Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: Samsung NX10 - pierwsze wrażenia, pierwsze zdjęcia


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: Samsung NX10 - pierwsze wrażenia, pierwsze zdjęcia
Autor: Marcin Pawlak
Samsung NX10 to najpoważniejszy konkurent dla aparatów promowanego prze Olympusa i Panasonica systemu Micro 4/3. Prezentujemy pierwsze wrażenia z użytkowania tego aparatu oraz wykonane nim zdjęcia.

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »

Aparaty kompaktowe z wymienna optyką to jeden z gorętszych tematów ostatniego roku. Gdy firmy Olympus i Panasonic ogłaszały powstanie standardu Micro 4/3, traktowano to jako interesującą wprawdzie, ale ciekawostkę. Tymczasem okazało się, że nie jest to wcale egzotyka, a coś, co samemu wypada mieć w ofercie. Czołowi gracze na rynku przespali jednak ten moment: o konstrukcjach Canona i Nikona chodzą tylko plotki, firma Sony pokazała na razie koncepcyjne "wydmuszki", wiadomo, że nad aparatem tego typu pracuje również Sigma… Niespodziewanie, najpoważniejszym konkurentem inicjatywy Micro 4/3 okazał się współpracujący z Pentaxem Samsung. Premiera pierwszego aparatu nowego systemu była wielokrotnie przesuwana , ale na początku tego roku Samsung w końcu zaprezentował finalną wersję aparatu oznaczonego symbolem NX10.


To, zaprezentował Samsung, nie różni się od prezentowanego dawno temu prototypu. Sercem aparatu jest matryca o rozmiarach APS-C, co sprawia, że w porównaniu z typowymi aparatami kompaktowymi, jakość zdjęć jest dużo lepsza. Jednak w odróżnieniu od lustrzanki, seria NX nie posiada lustra i korzysta z wizjera elektronicznego (EVF). Podobnie jak w systemie Micro 4/3, zastosowanie wizjera typu EVF pozwoliło znacząco zmniejszyć rozmiar i wagę urządzenia poprzez redukcję odległości pomiędzy obiektywem a matrycą (tzw. flange back), w porównaniu z tradycyjnymi lustrzankami. Jednak w przeciwieństwie do aparatów Olympusa z serii PEN, NX 10 ma EVF wbudowany na stałe, i pod tym względem podobny jest do Lumixów DMX-G1/GH1 produkowanych przez Panasonica.

4 przyciski sterujące, pokrętło i spust migawki zostały wygodnie rozmieszczone pod palcami prawej dłoni.

Oczywiście, oprócz EVF mamy do dyspozycji duży wyświetlacz, który w tym wypadku ma rozdzielczość VGA i wykonany został technologii AMOLED. Ten ostatni szczegół ma duże znaczenie praktyczne – wyświetlacze tego typu nie tylko zużywają mniej prądu, ale i zapewniają znacznie lepszy kontrast i lepsze kąty widzenia od tradycyjnego wyświetlacza LCD. Nie są to bynajmniej marketingowe przechwałki – zalety wyświetlacza zastosowanego w NX10 doceni każdy, kto spróbuje wykonać plenerowe zdjęcie w letni dzień. A pamiętać należy, że właśnie z użyciem wyświetlacza kadrować będziemy większość zdjęć.

Na tylnej ściance aparatu dominuje świetny wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED.

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.021s.