Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Sigma 4,5mm EX DC Circular Fisheye HSM oraz 10mm F2.8 EX DC Fisheye HSM


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sigma 4,5mm EX DC Circular Fisheye HSM oraz 10mm F2.8 EX DC Fisheye HSM
Dodał: Jarosław Zachwieja 14.11.2007
Posiadacze cyfrowych lustrzanek niepełnoklatkowych nie byli dotąd rozpieszczani nadmiarem "szkieł" ultraszerokokątnych. Nie mieli też dotychczas dostępu do żadnego obiektywu zapewniającego kąt odwzorowania obrazu 180°. Aż do teraz.


To już jednak przeszłość. Firma Sigma, znany producent niezależny optyki dla lustrzanek Canona, Nikona, Pentaksa, Olympusa oraz oczywiście Sigmy zaprezentowała dwa nowe obiektywy stałoogniskowe o bardzo interesujących właściwościach.
 
Obydwa produkty należą do serii DC, a więc są to modele zaprojektowane z myślą o niepełnoklatkowych matrycach APS-C. Są to obiektywy typu fisheye zapewniające w aparatach niepełnoklatkowych kąt odwzorowania wynoszący 180 stopni we wszystkich płaszczyznach (z małym wyjątkiem o którym piszemy poniżej).


Pierwszy obiektyw to bardzo wyjątkowa konstrukcja. Model nazwany Sigma 4,5mm EX DC Circular Fisheye HSM zapewnia ogniskową 4,5 mm, co w lustrzankach niepełnoklatkowych zapewnia pole krycia odpowiadające obiektywom 7 mm w aparatach małoobrazkowych. Jego jasność wynosi f/2.8, zaś minimalna odległość ostrzenia 13,5 cm. Konstrukcja składa się z 13 soczewek zebranych w 9 grupach. W obiektywie zastosowano m.in. elementy SLD o obniżonej dyspersji oraz ultraszybki napęd autofokusa HSM. Obiektyw ma wymiary około 76 x 78 mm i waży 470 gramów.


Drugi z zaprezentowanych obiektywów, Sigma 10mm F2.8 EX DC Fisheye HSM jest konstrukcją dość podobną, choć charakteryzującą się ogniskową 10 mm (odpowiednik około 16 mm w aparacie 35 mm). Ma on jednak wbudowaną tulipanową osłonę przeciwsłoneczną i zapewnia kąt odwzorowania 180 stopni tylko w lustrzankach Nikona (i Pentaksa, jeżeli obiektyw ten ukaże się w wersji z bagnetem K). Ze względu na nieco mniejsze rozmiary sensora w lustrzankach Canona i Sigmy wynosi on odpowiednio 167° i 154°. Obiektyw składa się z 12 elementów optycznych (w tym soczewek typu SLD) zebranych w 7 grupach. Jego wymiary to około 76 x 83 mm, masa zaś nie została podana.
 
Obraz rejestrowany przez nowe obiektywy Sigmy jest wiernokątny (ang. equisolid angle), co czyni z nich idealne narzędzie nie tylko dla fotografów-eksperymentatorów, ale też dla miłośników astrofotografii. Obydwa obiektywy wyposażono w system mocowania fitrów żelatynowych znajdujący się w okolicach bagnetu, podobnie jak ma to miejsce w wielu innych konstrukcjach z przednią soczewką wystającą przed obudowę. W chwili obecnej data wprowadzenia obydwu modeli do sprzedaży oraz ich ceny nie zostały ustalone.

Strona producenta: www.sigmaphoto.com

Zobacz także:
BenQ E2000Wa oraz E2200Wa – panoramiczne monitory w atrakcyjnej cenie
Canon EOS 5D w jeszcze niższej cenie
GIGA Vu extreme oraz GIGA one ultra – nowe fotobanki JOBO
Najcieńszy czytnik kart pamięci SD/MMC – Transcend S5
Sanyo PLC-WXU10 oraz PLC-WXU30 – projektory 16:10 w przystępnej cenie
16-gigabajtowe karty SDHC Transcenda
ZF-I, ZF-IR – Specjalistyczne obiektywy Zeissa dla systemu Nikona
Gigantyczne dyski SSD od Samsunga
Nowe obiektywy Voigtländera dla systemów Nikona i Pentaxa
Szklane osłony na ekrany LCD od Giotto's
ASUS U3S i U6S – zaawansowana technologia w stylowym opakowaniu
ASUS U1F – uczta dla oka

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.854s.