Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  DOM/HOME - wystawa Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

DOM/HOME - wystawa Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej
Dodał: Marcin Pawlak 02.05.2011
W dniach 6-25 maja 2011 r. zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Fotografii "Domek Romański" na wystawę fotografii "DOM/HOME" Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej. Wernisaż odbędzie się w piątek 6 maja o godz. 17:00.


Projekt "DOM" to wieloletni zapis dokumentalny miejsc, które ludzie nazywają domami. Na fotografiach Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej są puste wnętrza: prycze w schronisku dla bezdomnych, pokoje panieńskie, cele polskich zakonników, mieszkania kolekcjonerów, wozy cyrkowe... I chociaż nie ma na nich ludzi to fotografie mówią o mieszkańcach tych miejsc więcej niż niejeden portret. Sfotografowane wnętrza odzwierciedlają sytuację życiową, zainteresowania, charakter i stanu ducha osób je zamieszkujących. Te piękne i niezwykle intrygujące zdjęcia można studiować bez końca; z satysfakcją znaną być może tylko detektywom rekonstruować w myśli historię każdego z mieszkańców. Antropologiczne z gruntu fotografie Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej mają odświeżającą moc: zmieniają spojrzenie widza na otaczający świat i jego własny, niby tak dobrze znany, dom.

fot. Andrzej Kramarz, Weronika Łodzińska z cyklu ''1.62m2 domu''

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną fotografie z różnych cykli. Najstarszy z nich zrealizowany w 2003 roku nosi tytuł "1,62 m2 domu" – co jest odniesieniem do powierzchni pryczy, które była swoistym domem dla podopiecznych schroniska dla bezdomnych w Nowej Hucie. Zobaczyć można będzie także fotografie z cykli: "Hobbyści" – prezentujące wnętrza mieszkalne odzwierciedlające różne ludzkie pasje, "Wozy cyrkowe" ukazująca mobilne domy ludzi, których życie toczy się w drodze, "Cela" – fotograficzny zapis ascetycznych klasztornych wnętrz, "Pokoje panieńskie" – fotografie wykonane w koptyjskiej dzielnicy Kairu, "Imigranci" – cykl który powstał na francuskim blokowisku, "Dom Tymczasowy" – zdjęcia dokumentujące domy w mieście Waranasi, w których Hindusi oczekują na śmierć i nirwanę.

fot. Andrzej Kramarz, Weronika Łodzińska, z cyklu ''Hobbyści''

Andrzej Kramarz (ur. 1964) – absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii w Opawie (Czechy). Jest współzałożycielem grupy artystycznej "DRUT" (Dębicka Rzesza Uprawiaczy Tfurczości) oraz zespołu muzyki improwizowanej "Na Przykład" działających w latach 1985-1990. We wczesnych latach 90. podjął pracę w zawodzie fotografa. Jest laureatem wielu nagród fotograficznych, a także współtwórcą Fundacji Imago Mundi i członkiem Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Prowadzi zajęcia w Akademii Fotografii w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Andrzej Kramarz, Weronika Łodzińska. z cyklu ''Wozy cyrkowe''

Weronika Łodzińska (ur. 1973) – studiowała historię sztuki i fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Université de la Sorbonne oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest dokumentalistką miejsc. Organizatorka spotkań artystycznych, od 2003 roku – kuratorka krakowskiej galerii sztuki współczesnej Camelot, jest także współzałożycielką Fundacji Imago Mundi.
 
Wspólny projekt Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej DOM/HOME został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami w kraju i za granicą, m.in.: EPSON Photo Art Award (2005), Photopoland 2007, European Bank Award 2008 i nagrodą "Newsweek Polska". Był prezentowany na wystawach we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji, Grecji, Polsce i na Węgrzech.

Miasto: Wrocław
Lokalizacja: Dolnośląskie Centrum Fotografii
Ulica: pl. bpa Nankiera 8
Termin: 06.05.2011 – 25.05.2011
Godziny otwarcia: 10:00-18:00 (poniedziałek - sobota)
Adres WWW: www.okis.pl
Wernisaż: 6.05.2011, godz. 17:00

Zobacz także:
9. Gdańsk DocFilm Festival - Godność i Praca
Wiosenna promocja na lampy i zestawy Quantuum
Wystawa BZ WBK Press Foto 2010 w Łomży
Cyberfoto 2011 - wystawa pokonkursowa
Panasonic Lumix FT3, TZ20 i TZ22 - firmware 1.1
Aktualizacja firmware dla systemu Ricoh GR do wersji 1.36
Firmware 1.02 dla Nikona D7000
Tamron SP 70-300mm F/4-5.6 Di VC USD nagrodzony przez TIPA
Nagroda TIPA dla Olympusa XZ-1
Cztery nagrody TIPA dla Canona
Nikon Camera Control Pro 2.9.0
Nikon Capture NX 2.2.7
Nagrody TIPA dla technologii Sony SLT oraz kamery Handycam NEX-VG10E
''W cieniu Trzeciej Rzeszy'' – oficjalna fotografia słowacka z lat 1939-1945.

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.897s.