Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Portrety imigrantów z wyspy Ellis


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Portrety imigrantów z wyspy Ellis
Dodał: Przemysław Imieliński
Miasto: Gdynia
Lokalizacja: Muzeum Emigracji w Gdyni
Ulica: ul. Polska 1
Termin: 17.03.2017 – 28.05.2017
Godziny otwarcia: pon.: nieczynna; wt.: 12.00–20.00; śr.–niedz.: 10.00–18.00
Adres WWW: www.polska1.pl
Wernisaż: 17 marca 2117 r., godz. 18.00

Augustus Francis Sherman (1865–1925) – autor prezentowanych zdjęć, nie był profesjonalnym fotografem, lecz urzędnikiem państwowym, pracownikiem Biura Rejestracyjnego Stacji Imigracyjnej Ellis Island w latach 1892–1925. Mając kontakt z tysiącami ludzi przybywającymi z innych kontynentów i reprezentującymi różne kultury, religie i obyczaje, stworzył niezwykłą dokumentację. Jako utalentowany fotograf-amator pozostawił ponad 200 indywidualnych i grupowych portretów przybyszów do Ameryki z jej najintensywniejszego migracyjnie okresu. Imigranci, stając przed obiektywem w charakterystycznych dla swoich tradycji strojach, pozwolili Shermanowi stworzyć wielokulturowy obraz ówczesnego świata.

Dziewczyna z Zuid-Beveland, prowincja Zelandii. Niderlandy, fot. A. F. Sherman


Dorobek Shermana jest rodzajem atlasu imigrantów pierwszych dekad XX wieku. Wystawa prezentuje ponad sto portretów uchodźców i migrantów z Azji, Afryki i Europy – w tym z ziem polskich. Współcześnie zbiór ten stanowi dokument o wielkiej wartości badawczej między innymi dla antropologii, etnologii, socjologii i etnografii. Przybliżenie postaci Shermana i jego dzieła życia, stwarza okazję do wytworzenia nowej perspektywy na ruchy migracyjne w przeszłości i dziś. Jest też zaproszeniem do refleksji nad warunkami masowego przemieszczania się, jak i uniwersalnością samego zjawiska. Przez amerykańską Ellis Island w latach 1892–1954 przeszło 12 milionów ludzi. Miejsce to od 1990 roku należy do National Park Service i jest siedzibą Narodowego Muzeum Imigracji, które opiekuje się spuścizną fotograficzną Shermana. Imigrant z Algierii, fot. A. F. Sherman



Kuratorką wystawy jest Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, za ekspozycję odpowiada Grupa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis) we współpracy z Tomaszem Berszem – autorem oprawy graficznej. Forma oprawy nawiązuje bezpośrednio do stylistyki początku XX wieku. Afisze informacyjne i śródteksty zostały zrealizowane przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, które specjalnie na cele wystawy wykorzystało historyczne, metalowe i drewniane, ruchome czcionki drukarskie. Sama technika druku ze swoją niedoskonałością i żywym charakterem stała się jednym z ważnych elementów projektu jako nawiązania do estetyki ulicznych afiszy i obwieszczeń z czasów, których dotyczy sama wystawa. Plakaty promujące wystawę wykorzystują tę właśnie czcionkę.

Wystawa fotografii Augustusa F. Shermana jest prezentowana w przestrzeni korytarza Magazynu Tranzytowego Muzeum Emigracji oraz w sali wystaw czasowych. Dla poszerzenia tła historycznego i społecznego czasów masowych migracji do USA, prezentowane są również materiały multimedialne takie, jak publikacje cyfrowe, film dokumentalny i udostępnione ze zbiorów Narodowego Muzeum Imigracji Ellis Island zapisy audio historii polskich imigrantów, którzy potencjalnie mogli być modelami Shermana.

Wystawie towarzyszy unikalny katalog z bogatym wyborem fotografii Augustusa Francisa Shermana projektu Patryka Hardzieja i tekstami problemowymi autorstwa Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej, Małgorzaty Szejnert, Adama Walaszka i Jaya Dolmage.

Więcej informacji: www.polska1.pl

Zobacz także:
Wystawa "Szukając Marilyn"
Wystawa "Innego końca świata nie będzie"
Wystawa Romana Timofiejuka "Rzeczywistość symetryczna"
Nasze fascynacje 2017 – wystawa fotografii przyrodniczej
Wystawa "Industrialne piękno Zagłębia"
Wystawa fotografii kolektywu Un-Posed we Wrocławiu
WystawA Janusza Połoma "Tam, gdzie pachnie żywicą"
Wystawa Urszuli Tarasiewicz pt. ''Ogrodowa/Garden Street''
Wystawa ''Fotografia dzikiej przyrody 2016''
Portret Dolnego Śląska na szklanej fotografii
Wystawa "Push the sky away" Piotra Zbierskiego
Wystawa "Królowie Lubelscy" Pawła Totoro Adamca
Wystawa "Wulkany błotne w Azerbejdżanie"
Wystawa Tomasza Sobeckiego "Dynamika miasta"
Wystawa zdjęć Borysa Makarego – "Niewidzialne dialogi"



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.262s.