosunku do tego, jaką oferują aktualnie oferowane przez firmę modele.
 
Warto zauważyć, że konstrukcje przetworników obrazu typu BSI nie są niczym nowym. Podobne rozwiązania już od kilku lat znajdują się w laboratoriach wielu koncernów prowadzących badania w zakresie cyfrowej rejestracji obrazu, a niedawno wprowadzenie do produkcji masowej podobnego modelu matrycy zapowiedziała firma OmniVision (ich produkt nosi nazwę OmniBSI). Jednak tak poważne zainteresowanie się tym projektem ze strony potentata elektroniki użytkowej, jakim jest firma Sony pozwala mieć nadzieję, że nowe przetworniki w niedługim czasie zagoszczą w masowo produkowanych aparatach, kamerach i telefonach komórkowych.

Strona WWW: www.sony.net

Zobacz także:
Adobe uruchamia serwis Lightroom Exchange
Darmowy wyjazd na targi Photokina
Akcja promocyjna na kalibratory Eye-One – do 45% taniej
Nowy przetwornik obrazu firmy Sharp
Nowa linia projektorów ciekłokrystalicznych Sony
Sony A300 – edycja "złoto dla odważnych"
Fujifilm USA podnosi ceny papierów fotograficznych
Limitowana, "szampańska" edycja Sony A350

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.64s.