Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Nowe teleobiektywy Nikon


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Nowe teleobiektywy Nikon
Dodał: Błażej Organisty 02.07.2015
Nikon prezentuje dzisiaj dwa nowe, jedne z najlżejszych w swojej klasie profesjonalne superteleobiektywy: AF-S Nikkor 600mm f/4E FL ED VR oraz AF-S Nikkor 500mm f/4E FL ED VR. To najlżejsze tego typu konstrukcje wśród pełnoklatkowych obiektywów Nikona. Przeznaczone są one do ujęć, w których konieczne jest duże zbliżenie – np. w fotografii sportowej czy obserwacji zwierząt.


Nowe obiektywy to udoskonalone pod względem parametrów technicznych oraz znacznie lżejsze wersje dwóch słynnych superteleobiektywów dla profesjonalnych fotografów. Masę obiektywu 500 mm f/4E zredukowano o 20%, a 600 mm f/4E aż o 25%.

Oba obiektywy cechuje również zupełnie nowa konstrukcja optyczna, w której wykorzystano soczewki z fluorytu, a także powłokę nanokrystaliczną i szkło ED. Zastosowanie soczewek fluorytowych oraz konstrukcji ze stopu magnezowego umożliwiło znaczną redukcję masy. W obu obiektywach zastosowano najnowsze technologie, na przykład elektromagnetyczną przysłonę, która zapewnia spójną i precyzyjniejszą ekspozycję podczas fotografowania seryjnego z dużą szybkością. Oba obiektywy wyposażono także w najnowszą wersję opracowanej w firmie Nikon technologii redukcji drgań. Zapewnia ona imponujący efekt, porównywalny ze skróceniem czasu otwarcia migawki nawet o cztery stopnie przysłony, oraz oferuje tryb Sport – idealny do śledzenia szybkiej akcji. Kolejna nowa cecha to obrotowy pierścień mocowania do statywu z gniazdem blokady firmy Kensington oraz kompletnie nowym łożyskowaniem umożliwiającym płynne zmiany orientacji kadru. Ponadto oba obiektywy wyposażono w opatentowane przez firmę Nikon fluorowe powłoki, które aktywnie odpychają wodę, kurz i brud.

AF-S Nikkor 600mm f4E FL ED VR


Najnowsza optyka Nikkor mierzy się z jednym z największych problemów dotyczących superteleobiektywów – z masą. W przypadku obu nowych produktów zredukowano masę oraz zwiększono wydajność dzięki nowej konstrukcji optycznej oraz najnowszym technologiom w dziedzinie obiektywów. – Lekkość sprzętu będzie najbardziej odczuwalna w terenie dzięki zmniejszonym naprężeniom korpusu oraz lepszemu wyważeniupowiedział Zurab Kiknadze, kierownik ds. produktów w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe

Przesunięcie punktu równowagi
Dzięki zastosowaniu szkła fluorytowego redukcja masy obiektywów nie odbyła się kosztem jakości zdjęć. Ważący około 3090 g nowy obiektyw 500 mm jest o 790 g lżejszy od swojego poprzednika i waży mniej niż produkowany obecnie obiektyw 200–400 mm f/4 VR II. Z kolei nowy obiektyw o ogniskowej 600 mm waży około 3810 g i jest aż o 1250 g lżejszy od wcześniejszej wersji. W obu obiektywach bardziej odciążono przednią część, a soczewki fluorytowe poprawiły także parametry optyczne.

Sport redukuje drgania
Poprzez zastosowanie najnowszej generacji technologii redukcji drgań firmy Nikon, czasa otwarcia migawki może wydłużyć się nawet o cztery stopnie przysłony, skutecznie minimalizując rozmycie powodowane przez drgania aparatu. Oba obiektywy wyposażone są w tryb redukcji drgań Sport, a także automatyczne wykrywanie statywu. Tryb Sport zapewnia stabilny obraz w wizjerze podczas fotografowania szybkiego ruchu i pozwala uzyskać szybkość zdjęć seryjnych oraz opóźnienie wyzwolenia zbliżone do wartości osiąganych przy wyłączonej redukcji drgań. Obiektywy posiadają także przysłonę elektromagnetyczną, która gwarantuje stabilność ekspozycji, szczególnie podczas wykonywania szybkich zdjęć seryjnych.

Ustawianie ostrości
Cichy silnik falowy firmy Nikon odpowiada za bardzo szybkie i ciche działanie autofokusa oraz umożliwia płynne przeostrzanie ręczne. Dostępne są dwa tryby autofokusa: A/M (priorytet ma ustawienie autofokusa, nawet gdy do sporadycznego manualnego doostrzenia używany jest pierścień ustawiania ostrości) oraz M/A (po najdrobniejszej korekcie ręcznej natychmiast przełącza z autofokusa na ręczne ustawianie ostrości w dowolnym trybie AF). Nowy ogranicznik zakresu ostrości wprowadzony w obu obiektywach pozwala ograniczać zakres ustawiania ostrości, dzięki czemu autofokus działa jeszcze szybciej. Przełącznik oferuje dwie pozycje: Full (Pełny zakres) i ∞–10 m w obiektywie 600 mm oraz Full i ∞–8 m w obiektywie 500 mm. Ponadto skrócono minimalną odległość zdjęciową do 3,6 m w obiektywie 500 mm oraz do 4,4 m w obiektywie 600 mm.

Optyka
Każdy z obiektywów ma nową konstrukcję optyczną z 16 soczewkami w 12 grupach. Obiektyw 600 mm ma cztery soczewki ze szkła ED (o superniskiej dyspersji), a obiektyw 500 mm – trzy. W obu obiektywach zastosowano powłoki nanokrystaliczne i po dwie soczewki fluorytowe. Zminimalizowało to aberrację chromatyczną oraz zapewniło kontrolę nad flarą i refleksami. Dodatkowo oba obiektywy wyposażono w 9-listkową przysłonę o okrągłym otworze zapewniającą naturalne rozmycie obiektów poza zakresem ostrości oraz wyraźną separację głównego obiektu i tła.

Ergonomia
Dzięki zastosowaniu soczewek fluorytowych przód obiektywu jest lżejszy, a środek ciężkości przesuwa się do tyłu, dzięki czemu obiektyw jest znacznie stabilniejszy. Oba obiektywy mają pierścienie do mocowania na statywie, w których zainstalowano łożyskowanie, aby zapewnić płynność podczas przechodzenia od ujęć w pionie do ujęć w poziomie. Mocowanie statywowe przeniesiono bliżej tylnej części obiektywu, aby zwiększyć wygodę podczas przenoszenia. Ta zmiana umożliwia także odwrotne zakładanie dołączonej jednoelementowej osłony przeciwsłonecznej. Oba obiektywy zachowują to samo gniazdo na wsuwane filtry 40,5 mm.

Akcesoria
Obiektywy AF–S Nikkor 600mm f/4 E FL ED VR i –S Nikkor 500mm f/4 E FL ED VR współpracują z wieloma telekonwerterami AF-I/AF-S, w tym z modelami z serii TC-20E, które po dołączeniu do odpowiedniego korpusu aparatu umożliwiają działanie autofokusa przy przysłonie f/8. Oba obiektywy współpracują także z nowym kołowym filtrem polaryzacyjnym C-PL405 (do nabycia osobno) wyposażonym w pokrętło ułatwiające obracanie filtrem po włożeniu go do obiektywu.

AF-S Nikkor 500mm f4E FL ED VR


Wraz z premierą obiektywów, Nikon wprowadza do sprzedaży dwa nowe kufry transportowe – model CT-505 dla obiektywu 500 mm oraz model CT-608 dla obiektywu 600 mm. Obydwa lekkie i wytrzymałe kufry mają składany uchwyt, który ułatwia ich układanie jeden na drugim, oraz wewnętrzne dodatkowe przegrody na filtry i telekonwertery.

Ponadto do obiektywu 600 mm dodawana jest nowa jednoelementowa osłona przeciwsłoneczna HK-40, a do obiektywu 500 mm dostępna już wcześniej jednoelementowa osłona przeciwsłoneczna HK-34. Zestaw akcesoriów dostarczanych z oboma obiektywami uzupełniają: pierścień mocowania do monopodu, wsuwany filtr neutralny (NC) o średnicy 40,5 mm, nakładana przednia pokrywka obiektywu i pasek LN-2.

Strona producenta: www.nikon.pl

Zobacz także:
W sierpniu nowy obiektyw Sigma
Powojenny Wrocław w obiektywie Adama Czelnego
Nowy uchwyt do Nikona D750
Obiektyw Leica trafi do sklepów w czerwcu
Nowy obiektyw Fujifilm
Nowy obiektyw od Canon
W czerwcu nowy obiektyw Tokina
Batis dołącza do rodziny obiektywów Zeiss
Fujifilm X-A2 z wymiennymi obiektywami
Zewnętrzny obiektyw do smartfonów
Sony odświeża ofertę obiektywów alfa
TIPA 2015 dla aparatów Nikon D810, D5500 i COOLPIX P610
Aparaty Nikona zdobywają nagrodę "Red Dot Award: Product Design 2015"
Ogłoszono zwycięzców Nikon European Film Festival

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.421s.