Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Eizo ColorEdge CE301W – trzydzieści cali dla profesjonalistów


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Eizo ColorEdge CE301W – trzydzieści cali dla profesjonalistów
Dodał: Jarosław Zachwieja 15.11.2007
Firma EIZO rozszerzyła swoją ofertę monitorów graficznych o nowy model – ColorEdge CE301W. Szeroka przestrzeń barw, sprzętowa kalibracja z wykorzystaniem 12-bitowej tabeli kolorów, przekątna o długości 30” to tylko niektóre jego zalety sprawiające, że urządzenie to sprawdzi się w szerokim spektrum zastosowań związanych z profesjonalną obróbką grafiki.


EIZO ColorEdge CG301W jest w stanie reprodukować 100% przestrzeni barwnej NTSC oraz 97% - AdobeRGB. Sugeruje to, że jest to sprzęt zaprojektowany przede wszystkim do obróbki wideo, choć z całą pewnością sprawdzi się również jako podstawa warsztatu fotograficznego. W zakresie odwzorowania CG301W mieści się cała, używana w druku przestrzeń ISO-Coated (standard ISO druku na papierach powlekanych).


Monitory EIZO już podczas procesu produkcji mają precyzyjnie określone barwy: Red, Green i Blue w skali 0-255 z wartością współczynnika gamma 2,2. Potwierdza to certyfikat fabrycznej kalibracji, dołączany do każdego monitora ColorEdge. Sprzętowa kalibracja, podczas której bazuje się na 12-to bitowej tabeli Look-Up Table (LUT), jest bardziej precyzyjna, niż kalibracja software’owa, polegająca na wykorzystaniu 8-bitowych wartości, generowanych przez kartę graficzną i zapewnia lepsze odwzorowanie nawet minimalnych zmian koloru.
 
Dostarczane wraz z monitorem oprogramowanie ColorNavigator jest proste w obsłudze. Pozwala na precyzyjną kalibrację monitora, podczas której ingerencja użytkownika ogranicza się do wprowadzenia docelowych wartości jasności, temperatury punktu bieli oraz współczynnika gamma. Współpracując z kalibratorami Eye-One, DTP94, DTP94B, MonatoOPTIX czy X-Rite, ColorNavigator przeprowadza cały proces kalibracji całkowicie automatycznie, wybierając odpowiednie wartości odcieni z 12-bitowej tabeli LUT monitora. Dodatkową funkcją jest możliwość emulacji przestrzeni barwnej innego monitora. Można dzięki temu sprawdzić, jak przygotowywana grafika będzie prezentować się np. na urządzeniach pracujących w przestrzeni sRGB.
 
Rozdzielczość naturalna monitora ColorEdge CE301W, to 2560x1600 o proporcjach 16:10. Do jej uzyskania wymagane jest podłączenie do komputera wyposażonego w złącze DVI-D dual-link. Monitor posiada dwa złącza DVI-D – jedno dual-link oraz jedno single-link, umożliwiające obsługę rozdzielczości do 1920x1200. Złącze single-link jest zgodne z HDCP, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z cyfrowo zabezpieczonych materiałów w pełnej rozdzielczości HD.
 
ColorEdge CE301W posiada funkcję pozwalającą na jednoczesne wyświetlanie sygnału z dwóch różnych źródeł. Ekran monitora dzielony jest na dwie równe części o rozdzielczości 1200x1600 każda, a funkcja picture-by-picture obsługuje oba źródła sygnału.
 
Elektronika sterująca najnowszego modelu rodziny ColorEdge oparta jest o najnowszą wersję opracowanego przez inżynierów EIZO układu ASIC. Oprócz opisywanej już 12-bitowej tabeli barw, posiadającej zakodowaną informację o ponad 68 miliardach odcieni, z których wyświetlanych jest jednocześnie 16,7 miliona, układ ten przetwarza informację o kolorze z 16-bitową precyzją, dzięki czemu możliwy jest bardzo dokładny rendering skomplikowanych przejść tonalnych, skali szarości czy powierzchni o jednolitej barwie. Rezultaty widoczne są nie tylko w ciemnych obszarach lecz na całej powierzchni ekranu. Dodatkowo monitor posiada funkcję Digital Uniformity Equalizer, dzięki której możliwe jest równomierne rozłożenie jasności, jak i odcienia koloru na całej powierzchni matrycy.

Pozostałe cechy:
  • Jasność 250 cd/m2, współczynnik kontrastu 850:1, kąty widzenia w pionie i w poziomie 178°.
  • Czas reakcji 6 ms (gray to gray).
  • Regulacja wysokości w zakresie od 0 do 118 mm, pochylenie o kąt do 40°, obrót wokół osi pionowej o kąt 35° w prawo i w lewo, możliwość pracy w orientacji portretowej.
  • Funkcja skalowania umożliwiająca rozciągnięcie obrazu o niższej niż naturalna rozdzielczości, do wymiarów pełnego ekranu. Tak przeskalowany obraz może być dodatkowo wygładzany lub wyostrzany z użyciem pięciostopniowej skali.
  • Funkcja stabilizacji jasności na bieżąco kontrolująca moc świetlówek i zapewniająca właściwy poziom jasności już w 90 sekund po włączeniu monitora lub jego wyjściu ze stanu czuwania.
  • Wbudowany hub USB 2.0 z jednym portem upstream i dwoma downstream.
Monitor będzie dostępny w bieżącej sprzedaży firmy ALSTOR prawdopodobnie pod koniec 2007 roku. Jego cena nie została jeszcze ustalona Podobnie jak inne modele monitorów EIZO, objęty będzie 5-cio letnią gwarancją, realizowaną w systemie door-to-door.

Strona producenta: www.eizo.pl

Zobacz także:
Plustek OpticFilm 7500I AI – skaner do slajdów i negatywów
Sigma 4,5mm EX DC Circular Fisheye HSM oraz 10mm F2.8 EX DC Fisheye HSM
BenQ E2000Wa oraz E2200Wa – panoramiczne monitory w atrakcyjnej cenie
Canon EOS 5D w jeszcze niższej cenie
GIGA Vu extreme oraz GIGA one ultra – nowe fotobanki JOBO
Najcieńszy czytnik kart pamięci SD/MMC – Transcend S5
Sanyo PLC-WXU10 oraz PLC-WXU30 – projektory 16:10 w przystępnej cenie
16-gigabajtowe karty SDHC Transcenda
ZF-I, ZF-IR – Specjalistyczne obiektywy Zeissa dla systemu Nikona
Gigantyczne dyski SSD od Samsunga
Apple Aperture 1.5.6 – poprawa stabilności i prędkości działania
Szklane osłony na ekrany LCD od Giotto's
ASUS U3S i U6S – zaawansowana technologia w stylowym opakowaniu
NEC AccuSync WMGX – nowa seria niedrogich monitorów panoramicznych
ASUS U1F – uczta dla oka
Eye-Fi SD 2 GB – karta pamięci z wbudowanym modułem WiFI

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.871s.