Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Dziki hajmat w Bytomiu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Dziki hajmat w Bytomiu
Dodał: Błażej Organisty
Miasto: Bytom
Lokalizacja: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Ulica: pl. Jana III Sobieskiego 2
Termin: 12.10.2016 – 31.12.2016
Godziny otwarcia: wt., pt.: 9.00 - 15.00, śr., czw.: 10.00 - 18.00, weekend: 12.00- 18.00
Adres WWW: muzeum.bytom.pl
Wernisaż: 12 października 2016 (środa), godz. 18.00

Na wystawie "Mój dziki hajmat", którą od 12 października będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim, znalazło się 40 fotografii przyrodniczych Łukasza Koby. To intrygujący i wzruszający portret stworzeń oraz roślin występujących tuż obok lokalnej społeczności – nad świerklanieckim jeziorem, w Rezerwacie Segiet czy na obszarze Żabich Dołów.

Mewy śmieszki Chroicocephalus ridibundus, jezioro Świerklaniec, fot. Łukasz Koba


Wszystko zaczęło się w 2000 roku, kiedy autor zdjęć, miłośnik wędkarstwa, zrezygnował z dotychczasowej pasji i zaczął „łapać” zwierzęta za pomocą migawki aparatu. Od 16 lat odkrywa i rejestruje bogactwo przyrodnicze Śląska, jego urodę oraz dzikość. Wymaga to często wielogodzinnych ekspedycji w trudnych warunkach atmosferycznych.

Zdarzyło się, że fotograf przez kilkanaście dni jeździł nocą do lasu, rozbijał namiot, ustawiał sprzęt i czekał. W blasku księżyca nie było widać prawie nic. Ale z tej ciemności w końcu wyłoniły się oczy puszczyka, którego mógł zobaczyć w całej okazałości.

Wieczór w rezerwacie Segiet – Bytom, Tarnowskie Góry, fot. Łukasz Koba


Przez cztery lata próbował wykonać podwodne zdjęcia godów ropuchy szarej. Zawsze było o dwa, trzy dni za późno. W końcu się udało. Aparatem zanurzonym w wodzie zrobił zdjęcia samicy składającej skrzek.

Na polach uprawnych Siemianowic Śląskich i Piekar Śląskich Łukasz Koba spotkał chomika europejskiego – gatunek stepowy zagrożony wyginięciem. To jedyny chomik, który nie dał się udomowić. Trudno się dziwić. Słodki z wyglądu, jest w istocie agresywny. Podkrada na zimę do 30 kg zbóż.

Mak polny Papaver rhoeas, Piekary Śląskie – Dąbrówka Wielka


Fauna i flora ujęte w kadrach przez fotografa nijak się mają do stereotypu Śląska – szarej, zdegradowanej aglomeracji i przyrodniczej pustyni. Wizje kłębiących się nad regionem dymów i rosnących hałd odpadów pokopalnianych, utrwalane od dziesięcioleci, skutecznie zniechęcają do ekspedycji krajoznawczych. Wystawa Mój dziki hajmat przedstawia wspaniałe, dzikie oblicze Górnego Śląska, ale i zwraca uwagę na problemy przyrody, która choć bujna, wciąż jest zagrożona.

Plakat wystawy


Łukasz Koba jest zwycięzcą nagrody Grand Prix za rok 2015 przyznaną przez Związek Polskich Fotografików Przyrody Oddział Śląski. To jego pierwsza autorska wystawa. Wcześniej pokazywał swoje prace głównie na wystawach zbiorowych ZPFP. Jego fotografie znalazły się w albumie fotografii przyrodniczej „Dziki Hajmat” wydanej w styczniu br. przez Urząd Miasta Piekar Śląskich.

Komisarz: Roland Dobosz

Zobacz także:
Wielkopolski Festiwal Fotografii
Czarne i Białe
Leśne zdarzenia
Martwa natura w Zamościu
Rycerze w Warszawie
Wystawa "Krajobraz polski..."
BZ WBK Press Foto 2016
Nowe ekspozycje w AsymetriiPowrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.373s.