Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Apple Aperture 2 – największy konkurent Lightrooma


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Apple Aperture 2 – największy konkurent Lightrooma
Dodał: Jarosław Zachwieja 13.02.2008
Producent popularnych urządzeń i oprogramowania spod znaku jabłka zaprezentował drugą odsłonę swojej zaawansowanej aplikacji dla fotografów zawodowych i amatorów.


Zaprezetowana po raz pierwszy w 2006 roku aplikacja Apple Aperture okazała się przełomowa dla rozwoju oprogramowania fotograficznego na komputery domowe. Była pierwszym narzędziem z popularnego dziś nurtu Workflow, tzn. zapewniającym fotografom wsparcie na każdym etapie pracy z cyfrowymi zdjęciami: od katalogowania, sortowania i oznaczania przez edycję aż po przygotowywanie odbitek papierowych i internetowych albumów fotograficznych. Obsługiwała przy tym wszystkie ważne formaty graficzne, w tym również zdjęcia w formatach RAW i odznaczała się bardzo przyjaznym interfejsem.
 
Pojawienie się Aperture miało też duży wpływ na powstającą jednocześnie w laboratoriach firmy Adobe konkurencyjną aplikację dla fotografów. Dotychczasowy projekt uległ poważnemu przekształceniu, a efektem tych prac kilka miesięcy później okazał się coraz bardziej dziś popularny Adobe Lightroom (opisujemy go dokładnie w kolejnych częściach cyklu artykułów pt. "Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa" w naszym dziale Narzędzia do edycji). Dziś te dwa programy stanowią czołówkę software'u dla fotografów.


Firma Apple postanowiła jednak wykonać duży krok naprzód i zdystansować konkurencję zupełnie nową wersją swojego narzędzia. Apple Aperture 2 został w stosunku do poprzednika bardzo mocno zmieniony: doczekał się ponad 100 modyfikacji, które producent szczegółowo opisuje na swojej stronie internetowej. Zmiany te dotyczą interfejsu użytkownika, narzędzi do obsługi plików RAW, narzędzi do porównywania i wyboru zdjęć, ogólnego zarządzania fotografiami (workflow), narzędzi edycyjnych, katalogowania, funkcji wykonywania odbitek i publikacji w Internecie, a także narzędzia AppleScript, umożliwiającego automatyzację wielu etapów pracy.
 
Producent zapewnił dla programu bogatą dokumentację internetową. Obejmuje ona następujące aspekty:Program można nabyć w cenie 199 dolarów, natomiast posiadacze poprzedniej wersji programu mogą dokonać aktualizacji już za niecałe 100 dolarów. Stanowi to dużą zaletę nad Adobe Lightroomem, który w wersji standalone kosztuje dwukrotnie drożej. Oczywiście wszyscy zinteresowani mogą pobrać bezpłatną testową wersję programu z internetowej strony producenta. Jej ważność wynosi 30 dni.

Cena: 99 USD (upgrade); 199 USD (wersja pełna)
Strona producenta: www.apple.com

Zobacz także:
Mac OS X 10.5.2 dodaje obsługę nowych plików RAW
Sigma Photo Pro 3.1 dla komputerów Apple
Adobe Photoshop CS3 dla wybrańców za pół ceny
Adobe Photoshop Elements 6 dla komputerów Apple
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. IV
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. III
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. II
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. I

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.578s.