Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Życie uchodźców w Polsce z perspektywy dzieci


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Życie uchodźców w Polsce z perspektywy dzieci
Dodał: Przemysław Imieliński 02.10.2017
Już 6 października w Stacji Muranów odbędzie się wyjątkowy wernisaż. "Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty" to wystawa prezentująca czterdzieści fotografii autorstwa dwudziestu jeden dzieci uchodźczych, którą organizuje Fundacja Refugee.pl.


W czasie ostatniego kryzysu migracyjnego wykonano wiele fotografii dokumentujących dramatyczne wydarzenia na europejskich granicach. Pojawiło się także wiele reportaży i materiałów prasowych, wartościowych cykli wykonanych przez polskich fotografów, a najbardziej prestiżowe międzynarodowe konkursy zdominował temat uchodźców docierających na stary kontynent. Jednak wszystkie zostały zrobione z perspektyw z zewnątrz – przez reporterów na zamówienie wydawnictw lub freelancerów. Taka fotografia pokazuje bieżące wydarzenia – im bardziej dramatyczne i poruszające, tym bardziej obraz zwraca na siebie uwagę. Jednak do tej pory nie powstał (lub nie został upubliczniony) materiał zrobiony "z wewnątrz" przez bohaterów i uczestników tych wydarzeń.


Zdjęcie z wystawy ''Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty''


Wystawa "Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty" jako pierwsza pokaże na fotografiach życie codzienne uchodźców w Polsce, które dodatkowo zostały wykonane przez… dzieci! Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane zostały wykonane w 2017 roku podczas warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Agnieszkę Kunicą i Magdalenę Wdowicz-Wierzbowską w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce, a w projekcie wzięły udział dzieci różnych narodowości w wieku 5–14 lat.

Zdjęcie z wystawy ''Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty''


Planując warsztaty z dziećmi i późniejszą wystawę chciałam dać możliwość wypowiedzenia się zainteresowanym i pokazania od środka świata, w jakim żyją. Autorami i autorkami są dzieci, których rodzice starają się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Jest to absolutnie unikatowy w Polsce materiał: powstał na terenie istniejących w Polsce Ośrodków dla cudzoziemców, został wykonany przez jego mieszkańców i zostanie zaprezentowany publicznie na wystawie w galerii – mówi Agnieszka Kunicka, kuratorka wystawy.

Ciekawość świata i "pani od foto"
Na wystawie "Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty" mali autorzy pokazują swoje codzienne życie w Ośrodku dla cudzoziemców, które ulokowane są w lasach, na terenach byłych jednostek wojskowych i oddalone od większych miejscowości. Dzieciaki bez uprzedzeń potrafiły pokazać, co je otacza – miejsca, w których się bawią, swoje zabawki, pokoje, w których mieszkają, szkołę, do której dojeżdżają autobusem. Na zdjęciach również widać wszystkie zwykłe dziecięce radości i smutki. Większość prac przedstawia dziecięcy świat: rodzeństwo, koleżanki i kolegów, znacznie rzadziej widzi się na nich dorosłych: rodziców i pracowników ośrodków. W trakcie wyprawy do stolicy powstało też trochę krajobrazów Warszawy. Wiele tych prac może mieć dla widzów symboliczny wydźwięk – warto przyjrzeć się im z dużą uwagą.

Zdjęcie z wystawy ''Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty''


Dzieci i młodzież są ciekawe świata i lubią nowości. Jeśli się je zainteresuje to pięknie pokazują swoją kreatywność i wrażliwość. Starsze dzieci trzeba czasami trochę inaczej motywować. Dobrze się z nimi pracuje, jeśli nie mają jeszcze wpojonych sztywnych "zasad" – są wtedy otwarte na eksperymenty i tworzą ciekawe prace. Myślę, że zajęcia im się podobały, ponieważ kiedy wchodziłam na teren ośrodka, to biegły z drugiego końca z aparatami wołając "pani foto przyjechała!". Ta wystawa to efekt dobrej zabawy, nauki nowych umiejętności, ale też zwieńczenie i nagroda za pracę, jaką włożyły w powstanie tych prac. Dla mnie jest to fantastyczny dokument z miejsc, które na co dzień są niedostępne dla społeczeństwa, a także pokaz talentu dzieci. Może któreś w przyszłości w rozwinie się w sztukach wizualnych – opowiada Agnieszka Kunicka.
 
Prace nad wystawą przebiegały w sposób niewiele różniący się od przygotowania wystaw wszystkich uznanych fotografów, więc – tak jak przystało na prawdziwy wernisaż – możemy się również spodziewać obecności młodych autorek i autorów podczas samego wydarzenia.


Miejsce: Stacja Muranów
Adres: Warszawa, ul. Andersa 13
Wernisaż: 6 październik 2017, Stacja Muranów.
Wystawa trwa: do 19 października, w godz. 12.00–18.00. Wstęp wolny.

Więcej informacji: www.refugee.pl
Wydarzenie na FB: www.facebook.com

Zobacz także:
Epson wprowadza na rynek nową generację drukarek bez kartridży
Pokaz slajdów "Maluchem przez Azję"
Konkurs ''Moja pocztówka z wakacji'' rozstrzygnięty!
Światowy spacer fotograficzny, Pszczyna 7.10
Dwie wystawy w Galerii Bielskiej BWA
GoPro HERO6 Black – nowy standard jakości i stabilizacji obrazu
GGS Larmor Gen5 – nowa linia osłon na wyświetlacze aparatów
Dni Olympusa w Fotojokerze – testy sprzętu foto i darmowe wydruki zdjęć!
Konkurs ''Ach, jaki piękny widok...'' rozstrzygnięty!
Zwrot pieniędzy za zakup CorelDRAW Graphics Suite 2017
II Ogólnopolski Festiwal i Konkurs Fotografii Ojczystej
Pinnacle Studio 21 Ultimate – profesjonalna aplikacja do montażu wideo
Nowe nośniki pamięci GOODRAM IRDM z pamięciami typu pSLC
Tamron 100–400 mm F/4,5-6,3 Di VC USD – pełnoklatkowy teleobiektyw zmiennoogniskowy

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.031s.