Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Wystawa zdjęć Pawła Żaka "Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Wystawa zdjęć Pawła Żaka "Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury"
Dodał: Przemysław Imieliński
Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Leica 6x7 Gallery
Ulica: Mysia 3, 2 piętro
Termin: 01.04.2017 – 28.05.2017
Godziny otwarcia: poniedziałek–sobota 10.00–20.00, niedziela 12.00–18.00
Adres WWW: www.leica-gallery.pl
Wernisaż: 31.03.2017 (piątek), godz. 19.00

"Fotograficzna martwa natura to podwójna śmierć rzeczy." Wystawa Pawła Żaka będzie jednak ocaleniem. Zobaczymy perfekcyjnie odwzorowaną rzeczywistość, podaną zaskakująco abstrakcyjnie. Szklanka wódki, kwiaty i czaszka, to tylko pozornie dziwny zestaw. Jednak w fotograficznej wypowiedzi Pawła Żaka stworzą opowieść. Łatwo też znaleźć nawiązania do niderlandzkich mistrzów malarstwa.

Zdjęcie z wystawy ''Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury'', fot. Paweł Żak


Martwa natura, to klasyka jeśli chodzi o sztuki wizualne. Zbiory nieruchomych elementów łączone ze sobą ze względów kompozycyjnych, a czasem także symbolicznych. Po niewielkie, nieożywione przedmioty chętnie sięgali i nadal sięgają malarze, fotografów którzy zajmują się tym gatunkiem jest zdecydowanie mniej. Mistrzów w tej dziedzinie takich jak Paweł Żak, którzy tworzą całe serie martwych natur można policzyć na palcach jednej ręki. Artysta od ćwierćwiecza porusza się w tym nurcie stale zaskakując widza kolejnymi cyklami.

Zdjęcie z wystawy ''Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury'', fot. Paweł Żak


W Leica 6x7 Gallery Warszawa Paweł Żak pokaże swoje najnowsze prace, z cyklu, który zaczął powstawać w 2008 roku. Prace zebrane pod jednym tytułem "Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury", to ostatnia odsłona Pawła Żaka – artysty dojrzałego, minimalistycznego i tym razem wyjątkowo chłodnego. Wykonane cyfrowo zdjęcia zwracają uwagą swoją surowością, ostrością i wystawieniem każdego centymetra kwadratowego na widok widza. Jednocześnie urzekają minimalizmem i abstrakcją. Ten cykl "to rodzaj haiku, skoncentrowanej energii wizualnej, która również uruchamia wyobraźnię […]" pisze w tekście towarzyszącym wystawie Adam Mazur.

Zdjęcie z wystawy ''Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury'', fot. Paweł Żak


Te fotografie to zdjęcia dopracowane w każdym detalu. Powstają najpierw na papierze w postaci precyzyjnych szkiców, które następnie są rejestrowane z aptekarską precyzją przez miliony fotodiod, dobranych tak, aby widz widział, to co chciał przedstawić artysta w skali 1:1. Nie ma tu miejsca na pomyłki, wszystkie zdjęcia, to jedna klatka, w którą Żak ingeruje tylko w takim stopniu, w jakim pozwoliłaby mu błona fotograficzna.

O ile w warstwie technicznej nie ma miejsca na nieścisłości, to warstwa wizualna urzeka swoją wieloznacznością. Jednolite tło, zawsze nieskazitelnie biały i idealnie wyprasowany obrus, które są wspólne dla każdego ze zdjęć sprawiają, że od razu zwracamy uwagę na przedmioty przedstawione. Wyjęte z czasu i przestrzeni obiekty są tu i teraz, w jednej, niezmiennej sytuacji, która jednak daje ogromne pole do interpretacji. A właśnie to jest istotą martwej natury.

Zdjęcie z wystawy ''Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury'', fot. Paweł Żak


"Fotograficzna martwa natura to podwójna śmierć rzeczy. Najpierw natura umiera, zamieniana w sztukę, komponowana i abstrahowana. Fotografia z natury jest martwa, unieruchamia procesy zarówno wzrostu, jak i rozpadu. Na tym paradoksie opiera się sztuka Pawła Żaka: – tak rozpoczyna swoją opowieść o zdjęciach Żaka Adam Mazur. W Leica 6x7 Gallery Warszawa podwójną opowieść o pracach artysty zaczynamy 31 marca podwójną premierą. Oprócz wystawy "Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury" zapraszamy również na premierę albumu "I inne martwe natury", który zbiera zdjęcia wykonane od 2008 roku w jedną całość.

Zobacz także:
Wystawa "Et in Arkadia Ego" Jowity Bogny Mormul
Portrety imigrantów z wyspy Ellis
Wystawa "Szukając Marilyn"
Wystawa "Innego końca świata nie będzie"
Wystawa Romana Timofiejuka "Rzeczywistość symetryczna"
Nasze fascynacje 2017 – wystawa fotografii przyrodniczej
Wystawa "Industrialne piękno Zagłębia"
Wystawa fotografii kolektywu Un-Posed we Wrocławiu
WystawA Janusza Połoma "Tam, gdzie pachnie żywicą"
Wystawa Urszuli Tarasiewicz pt. ''Ogrodowa/Garden Street''
Wystawa ''Fotografia dzikiej przyrody 2016''
Portret Dolnego Śląska na szklanej fotografii
Wystawa "Push the sky away" Piotra Zbierskiego
Wystawa "Królowie Lubelscy" Pawła Totoro Adamca
Wystawa "Wulkany błotne w Azerbejdżanie"Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.922s.