Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Martin Parr otrzymał wyróżnienie Sony World Photography Awards 2017


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Martin Parr otrzymał wyróżnienie Sony World Photography Awards 2017
Dodał: Przemysław Imieliński 17.01.2017
Martin Parr został uhonorowany wyróżnieniem Sony World Photography Awards 2017 za wybitny wkład w fotografię i z teh okazji jego prace będzie można oglądać od 21 kwietnia do 7 maja w londyńskim Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards Exhibition.


World Photography Organisation ogłosiło nazwisko fotografa uhonorowanego wyróżnieniem za wybitny wkład w fotografię. Otrzymał je brytyjski fotograf-dokumentalista Martin Parr. Uroczyste wręczenie wyróżnienia nastąpi w czwartek 20 kwietnia podczas gali Sony World Photography Awards 2017 w Londynie.
Z tej okazji w londyńskim Somerset House zorganizowana zostanie specjalna ekspozycja, na której oprócz wyboru najgłośniejszych prac, książek i filmów Martina Parra znajdą się rzadko pokazywane, czarno-białe obrazy z wczesnego okresu twórczości artysty. Dzieła Parra, prezentowane w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2017, będzie można oglądać od 21 kwietnia do 7 maja 2017 r. W piątek 21 kwietnia Martin Parr wygłosi również wykład w Londyńskiej Szkole Nauk Ekonomiczno-politycznych (London School of Economics and Political Sciences). Bilety na te wydarzenia można już nabyć na stronie https://www.worldphoto.org

Basen Gourock Lido, Szkocja, Wielka Brytania, fot. Martin Parr, Magnum Photos, Rocket Gallery


W swojej ponad 40-letniej karierze Martin Parr często podejmuje tematykę wolnego czasu, konsumpcji i komunikacji. Jego niepowtarzalna i wieloznaczna wizja świata pozwala ludziom ze wszystkich kontynentów odkrywać dramaty codzienności. Utrwalając w najdrobniejszych detalach świat widziany z własnej perspektywy, Parr otwarcie ukazywał cechy narodowe i zjawiska międzynarodowe, czym zapoczątkował nowy rys w fotografii dokumentalnej.
 
I właśnie przywiązanie do tego środka przekazu oraz ciągłe przekraczanie granic sprawiły, że przedstawiciele World Photography Organisation z łatwością podjęli decyzję o przyznaniu nagrody Parrowi – mimo jego niedawnego stwierdzenia, że "gdybym wiedział, jak zrobić świetne zdjęcie, powstrzymałbym się od tego".

Komentarz Scotta Graya, dyrektora generalnego World Photography Organisation:
– Dorobek Martina Parra wykracza poza tradycyjne granice fotografii i pokazuje, że zdjęcia są niezwykle silnym środkiem przekazu. Jako artysta Parr wytworzył niepowtarzalny język wizualny, język bardzo poważny, ale z nieodłącznym humorem. Prace Parra są dzięki temu zrozumiałe dla odbiorców z niemal całego świata.
Wierność własnym zasadom i środkowi przekazu, jakim jest fotografia, to wspólna cecha wszystkich wcześniejszych zdobywców nagrody za wybitny wkład w fotografię. Martin Parr był konsekwentny przez całą swoją karierę i dlatego z dumą przyznajemy mu to wyróżnienie w 10. edycji Sony World Photography Awards.

– Wyróżnienie za wybitny wkład w fotografię to wielki zaszczyt, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę jego wcześniejszych znamienitych zdobywców, jak William Klein czy William Eggleston – skomentował wiadomość o wyróżnieniu Martin Parr. – Bardzo krzepiąca jest także świadomość, że World Photography Organisation oraz Sony nadal udzielają całościowego wsparcia współczesnej fotografii, czego przejawem jest ta wystawa i ta edycja konkursu.

Krzywa wieża w Pizie, Włochy, 1990, fot. Martin Parr, Magnum Photos, Rocket Gallery


Wcześniej za wybitny wkład w fotografię nagrodzeni zostali między innymi Mary Ellen Mark, Eve Arnold, Bruce Davidson i Elliott Erwitt.

Sylwetka
Martin Parr urodził się w 1952 r. w mieście Epsom w Wielkiej Brytanii. Fotografowaniem zainteresował się jako nastolatek, za zachętą dziadka. Początkowo w jego twórczości dominowały zdjęcia czarno-białe. Fotografie w kolorze, które z czasem stały się jego wizytówką, zaczął intensywnie wykonywać w latach 80., pod wpływem Stephana Shore’a, Williama Egglestona, Petera Frasera, Joela Meyerowitza i innych fotografów.
 
Martin Parr zmusza oglądającego do ponownego spojrzenia na rzeczy dobrze znane. Często spotykał się z zarzutem, że kpi z fotografowanych osób. Za przełom w jego twórczości powszechnie uważa się cykl The Last Resort (Ostateczność) z 1985 roku. Od tej pory prace Parra zaczęły inspirować fotografów młodego pokolenia. Martin Parr jest zapalonym kolekcjonerem książek poświęconych fotografii i autorem wielu publikacji na ten temat.
 
Od 1988 roku jest członkiem agencji Magnum Photos, a w 2014 roku wybrano go na prezesa Magnum Photos International.

Wystawa
Wystawa prac Martina Parra i zdjęć z konkursu Sony World Photography Awards 2017
Podczas wystawy Sony World Photography Awards 2017, której kuratorem jest Zelda Cheatle, trzy sale prestiżowego Somerset House w Londynie zostaną przeznaczone na zdjęcia, książki i filmy Martin Parra.
 
Ekspozycję będzie otwierać wybór rzadko pokazywanych prac z cyklu Abandoned Morris Minors (Porzucone samochody Morris Minor), powstałego na zachodnim wybrzeżu Irlandii w latach 1980–1983. Zwiedzający zobaczą również oryginalne plakaty reklamujące pierwszą wystawę tych prac. Przeciwwagą dla tej części będzie wybór ulubionych zdjęć Parra, których motywem przewodnim jest turystyka globalna.

– Dla większości ludzi "styl" Martina Parra to użycie flesza w ciągu dnia, a także szczególna umiejętność uchwycenia Anglików w codziennej monotonii pracy, odpoczynku i zabawy oraz przemiany tych obrazów w gorzkie obserwacje i ironię społeczną – komentuje dobór prac kurator Zelda Cheatle.

– Ponieważ znałam dzieła Martina Parra z początków jego działalności, zależało mi na pokazaniu subtelnych (i w większości nieznanych), czarno-białych zdjęć z zachodniego wybrzeża Irlandii. Przedstawiają one porzucone morrisy Minor i świadczą o prawdziwej sympatii dla irlandzkiego krajobrazu. Nie znajdziemy tu kpiny, za to na pewno specyficzny humor i (ośmielę się powiedzieć to o Martinie) trochę poezji.

Idealnym dopełnieniem tych wczesnych prac wydają się obrazy, na których Martin mierzy się z gigantyczną gałęzią przemysłu: turystyką. Turystyka to zło konieczne. Przysparza ona dochodów gospodarkom wielu krajów, ale też zagraża sama sobie, jak wąż zjadający własny ogon. Te dwa oblicza Parra, które bardzo cenię, rzadko bywają pokazywane razem. Nie są więc być może tak dobrze znane, a zasługują na większe docenienie.

Sony World Photography Awards to największy na świecie konkurs fotograficzny. Lista finalistów edycji 2017 zostanie ogłoszona 28 lutego.

Więcej informacji: www.worldphoto.org

Zobacz także:
Bezpłatne szkolenie z kalibracji i zarządzania barwą
DNP DS820 – drukarka termosublimacyjna A4 do panoram
Rotolight ANOVA PRO – lampa światła ciągłego z błyskiem HSS
Konkurs "Charakterystyczny Portret" w ramach 4. Jurajskiego Festiwalu Fotograficznego
"Turcja – czy Św. Mikołaj lubił tulipany?" – pokaz slajdów w kinie Luna
Otwarcie wystawy WORLD PRESS PHOTO '16 w Toruniu
"Gaudi – Sagrada Familia" – pokaz slajdów
30 lat systemu Canon EOS
100 lat istnienia firmy Nikon
Nowe aparaty kompaktowe Canon z serii PowerShot i IXUS
Canon PowerShot G9 X Mark II – smukły i stylowy

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.04s.