Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Apple Aperture 2 – największy konkurent Lightrooma


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 dzięki swojej budowie jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i woda?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Apple Aperture 2 – największy konkurent Lightrooma
Dodał: Jarosław Zachwieja 13.02.2008
Producent popularnych urządzeń i oprogramowania spod znaku jabłka zaprezentował drugą odsłonę swojej zaawansowanej aplikacji dla fotografów zawodowych i amatorów.


Zaprezetowana po raz pierwszy w 2006 roku aplikacja Apple Aperture okazała się przełomowa dla rozwoju oprogramowania fotograficznego na komputery domowe. Była pierwszym narzędziem z popularnego dziś nurtu Workflow, tzn. zapewniającym fotografom wsparcie na każdym etapie pracy z cyfrowymi zdjęciami: od katalogowania, sortowania i oznaczania przez edycję aż po przygotowywanie odbitek papierowych i internetowych albumów fotograficznych. Obsługiwała przy tym wszystkie ważne formaty graficzne, w tym również zdjęcia w formatach RAW i odznaczała się bardzo przyjaznym interfejsem.
 
Pojawienie się Aperture miało też duży wpływ na powstającą jednocześnie w laboratoriach firmy Adobe konkurencyjną aplikację dla fotografów. Dotychczasowy projekt uległ poważnemu przekształceniu, a efektem tych prac kilka miesięcy później okazał się coraz bardziej dziś popularny Adobe Lightroom (opisujemy go dokładnie w kolejnych częściach cyklu artykułów pt. "Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa" w naszym dziale Narzędzia do edycji). Dziś te dwa programy stanowią czołówkę software'u dla fotografów.


Firma Apple postanowiła jednak wykonać duży krok naprzód i zdystansować konkurencję zupełnie nową wersją swojego narzędzia. Apple Aperture 2 został w stosunku do poprzednika bardzo mocno zmieniony: doczekał się ponad 100 modyfikacji, które producent szczegółowo opisuje na swojej stronie internetowej. Zmiany te dotyczą interfejsu użytkownika, narzędzi do obsługi plików RAW, narzędzi do porównywania i wyboru zdjęć, ogólnego zarządzania fotografiami (workflow), narzędzi edycyjnych, katalogowania, funkcji wykonywania odbitek i publikacji w Internecie, a także narzędzia AppleScript, umożliwiającego automatyzację wielu etapów pracy.
 
Producent zapewnił dla programu bogatą dokumentację internetową. Obejmuje ona następujące aspekty:Program można nabyć w cenie 199 dolarów, natomiast posiadacze poprzedniej wersji programu mogą dokonać aktualizacji już za niecałe 100 dolarów. Stanowi to dużą zaletę nad Adobe Lightroomem, który w wersji standalone kosztuje dwukrotnie drożej. Oczywiście wszyscy zinteresowani mogą pobrać bezpłatną testową wersję programu z internetowej strony producenta. Jej ważność wynosi 30 dni.

Cena: 99 USD (upgrade); 199 USD (wersja pełna)
Strona producenta: www.apple.com

Zobacz także:
Mac OS X 10.5.2 dodaje obsługę nowych plików RAW
Sigma Photo Pro 3.1 dla komputerów Apple
Adobe Photoshop CS3 dla wybrańców za pół ceny
Adobe Photoshop Elements 6 dla komputerów Apple
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. IV
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. III
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. II
Adobe Lightroom – ciemnia cyfrowego fotografa, cz. I

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.469s.