Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Polacy nagrodzeni w konkursie International Photography Awards


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Polacy nagrodzeni w konkursie International Photography Awards
Dodał: Marcin Pawlak 27.08.2010
Wśród finalistów i laureatów tegorocznej edycji IPA znaleźli się Polacy, między innymi Jola Skóra (pierwsze miejsce w kategorii "Fine Art: Portrait") i Marcin Żuberek (trzecie miejsce w kategorii "Nature: Landscapes").


Projekt Joli Skóry, przewrotny i filozoficzny, wyprowadza widza w pole. Tytułowe "Rudzielce" zostały wybrane nieprzypadkowo: – Chciałam wykorzystać fakt, że osoby o tym typie urody nieczęsto zmieniają własny kolor włosów, a ukrycie czy zmiana cech zewnętrznych takich jak jasna cera, piegi są możliwe właściwie jedynie na płaszczyźnie fotografii – opowiada autorka. Portrety są zestawione w osobliwe dyptyki. Za sprawą mocnej charakteryzacji, zaawansowanego montażu i retuszu komputerowego w niektórych przypadkach trudno uwierzyć, że widzimy tę samą osobę. – Nawet wydający się naturalnym portret jest jedynie subiektywnym, fotograficznym wyobrażeniem danej osoby, zatem drugie zdjęcia portretowanego jest już przekształceniem przekształcenia – wyjaśnia Jola Skóra.

Rudzielce, fot. Jola Skóra

Przyznaje także, że portret traktuje nie jako dokument, ale sposób na tworzenie własnej interpretacji rzeczywistości. – W każdej realizacji ważne jest dla mnie takie pokazanie portretowanej osoby, które pozwoli skupić na niej całkowitą uwagę. Wszystkie dodatki mają tylko pomagać w osiągnięciu zamierzonego efektu. Metody cyfrowego przekształcania obrazu są zawsze środkiem, ale nie celem."Squeaks of Silence" autorstwa Marcina Żuberka to fotozapis wyprawy na Islandię, gdzie latem 2009 roku wraz z przyjacielem przemierzył na rowerach prawie 1500 km. – Podczas podróży nasze zmysły były permanentnie atakowane dźwiękami (wiatru, morza, gejzerów), a także obrazami o nie do końca ziemskim pochodzeniu – opowiada Żuberek. – Po powrocie mój umysł, nagle odcięty od tych niesamowitych zjawisk, domagał się ich niczym narkotyku. Siedząc samotnie w domu słyszałem tylko pisk. Wtedy uświadomilem sobie, że cisza… piszczy – stąd pochodzi tytuł cyklu. Wszystkie fotografie zostały zrobione 50-letnim Rolleiflexem T.

Squeaks od Silence, fot. Marcin Żuberek

Fotograf oprócz Islandii odwiedził też między innymi: Wyspy Alandzkie, Syberię, Saharę. Deklaruje, że jako fotografa interesują go nie centra kulturowe, w których zatracamy kontakt ze światem natury, ze światem realnym, lecz peryferia świata, gdzie wzajemne relacje człowieka i przyrody mają szansę dojść do głosu.

Ósma edycja International Photography Awards cieszyła się rekordowym zainteresowaniem: swoje prace zgłosiło prawie 15 000 uczestników ze 103 krajów. Jury to grono ponad 20 specjalistów, wśród nich m.in.: dyrektorzy artystyczni oraz fotoedytorzy z redakcji i wydawnictw uznawanych powszechnie za najlepsze (National Geographic, Dwell, Esquire Magazine, etc.).

Autorskie strony www fotografów:
jolaskora.com
www.marcinzuberek.com

Projekty konkursowe:
Jola Skóra: www.photoawards.com
Marcin Żuberek: www.photoawards.com

Zobacz także:
Uchwyty Hangrip i filtry LCW Fader ND dsotępne w Polsce
Voigtländer Nokton 25 mm f/0,95 dla Micro 4/3
Canon EF 300 mm f/2,8 L IS II USM i EF 400 mm f/2,8 L IS II USM
Aktualizacja wtyczki EOS MOVIE do programu Final Cut Pro
Nowy York, lata czterdzieste - Andreas Feininger w krakowskim MCK
2. Azjatycki Konkurs Fotograficzny „Orientuj się!”
W barwnym świecie skał i kanionów Arizony i Utah
Wystawa „Ptaki Polskie” w Bytomiu
Konkurs fotograficzny CIAŁO

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.428s.