Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Irlandzkie fotografie Jędrzeja Niezgody w Przemyślu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Irlandzkie fotografie Jędrzeja Niezgody w Przemyślu
Dodał: Alina Plata 03.04.2013
5 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Jędrzeja Niezgody pt. "Éire"


The wrong of unshapely things is a wrong too great to be told;
I hunger to build them anew and sit on a green knoll apart,
With the earth and the sky and the water, re-made, like a casket of gold
For my dreams of your image that blossoms a rose in the deeps of my heart.
William Butler Yeats

Tajemnica Irlandii, nieprzetłumaczalna jak Yeats. Można ją posiąść siadając na zielonym pagórku. Zagadka Ziemi, Nieba i Wody, którą możesz rozwikłać gdy przychodzi wiatr. Jędrzej Niezgoda architekt, jeździec, wędrowiec, fotografik, przedstawia wyspę, obrzeże świata, światło pomiędzy starym pasmem gór a niską chmurą. Tytuł wystawy Éire.
W fotograficznej twórczości Jędrzeja Niezgody wyczuwamy filary witruwiańskiego dziesięcioksięgu - Eurytmię, Symetrię i Dispositio. Architektura to filozofia. Zostawia ślad, warunkuje proces twórczy i sposób widzenia.
Zdjęcia perfekcyjnie kadrowane mają niewzruszoną konstrukcję. Pejzaże, srebrzyste, jakby przefiltrowane, posiadają niepokój pejzażu odbitego w szybie pędzącego pociągu. Miasto. Nostalgia. Przeczucie absurdu. Czujemy „oddech” Becketta.
Wieczny powrót światów.
Marzanna Wróblewska

Atlantic storm, 2013. fot. Jędrzej Niezgoda

... Jędrzej Niezgoda nie patrzy już na Irlandię okiem turysty. On już jest w jakimś stopniu „stamtąd”. Widzi głębiej i więcej. Zwraca nam uwagę na szczegół, dzieli się swoimi spostrzeżeniami, wyłapuje drobnostki i zatapia je w kolorze. Druga przyczyna to sama wrażliwość fotografa, a dodajmy fotografa, który jest współczesnym architektem. Przy całym romantycznym filtrze, jaki w nie jednym zdjęciu dostrzeżemy, jednak Jędrzej Niezgoda jest fotografem swojego czasu. Jego zdjęcia są nowoczesne, często minimalistyczne i – choć to słowo obecnie mocno nadużywane, ale dobrze oddaje sedno sprawy – designerskie. Fotografia Jędrzeja to nie efekciarska dokumentacja podróżnicza, i nie czarno-białe kadry łowców ojczystego krajobrazu dekad minionych i estetyk różnych. Widzenie Niezgody jest oryginalne i ciekawe, choć się nie narzuca. Dzięki niemu wiele dowiemy się o autorze, i wiele o Irlandii.
Agnieszka Gniotek

Oliver Plunkett Street, 2009. fot. Jędrzej Niezgoda
Jędrzej Niezgoda, ur. w 1977 r. / architekt i fotografik, ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Dyplom w 2003 roku u prof. Marka Budzyńskiego. Od 2005 roku mieszka i pracuje w Cork w Irlandii. Brał udział w wystawach zbiorowych i aukcjach fotografii kolekcjonerskiej, m. in. w aukcjach ZPAF oraz w aukcji Młodej Sztuki Polswiss Art. W 2007 roku odbyła się indywidualna aukcja jego fotografii w Portalu Sztuki Artinfo.pl. Również od 2007 roku prowadzi blog fotograficzny www.venividi.ie, wielokrotnie nominowany do nagród. Zilustrował album Michelle Horgan "Recipes from English Market", 2012. Fotografuje głównie krajobraz, często podczas podróży - Ziemia Ognista, Sycylia, Norwegia. Ważnym tematem jest także miasto i ludzie w scenerii miejskiej. Egzystencjalny wymiar tych fotografii, ich intymny charakter wykracza poza kategorię fotografii ulicznej. Fotografuje konie i jazdę konną. W swych fotografiach Jędrzej Niezgoda skupia się na znajdowaniu niezamierzonego porządku, zastanej harmonii kompozycji i światła. Jako fotograf zawodowo zajmuje się dokumentowaniem wystaw plastycznych i wydarzeń artystycznych.
Gdzie: Galeria Sztuki Współczesnej, ul. T. Kościuszki 3, Przemyśl,
Wernisaż: 5 kwietnia (piątek) w godzinach 18-20
Wystawa czynna: 6-24 kwietnia

Zobacz także:
Olympus XZ-10 - nowy firmware
Firmware do lustrzanek Nikon
Żyroskopowo stabilizowany film 4K
Lumix GH3 – kampania z trójką w tle
Karta pamięci Transcend 64GB
Panasonic Lumix GH3 – firmware 1.1
Aktualizacja firmware do Pentaksa Q
Kolory ciemności: nieznane zdjęcia z wyzwolenia Dachau
Bezlusterkowiec NX300 i obiektyw 45mm 3D – cena i dostępność
Aparat Canon po sześciu latach w oceanie
DLA DZIECI: Wiosenne zajęcia kulinarne w Akademii Młodego Kucharza
Firmware 1.01 – Sigma DP3 Merrill
''Wypróbuj i kup'' w Singapurze. Kiedy Polska?

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.012s.