Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Produkcja obiektywów firmy Nikon przekroczyła 85 mln egzemplarzy


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Produkcja obiektywów firmy Nikon przekroczyła 85 mln egzemplarzy
Dodał: Przemysław Imieliński 20.02.2014
Firma Nikon poinformowała, że na początku stycznia 2014 roku łączna liczba obiektywów NIKKOR wyprodukowanych do aparatów Nikon z wymienną optyką osiągnęła osiemdziesiąt pięć milionów sztuk. Poprzedni rekord - 70 milionów sztuk - padł zaledwie 1,5 roku temu.


W 1959 r. firma Nikon (wówczas jeszcze Nippon Kogaku K.K.) wprowadziła na rynek aparat Nikon F oraz pierwsze obiektywy NIKKOR do lustrzanek jednoobiektywowych Nikon, w tym obiektyw NIKKOR-S Auto 5 cm f/2. Od tego czasu Nikon konsekwentnie poszerza ofertę obiektywów NIKKOR, w tym modeli 1 NIKKOR dedykowanych do zaawansowanych aparatów kompaktowych z wymienną optyką Nikon 1, z których pierwszy trafił na rynek w październiku 2011 r. Dzięki temu w styczniu br. całkowita produkcja obiektywów NIKKOR przekroczyła granicę 85 milionów egzemplarzy.
 

Ważne wydarzenia 2013 roku dla marki NIKKOR
W sierpniu minionego roku swoją premierę miał obiektyw zmiennoogniskowy AF-S DX NIKKOR 18‑140 mm f/3.5-5.6G ED VR o dużym zakresie ogniskowych (około 7,8x), przeznaczonego do lustrzanek cyfrowych Nikon formatu DX. We wrześniu Nikon poinformował z kolei o wprowadzeniu do oferty pierwszego na świecie wodoodpornego i wzmocnionego obiektywu 1 NIKKOR AW 11-27,5 mm f/3.5-5.6, który jest sprzedawany w zestawie z aparatem Nikon 1 AW1 oraz modelu 1 NIKKOR AW 10 mm f/2,8. Obecnie seria obiektywów 1 NIKKOR liczy jedenaście modeli, a firma planuje nadal ją rozwijać.
 

Również we wrześniu Nikon wdrożył nowe narzędzie pomiarowe OPTIA (Optical Performance and Total Image Analyzer – analizator całościowego obrazu i jakości optycznej) do pomiaru wszelkiego rodzaju aberracji w wymiennych obiektywach do aparatów fotograficznych, a także specjalny symulator obrazu. Wykorzystanie analizatora OPTIA i symulatora obrazu nie tylko zapewnia większą kontrolę nad rozdzielczością, ale także umożliwia konstruowanie obiektywów z zachowaniem kontroli nad zmiennymi charakterystykami poszczególnych modeli, co od zawsze wzbudzało duże uznanie użytkowników marki NIKKOR.
W październiku oferta firmy Nikon została rozszerzona o jasny obiektyw AF-S NIKKOR 58 mm f/1,4G przeznaczony do cyfrowych lustrzanek firmy Nikon formatu FX. Model ten jest szczególnie doceniany przez użytkowników za możliwość minimalizowania aberracji komatycznej i odwzorowywania punktowych źródeł światła jako ostrych punktów bez zniekształceń i skaz w całym kadrze, nawet przy maksymalnie otwartej przysłonie.

Marka NIKKOR
NIKKOR to marka obiektywów fotograficznych firmy Nikon, która stała się synonimem wszechstronnych szkieł wysokiej jakości przeznaczonych do lustrzanek jednoobiektywowych. Nazwa NIKKOR powstała po dodaniu litery „R” do zapisanego w alfabecie łacińskim skrótu „Nikko” pochodzącego od nazwy Nippon Kogaku K.K.
 

Gama obiektywów firmy Nikon do aparatów z wymienną optyką obejmuje obecnie ponad 80 rodzajów produktów, w tym obiektywy ultraszerokokątne, superteleobiektywy, obiektywy typu „rybie oko”, obiektywy zmiennoogniskowe, mikroobiektywy, wielozadaniowe obiektywy PC-E oraz obiektywy 1 NIKKOR do zaawansowanych aparatów kompaktowych z wymienną optyką.
 

W 2013 roku firma Nikon świętowała 80. rocznicę rozpoczęcia produkcji obiektywów NIKKOR, inicjując różnorodne akcje podkreślające ich zalety. Jedną z nich było utworzenie kolekcji zdjęć „Eyes of Nikon” wykonanych przez znakomitych fotografów.
 


Strona WWW: www.nikon.pl

Zobacz także:
Trzy lata gwarancji na lustrzanki Pentax
Nikon 1 AW 1 - aktualizacja firmware
Flagowy aparat Samsung NX30 dostępny w Polsce
Zapowiedź dwóch nowych obiektywów M.ZUIKO PRO
Sigma DP Quattro - nowe aparaty z nową wersją matrycy Foveon
Tamron 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO
Nikon COOLPIX AW120 i S32 - aparaty, które wytrzymają wszystko
Nikon COOLPIX S9600 i S9700 - dwa nowe superzoomy podręczne
Dwa nowe klasyczne superzoomy od Nikona
Nikon Coolpix P340 - kieszonkowy kompakt z modułem Wi-Fi

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.649s.