Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Nikon uderza w średni format?


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nikon uderza w średni format?
Dodał: Jarosław Zachwieja 05.09.2008
Wraz z nadchodzącymi targami Photokina 2008 pojawia się coraz więcej plotek na temat nowych aparatów i akcesoriów fotograficznych. Jedną z największych niespodzianek być może poznamy jednak dopiero za pół roku, podczas konwencji fotografów ślubnych w Las Vegas.


Cała historia zaczęła się od reklamy, jaką firma Nikon zamieściła w czasopiśmie Rangerfinder Magazine. W ogłoszeniu tym zaprasza ona wszystkich zainteresowanych na konferencję prasową, jaka ma odbyć się podczas konwencji fotografów ślubnych WPPI (Wedding & Portrait Photographers International) w Las Vegas w dniach 14-19 lutego 2009 roku. Podczas tej imprezy Nikon ma zamiar zaprezentować "coś wielkiego".
 
Początkowe przypuszczano, że będzie to będący od dawna przedmiotem plotek hipotetyczny Nikon D3x, czyli rozwojowa wersja Nikona D3 z matrycą o znacznie większej rozdzielczości. Pojawiły się jednak poważne przesłanki za tym, że może być to "coś jeszcze większego".

Reklama-zaproszenia opublikowana w czasopiśmie Rangerfinder Magazine.

Niezawodny serwis internetowy Nikon Rumors, który wiele razy publikował sprawdzone informacje na temat nowości firmy fotograficznej z żółto-czarnym logo dotarł do japońskojęzycznego dokumentu będącego folderem Nikona, na którym obok modeli aparatów z dobrze znanymi typami matryc DX (crop 1.5x) oraz FX (pełna klatka) pojawił się model z matrycą w formacie MX. Lista dostępnych rodzajów rejestrowanych zdjęć (trzy typy: kwadratowy 6380 x 6380 pikseli oraz 6380 x 4256 pikseli w układach pionowym i poziomym) sugeruje, że będzie to aparat z kwadratowym przetwornikiem obrazu o rozdzielczości – bagatelka 40,7 megapikseli. W międzyczasie inny serwis o nazwie Nikon Watch dotarł do niepotwierdzonych informacji, iż przetwornik ten może mieć wymiary 48x48 mm. Oznaczałoby to, że Nikon pracuje nad nieokreślonym modelem średnioformatowego aparatu cyfrowego.

Zdjęcie katalogu firmy Nikon opublikowanego na łamach serwisu Nikon Rumors.

Informacja, że Nikon ma "średnioformatowe" ambicje jest o tyleż sensacyjna, co budząca wiele wątpliwości, gdyż oznacza ekspansję działalności tego producenta na rynek, na którym wcześniej w zasadzie nie był on obecny (Nikon w swojej historii miał w ofercie jedynie kilka modeli obiektywów). Można zatem jedynie spekulować, jaki charakter będzie miał nowy produkt Nikona – czy będzie to jedynie cyfrowa ścianka, aparat w jakimś istniejącym już systemie, czy też zupełnie nowy system. Nam pozostaje jedynie uzbroić się w cierpliwość i czekać do lutego.

Strona WWW: www.nikonwatch.com

Zobacz także:
Phase One 3.5/45 TS – powrót legendy
Samsung chce konkurować z systemem Micro Four Thirds
Nowe aparaty średnioformatowe od Sinara
Nikon i Microsoft zawarły umowę patentową
Zdjęcia i filmy testowe z Nikona D90 już dostępne
Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3,5-5,6G ED VR – nowy kit
Nikon D90 – długo oczekiwany następca
Nikon Capture NX 2.0.1 – poprawione błędy
Nowy serwis edukacyjny Nikona
Znana cena Nikona D90?
Nikon D90 będzie kręcił filmy?

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.966s.