Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Warsztaty  >  Warsztat: Tryptyk z jednego zdjęcia w Photoshop Lightroom 2


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aby w aparatach Canon PowerShot sprawdzić, jaka wersja firmware'u jest obecna w aparacie, należy przygotować sobie odpowiednią kartę pamięci?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Warsztat: Tryptyk z jednego zdjęcia w Photoshop Lightroom 2
Autor: Sebastian Kuniszewski
Atrakcyjne "podanie" fotografii ma bardzo duży wpływ na ogólny odbiór prezentowanego obrazu. Pokazujemy krok po kroku jak w programie Photoshop Lightroom 2 przygotować z jednego zdjęcia elegancko wyglądający tryptyk.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Nawet bardzo dobre zdjęcie zyskuje w oczach odbiorców, gdy jest odpowiednio zaprezentowane. Dlatego poddając fotografie cyfrowej obróbce, po wprowadzeniu niezbędnych poprawek oraz zastosowaniu różnych efektów i filtrów, warto poświęcić kilka minut by postawić przysłowiowa "kropkę nad i" i zadbać o ciekawe "podanie" przygotowywanego obrazu.
 
Najprostszą metodą jest dodanie wokół zdjęcia prostej ramki typu pass-partout. O wiele bardziej oryginalnym pomysłem jest podzielenie danej fotografii na trzy części i wydrukowanie jej lub zapisanie do pliku w postaci nietypowego tryptyku. Świetnym narzędziem do przygotowania takiej formy prezentacji jest Adobe Photoshop Lightroom 2, na przykładzie którego pokażemy jak krok po kroku przygotować tytułowy tryptyk.
 
Przed przystąpieniem do pracy warto wybrać zdjęcie które będzie pasowało do tego typu formy prezentacji. Ważne jest by w każdej z trzech części obrazka znalazł się mocny element, który przyciągnie wzrok oglądającego. Można też wybrać fotografię, której środkowa część będzie pewnego rodzaju łącznikiem pomiędzy zewnętrznymi fragmentami tryptyku (tak jak w przypadku przykładowego zdjęcia). Warto też wspomnieć, że raz przygotowany szablon będzie można wykorzystywać w przyszłości do innych fotografii i nie będzie konieczne kolejne wykonywanie poniższych kroków.


Po uruchomieniu aplikacji Adobe Photoshop Lightroom 2 i wybraniu zdjęcia przechodzimy do widocznej w prawym górnym rogu sekcji Print. Zaznaczona fotografia pojawi się w głównym obszarze roboczym. W obszarze tym domyślnie wyświetlana jest także informacja o zainstalowanej w systemie drukarce, która zasłania równocześnie lewy górny róg edytowanego zdjęcia. Jeżeli chcemy wyłączyć wspomniane napisy należy w menu View odznaczyć opcję "Show Info Overlay".


Przechodzimy do sekcji Layout, która znajduje się w prawej części okna aplikacji i ustawiamy za pomocą suwaka lub wpisujemy w opcji "Columns" wartość "3". Główny obszar roboczy zostanie podzielony na trzy części, a edytowane zdjęcie automatycznie zostanie umieszczone w pierwszej kolumnie i dopasowane do jej wielkości.


Następnie odznaczamy znajdującą się powyżej, w sekcji Image Settings, opcję "Rotate to fit". Fotografia zostanie obrócona o 90 stopni i będzie widoczny tylko jej fragment.


W kolejnym kroku, w tej samej co poprzednio sekcji Image Settings zaznaczamy "Repeat One Photo per Page". Wybranie tej opcji spowoduje zwielokrotnienie wyświetlanego obrazka.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.908s.