Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Najnowszy Firefox obsługuje profile barwne


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Najnowszy Firefox obsługuje profile barwne
Dodał: Jarosław Zachwieja 20.06.2008
Trzecia odsłona jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych wyposażona została w niesłychanie przydatne dla fotografów funkcje zarządzania kolorem.


Jednym z najważniejszych internetowych wydarzeń mijającego tygodnia była premiera nowej wersji przeglądarki internetowej Firefox, postrzeganej jako najpoważniejszy konkurent Internet Explorera. Wśród wielu nowych funkcji dostępnych w trzeciej odsłonie programu, znajduje się również ta, na którą fotografowie publikujący swoje prace w Internecie czekali od wielu lat – możliwość zarządzania kolorem wyświetlanych zdjęć za pomocą zaszytych wewnątrz nich profili barwnych ICC. Skorzystać mogą na tym przede wszystkim ci, którzy chcą zamieszczać swoje zdjęcia w Internecie bez potrzeby konwertowania ich palety barw z przestrzeni szerszej (np. AdobeRGB) do sRGB. Firefox 3 to kolejna – po popularnej na komputerach Apple aplikacji Safari – przeglądarka wyposażona w taką możliwość.
 
Niestety funkcja ta domyślnie została w nowym "Lisku" wyłączona. Aby ją uruchomić, musimy po zainstalowaniu przeglądarki przeprowadzić następujące czynności:
  1. Wpisać w polu adresu about:config i potwierdzić klawiszem Enter. W oknie przeglądarki ukaże się ekran z ustawieniami przeglądarki.
  2. W polu Filter wpisać gfx. Ukaże się lista opcji związanych z wyświetlaniem grafiki.
  3. Kliknąć dwukrotnie parametr gfx.color_management.enabled, którego wartość domyślnie ustawiona jest na False. Parametr ten zostanie przestawiony na True.
  4. Wyłączyć przeglądarkę i uruchomić ją ponownie.
Aby sprawdzić, jak nasza przeglądarka radzi sobie z obsługą profili barwnych udajmy się na stronę internetową www.color.org i postępujmy zgodnie z zamieszczonymi tam wskazówkami. Jeżeli wyświetlany na stronie obraz ma jednolitą, naturalną kolorystykę, to znaczy to, że nasza przeglądarka poprawnie obsługuje profile barwne.
 
Oczywiście włączenie obsługi profili barwnych w naszej przeglądarce nie sprawi, że wszyscy goście w naszej galerii zdjęć będą oglądali obraz tak samo dobry, jak my. Nowa funkcja przeglądarki Firefox jest jednak krokiem w dobrym kierunku – można się spodziewać, że pójdą w nim również twórcy konkurencyjnych produktów, takich jak Internet Explorer, Opera i innych.

Strona przeglądarki Firefox: www.mozilla-europe.org
Tester zgodności systemu z profilami ICC: www.color.org

Zobacz także:
Photoshop CS2 pod Linuxa
Darmowe warsztaty Corela
Nowy Imatest 3.0 w wyższej cenie
Adobe uruchamia serwis Lightroom Exchange
VueScan 8.4.73 – wykorzystuje procesory dwurdzeniowe

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.626s.