Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Polacy nagrodzeni w konkursie International Photography Awards


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Już w 1965 roku Canon zaprezentował lustrzankę małoobrazkową (model Pellix) ze stałym, półprzepuszczalnym lustrem?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Polacy nagrodzeni w konkursie International Photography Awards
Dodał: Marcin Pawlak 27.08.2010
Wśród finalistów i laureatów tegorocznej edycji IPA znaleźli się Polacy, między innymi Jola Skóra (pierwsze miejsce w kategorii "Fine Art: Portrait") i Marcin Żuberek (trzecie miejsce w kategorii "Nature: Landscapes").


Projekt Joli Skóry, przewrotny i filozoficzny, wyprowadza widza w pole. Tytułowe "Rudzielce" zostały wybrane nieprzypadkowo: – Chciałam wykorzystać fakt, że osoby o tym typie urody nieczęsto zmieniają własny kolor włosów, a ukrycie czy zmiana cech zewnętrznych takich jak jasna cera, piegi są możliwe właściwie jedynie na płaszczyźnie fotografii – opowiada autorka. Portrety są zestawione w osobliwe dyptyki. Za sprawą mocnej charakteryzacji, zaawansowanego montażu i retuszu komputerowego w niektórych przypadkach trudno uwierzyć, że widzimy tę samą osobę. – Nawet wydający się naturalnym portret jest jedynie subiektywnym, fotograficznym wyobrażeniem danej osoby, zatem drugie zdjęcia portretowanego jest już przekształceniem przekształcenia – wyjaśnia Jola Skóra.

Rudzielce, fot. Jola Skóra

Przyznaje także, że portret traktuje nie jako dokument, ale sposób na tworzenie własnej interpretacji rzeczywistości. – W każdej realizacji ważne jest dla mnie takie pokazanie portretowanej osoby, które pozwoli skupić na niej całkowitą uwagę. Wszystkie dodatki mają tylko pomagać w osiągnięciu zamierzonego efektu. Metody cyfrowego przekształcania obrazu są zawsze środkiem, ale nie celem."Squeaks of Silence" autorstwa Marcina Żuberka to fotozapis wyprawy na Islandię, gdzie latem 2009 roku wraz z przyjacielem przemierzył na rowerach prawie 1500 km. – Podczas podróży nasze zmysły były permanentnie atakowane dźwiękami (wiatru, morza, gejzerów), a także obrazami o nie do końca ziemskim pochodzeniu – opowiada Żuberek. – Po powrocie mój umysł, nagle odcięty od tych niesamowitych zjawisk, domagał się ich niczym narkotyku. Siedząc samotnie w domu słyszałem tylko pisk. Wtedy uświadomilem sobie, że cisza… piszczy – stąd pochodzi tytuł cyklu. Wszystkie fotografie zostały zrobione 50-letnim Rolleiflexem T.

Squeaks od Silence, fot. Marcin Żuberek

Fotograf oprócz Islandii odwiedził też między innymi: Wyspy Alandzkie, Syberię, Saharę. Deklaruje, że jako fotografa interesują go nie centra kulturowe, w których zatracamy kontakt ze światem natury, ze światem realnym, lecz peryferia świata, gdzie wzajemne relacje człowieka i przyrody mają szansę dojść do głosu.

Ósma edycja International Photography Awards cieszyła się rekordowym zainteresowaniem: swoje prace zgłosiło prawie 15 000 uczestników ze 103 krajów. Jury to grono ponad 20 specjalistów, wśród nich m.in.: dyrektorzy artystyczni oraz fotoedytorzy z redakcji i wydawnictw uznawanych powszechnie za najlepsze (National Geographic, Dwell, Esquire Magazine, etc.).

Autorskie strony www fotografów:
jolaskora.com
www.marcinzuberek.com

Projekty konkursowe:
Jola Skóra: www.photoawards.com
Marcin Żuberek: www.photoawards.com

Zobacz także:
Uchwyty Hangrip i filtry LCW Fader ND dsotępne w Polsce
Voigtländer Nokton 25 mm f/0,95 dla Micro 4/3
Canon EF 300 mm f/2,8 L IS II USM i EF 400 mm f/2,8 L IS II USM
Aktualizacja wtyczki EOS MOVIE do programu Final Cut Pro
Nowy York, lata czterdzieste - Andreas Feininger w krakowskim MCK
2. Azjatycki Konkurs Fotograficzny „Orientuj się!”
W barwnym świecie skał i kanionów Arizony i Utah
Wystawa „Ptaki Polskie” w Bytomiu
Konkurs fotograficzny CIAŁO

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.176s.