Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wystawa Marty Gromek ''Play''


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wystawa Marty Gromek ''Play''
Dodał: Alina Plata 20.03.2013
Zapraszamy na wystawę fotografii Marty Gromek "Play", która odbędzie się 21 marca o godz. 19 w FotoCafe102 w Łodzi. Patronem medialnym wystawy jest Fotografuj.pl.


Play
Każdy z nas, dorosłych był kiedyś dzieckiem ale to my, dorośli traktujemy dzieci właśnie jak „coś” innego, obcego, jak istoty z innej planety. Dzieci mają swój własny świat, tak różny od naszego dorosłego. Ten dorosły uznajemy za jedynie słuszny, odpowiedni, poprawny i poprzez wychowanie „lepimy” nasze dzieci, dopasowujemy do nas, do naszego sposobu życia, działania, myślenia.

fot. Marta Gromek

„Pobawisz się ze mną?”, to pytanie, które bardzo często słyszą dorośli od dzieci. Czy się bawimy? Czy potrafimy wejść całym sobą w ich świat? Czy mamy odwagę, umiejętność i chęć żeby to zrobić? Być w ich świecie, to być tu i teraz, bez powinności, sztucznych zachowań, konwenansów czy masek, które na co dzień nakładamy. Świat dzieci to świat prawdziwy, szczery, to świat, w którym można poczuć się wolnym. Wolnym w działaniu, myśleniu, przeżywaniu uczuć i emocji. Dzieci potrafią w bardzo prosty ale i logiczny sposób opisywać świat i otoczenie. Nie narzucają sobie co jest słuszne a co nie, działają intuicyjnie.
Zatrzymać się, nie gonić, nie brać udziału w żadnym wyścigu. Żyć chwilą, nie rozmyślać o przeszłości i nie planować przyszłości. Być obecnym w teraźniejszości całym sobą. Choć przez chwilę. Chociaż w zabawie.
Marta Gromek

Marta Gromek - Play
"(...) Prace Marty Gromek są właśnie jakoś banalne. Słodkie. Urocze. Wzruszające. Ale wzruszające w tak szczery i pełen oddania sposób, wizualnie tak ciekawe, że aż chce się ciągle do nich wracać. Cieszyć się atmosferą wolności – tak, wolności – w tym domu.
 
Jako widz, nie czuję żeby Gromek poświęciła dla dzieci siebie. Nie czuję, żeby umknęła jej, jej wrażliwość. Nie czuję, żebyśmy mogli powiedzieć to, co często nasuwa sie kuratorom i widzom na widok prac młodych matek, niegdyś artystek słynnych i poważanych: cóż, kiedy ludzie mają dzieci, może powinni… może powinni jednak przestać wyrażać sie twórczo.

fot. Marta Gromek

Niektórzy powinni. Inni nie. Gromek – szkoda by było, żeby zamilkła. Teraz, kiedy znam ten obraz małej rączki, która częstuje mnie kilkoma jagodami żurawiny, albo ten dziewczynki z rozmarzeniem wpatrzonej w pannę młoda, czułabym się ograbiona, nie mogąc czasem wrócić do tych prac.
 
Bo Marta Gromek nie jest naiwna. Nie czaruje miękkimi policzkami swoich córek. Szuka głębiej. Szuka źródła mądrości w swoich dzieciach. Źródła spontaniczności. Źródła otwartości na zmianę. Na zabawę. Na szaleństwo. Na bycie sobą. Na nieprzestrzeganie konwenansów. Na zapomnienie, że z kanapy się nie skacze, a nogi stołu wcale nie stworzono po to, żeby wyrażać na nich swoją złość. Szuka źródła empatii. I znajduje.
 
Dzieci Gromek są exposed as a matter of choice, not barren. Sportretowane otwarcie, ale nie nagie. Odmalowane prawdziwie, ale nie bezbronne przed obiektywem. Odmalowane z szacunkiem. Szacunkiem dla nich, ludzi i szacunkiem dla lekcji, których mogą nas nauczyć. Warto, naprawdę warto, przystanąć i popatrzeć."
Agnieszka Jeziorska
Marta Gromek - ur. w Łodzi w 1978 r. Jest absolwentką Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, którą ukończyła w 2011 r. na kierunku Fotografii Artystycznej.
Od kilku lat mieszka i pracuje w Warszawie. Swoje projekty realizuje głównie aparatem analogowym, który, jak mówi, wymaga ogromnej dyscypliny i zmusza fotografa do myślenia nad każdym kadrem. W swoich pracach nie szuka rozwiązań ludzkich problemów, nie komentuje, nie ocenia. Ważny jest dla niej świat uczuć i emocji i na doznania duchowe właśnie stara się zwrócić uwagę odbiorców.
W 2012 r. otrzymała grant na dofinansowanie wystawy fotograficznej od Pani Joanny Skrzydlewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego. W 2013 r. jej prace prezentowane będą w Galerii Opus w Łodzi oraz w FotoCafe102.
Wernisaż: 21 marca, godz. 19
Czas trwania: 21.03 - 3.04
Gdzie: Fotocafe 2012, Łódź, ul. Piotrkowska 102Zobacz także:
320-gigapikselowe zdjęcie ustanowiło nowy rekord
Rusza konkurs Adobe Design Achievement Awards 2013
Canon Powershot N – proces projektowania
Nowy Nikon D7100 – przykładowe zdjęcia
Firmware 1.3 – Nikon Coolpix S800c
Kompakt Nikon COOLPIX S3500
Lustrzanka Nikon D7100
Samsung Galaxy Camera z Wi-Fi
Sony: 3 obiektywy z mocowaniem A i nowe akcesoria
Wytrzymały kompakt Sony TX30
Sony HX300 o wyglądzie lustrzanki
Mały i lekki Cyber-shot WX300
Lekki aparat Sony NEX-3N

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.7s.