Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Dwie wystawy w Galerii Bielskiej BWA


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Dwie wystawy w Galerii Bielskiej BWA
Dodał: Przemysław Imieliński 29.09.2017
Od 13 do 29 października w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej prezentowane będą dwie duże wystawy z programu tegorocznego 7. Foto Art Festiwalu: "Tonący świat Andreasa Frankego" oraz "Why not" Otto Snoeka.


Pierwszą ekspozycję tworzą prace Austriaka Andreasa Frankego – fotografa, ale także pasjonata nurkowania. Artysta stworzył serię podwodnych zdjęć z zatopionych statków, które za pomocą technik komputerowych połączył z inscenizowanymi scenami studyjnymi, nadając całości surrealistyczny charakter. Popularność zyskał dzięki projektowi "The Sinking World", prezentowanemu w 2010 r. w niezwykłej sytuacji wystawienniczej – na pokładzie potężnego okrętu wojskowego USS Vandenberg zatopionego u wybrzeży Florydy. Do wystawy dotarło i obejrzało ją około 10 000 nurków. Kolejny podwodny pokaz projektu zorganizowano na pokładzie okrętu Stavronikita zatopionego u wybrzeży karaibskiej wyspy Barbados.

Marie, fot. Andreas Franke


Druga prezentowana w Galerii Bielskiej BWA wystawa ukazuje twórczość Holendra Otto Snoeka, fotografa dokumentalisty, którego prace rejestrują przeobrażenia demokratyczne, zmiany socjalne i kulturowe w Rotterdamie, rodzinnym mieście artysty, oraz w innych miejscach Europy. Twórca zwraca uwagę na rosnące poczucie tożsamości narodowej, które w wielu krajach łączy się ze wzrostem prawicowego nacjonalizmu. Podczas pracy Otto Snoek fotografuje z bliska ludzi zgromadzonych w tłumach na ulicach, w centrach handlowych czy podczas różnego rodzaju uroczystości.

Bez tytułu, fot. Otto Snoek


Inauguracja 7. Foto Art Festival odbędzie się 13 października o godz. 19.00 w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. W różnych instytucjach, galeriach i muzeach od 13 do 29 października 2017 r., zostanie zaprezentowanych 15 wystaw fotografików. Są to: Michael Ackerman (Niemcy), Michał Adamski (Polska), Kristoffer Albrecht (Finlandia), Shobba Battaglia (Włochy), Andreas Franke (Austria), John Heseltine (Wielka Brytania/Francja), Tommy Ingberg (Szwecja), Frieke Janssens (Belgia), Jens Juul (Dania), Zisis Kardianos (Grecja), Antonin Kratochvil (Czechy), Alain Laboile (Francja), Oliver Merce (Rumunia), Otto Snoek (Holandia), Evgeniy Vasin (Rosja). Miłośnicy fotografii będą mogli oglądać prace wybitnych artystów oraz spotkać ich podczas Maratonu Autorskiego (14–15 października). W programie festiwalu są także warsztaty fotograficzne, pokazy filmów o fotografii, wystawa – FotoOpen i pokaz multimedialny DiasShow. Wszystkie wystawy cechuje różnorodność, od tradycyjnego dokumentu i reportażu poprzez fotografię autorską po eksperymenty.

Z cyklu ''Przysięga'', fot. Andrzej Baturo


Tegoroczny Foto Art Festiwal w Bielsku-Białej po raz pierwszy nosi imię Andrzeja Baturo, zmarłego w czerwcu br. artysty fotografika, współtwórcy festiwalu. Wydarzeniem przypominającym sylwetkę artysty jest wystawa prac Andrzeja Baturo – "Fotograficzne urywki" – w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA (26 września – 5 listopada br.). Wyboru prac na wystawę dokonała Inez Baturo, artysta fotografik. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 7. Foto Art Festivalowi.

Andrzej Baturo (1940–2017) – artysta fotografik, kurator bielskiej Galerii Fotografii B&B, fundator i wieloletni prezes Fundacji Centrum Fotografii, organizator polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych oraz wieceprzewodniczący Rady Artystycznej Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 70. zdobywał uznanie jako autor fotografii socjologicznej i fotoreportaży prasowych. Nagradzany za bezkompromisowość w dokumentowaniu realiów dnia codziennego rodaków, uznawany za wybitnego przedstawiciela fotografii socjologicznej, tzw. "czarnego reportażu" – dwukrotny zdobywca tytułu Fotoreportera Roku (1973, 1976). Twórca i organizator m.in. I Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej w 1980 roku – wówczas największej wystawy fotograficznej w powojennej Polsce. Od 2005 roku współtworzył, wraz z żoną Inez Baturo, Foto Art Festival – jeden z najciekawszych międzynarodowych festiwali fotografii w Polsce.

Z cyklu ''A władza czuwa'', fot. Andrzej Baturo


Andrzej Baturo znany był także z fotografii górskiej i pejzażowej, którą zajął się w latach 80. XX wieku – otrzymał m.in. Grand Prix i I nagrodę na prestiżowym Festiwalu Sztuk Górskich w Antibes we Francji (1989).
 
Prace Andrzeja Batury zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: "Mistrzowie polskiego pejzażu", "Antologia Fotografii Polskiej", "Z kart fotografii polskiej". Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. W 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej miała miejsce duża wystawa retrospektywna twórczości artysty pt. "50 lat z fotografią". Wybór fotografii z bielskiej wystawy jubileuszowej prezentowany był w Starej Galerii ZPAF w Warszawie na wystawie "Andrzej Baturo – z perspektywy lat..." (listopad 2016 – styczeń 2017). Fotoreportaże Andrzeja Baturo, obok zdjęć m.in. Sławka Biegańskiego, Krzysztofa Barańskiego, Stanisława Cioka, znalazły się na głośnej wystawie pt. "Fotoreporterzy" w Muzeum Fotografii w Krakowie, poświęconej jednemu z najważniejszych zjawisk w historii fotografii – polskiemu reportażowi z lat 70. i 80. XX wieku. Wystawa w Muzeum Fotografii w Krakowie czynna jest do 27 października br.

Miejsce: Galeria Bielska BWA
Adres: Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
Wernisaż (konferencja prasowa): piątek, 13 października 2017, godz. 13.00
Wystawy trwają: od 13 do 29 października 2017 roku

Więcej informacji: www.galeriabielska.pl

Zobacz także:
GoPro HERO6 Black – nowy standard jakości i stabilizacji obrazu
GGS Larmor Gen5 – nowa linia osłon na wyświetlacze aparatów
Dni Olympusa w Fotojokerze – testy sprzętu foto i darmowe wydruki zdjęć!
Konkurs ''Ach, jaki piękny widok...'' rozstrzygnięty!
Zwrot pieniędzy za zakup CorelDRAW Graphics Suite 2017
II Ogólnopolski Festiwal i Konkurs Fotografii Ojczystej
Pinnacle Studio 21 Ultimate – profesjonalna aplikacja do montażu wideo
Nowe nośniki pamięci GOODRAM IRDM z pamięciami typu pSLC
Tamron 100–400 mm F/4,5-6,3 Di VC USD – pełnoklatkowy teleobiektyw zmiennoogniskowy
Sony RX10 IV – aparat z najszybszym na świecie autofkusem
Rusza V edycja spotkań podróżniczych "IN MUNDO" organizowanych w warszawskim kinie Luna
Konkurs ''Nieco edycji nie zaszkodzi'' rozstrzygnięty!
Czarno-biały świat lat 60. w fotografii Ildefonsa Bańkowskiego
To MY tworzymy świat – III edycja projektu edukacyjnego Canona

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.037s.