Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Życie uchodźców w Polsce z perspektywy dzieci


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Życie uchodźców w Polsce z perspektywy dzieci
Dodał: Przemysław Imieliński 02.10.2017
Już 6 października w Stacji Muranów odbędzie się wyjątkowy wernisaż. "Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty" to wystawa prezentująca czterdzieści fotografii autorstwa dwudziestu jeden dzieci uchodźczych, którą organizuje Fundacja Refugee.pl.


W czasie ostatniego kryzysu migracyjnego wykonano wiele fotografii dokumentujących dramatyczne wydarzenia na europejskich granicach. Pojawiło się także wiele reportaży i materiałów prasowych, wartościowych cykli wykonanych przez polskich fotografów, a najbardziej prestiżowe międzynarodowe konkursy zdominował temat uchodźców docierających na stary kontynent. Jednak wszystkie zostały zrobione z perspektyw z zewnątrz – przez reporterów na zamówienie wydawnictw lub freelancerów. Taka fotografia pokazuje bieżące wydarzenia – im bardziej dramatyczne i poruszające, tym bardziej obraz zwraca na siebie uwagę. Jednak do tej pory nie powstał (lub nie został upubliczniony) materiał zrobiony "z wewnątrz" przez bohaterów i uczestników tych wydarzeń.


Zdjęcie z wystawy ''Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty''


Wystawa "Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty" jako pierwsza pokaże na fotografiach życie codzienne uchodźców w Polsce, które dodatkowo zostały wykonane przez… dzieci! Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane zostały wykonane w 2017 roku podczas warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Agnieszkę Kunicą i Magdalenę Wdowicz-Wierzbowską w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce, a w projekcie wzięły udział dzieci różnych narodowości w wieku 5–14 lat.

Zdjęcie z wystawy ''Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty''


Planując warsztaty z dziećmi i późniejszą wystawę chciałam dać możliwość wypowiedzenia się zainteresowanym i pokazania od środka świata, w jakim żyją. Autorami i autorkami są dzieci, których rodzice starają się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Jest to absolutnie unikatowy w Polsce materiał: powstał na terenie istniejących w Polsce Ośrodków dla cudzoziemców, został wykonany przez jego mieszkańców i zostanie zaprezentowany publicznie na wystawie w galerii – mówi Agnieszka Kunicka, kuratorka wystawy.

Ciekawość świata i "pani od foto"
Na wystawie "Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty" mali autorzy pokazują swoje codzienne życie w Ośrodku dla cudzoziemców, które ulokowane są w lasach, na terenach byłych jednostek wojskowych i oddalone od większych miejscowości. Dzieciaki bez uprzedzeń potrafiły pokazać, co je otacza – miejsca, w których się bawią, swoje zabawki, pokoje, w których mieszkają, szkołę, do której dojeżdżają autobusem. Na zdjęciach również widać wszystkie zwykłe dziecięce radości i smutki. Większość prac przedstawia dziecięcy świat: rodzeństwo, koleżanki i kolegów, znacznie rzadziej widzi się na nich dorosłych: rodziców i pracowników ośrodków. W trakcie wyprawy do stolicy powstało też trochę krajobrazów Warszawy. Wiele tych prac może mieć dla widzów symboliczny wydźwięk – warto przyjrzeć się im z dużą uwagą.

Zdjęcie z wystawy ''Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty''


Dzieci i młodzież są ciekawe świata i lubią nowości. Jeśli się je zainteresuje to pięknie pokazują swoją kreatywność i wrażliwość. Starsze dzieci trzeba czasami trochę inaczej motywować. Dobrze się z nimi pracuje, jeśli nie mają jeszcze wpojonych sztywnych "zasad" – są wtedy otwarte na eksperymenty i tworzą ciekawe prace. Myślę, że zajęcia im się podobały, ponieważ kiedy wchodziłam na teren ośrodka, to biegły z drugiego końca z aparatami wołając "pani foto przyjechała!". Ta wystawa to efekt dobrej zabawy, nauki nowych umiejętności, ale też zwieńczenie i nagroda za pracę, jaką włożyły w powstanie tych prac. Dla mnie jest to fantastyczny dokument z miejsc, które na co dzień są niedostępne dla społeczeństwa, a także pokaz talentu dzieci. Może któreś w przyszłości w rozwinie się w sztukach wizualnych – opowiada Agnieszka Kunicka.
 
Prace nad wystawą przebiegały w sposób niewiele różniący się od przygotowania wystaw wszystkich uznanych fotografów, więc – tak jak przystało na prawdziwy wernisaż – możemy się również spodziewać obecności młodych autorek i autorów podczas samego wydarzenia.


Miejsce: Stacja Muranów
Adres: Warszawa, ul. Andersa 13
Wernisaż: 6 październik 2017, Stacja Muranów.
Wystawa trwa: do 19 października, w godz. 12.00–18.00. Wstęp wolny.

Więcej informacji: www.refugee.pl
Wydarzenie na FB: www.facebook.com

Zobacz także:
Epson wprowadza na rynek nową generację drukarek bez kartridży
Pokaz slajdów "Maluchem przez Azję"
Konkurs ''Moja pocztówka z wakacji'' rozstrzygnięty!
Światowy spacer fotograficzny, Pszczyna 7.10
Dwie wystawy w Galerii Bielskiej BWA
GoPro HERO6 Black – nowy standard jakości i stabilizacji obrazu
GGS Larmor Gen5 – nowa linia osłon na wyświetlacze aparatów
Dni Olympusa w Fotojokerze – testy sprzętu foto i darmowe wydruki zdjęć!
Konkurs ''Ach, jaki piękny widok...'' rozstrzygnięty!
Zwrot pieniędzy za zakup CorelDRAW Graphics Suite 2017
II Ogólnopolski Festiwal i Konkurs Fotografii Ojczystej
Pinnacle Studio 21 Ultimate – profesjonalna aplikacja do montażu wideo
Nowe nośniki pamięci GOODRAM IRDM z pamięciami typu pSLC
Tamron 100–400 mm F/4,5-6,3 Di VC USD – pełnoklatkowy teleobiektyw zmiennoogniskowy

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.416s.