Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wystawa Chrisa Niedenthala "1973–1989. Wybrane Fotografie"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
System mechanicznej stabilizacji matrycy zastosowany w aparatach Olympus E-3 i E-510 nie powstał z myślą o fotografii cyfrowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wystawa Chrisa Niedenthala "1973–1989. Wybrane Fotografie"
Dodał: Przemysław Imieliński 02.01.2015
W styczniu warszawska galeria sztuki Ney Gallery&Prints zaprezentuje wystawę jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotoreporterów. Wystawa "1973–1989. Wybrane Fotografie" będzie przeglądem prac Chrisa Niedenthala z tego okresu jego twórczości. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 10 stycznia o godzinie 18.00.


Autor o wystawie: “Powyższe daty fotografii wyznaczają ważny etap w mojej pracy. Rok 1973: tego roku przyjechałem do Polski na kilka miesięcy, ale tak się złożyło, że jestem tu nadal, już ponad 40 lat...

Syfoniarz, Budapeszt, Wegry 1988, fot. Chris Niedenthal


Rok 1989: rok politycznej transformacji w Polsce i w większości krajów we Wschodniej Europie. Jednocześnie ważna cezura czasowa. Koniec pewnej epoki, którą do czasu owej transformacji starałem się uchwycić na pokazywanych fotografiach. Są to zdjęcia nie tylko z ówczesnej PRL, ale także z Rumunii, Związku Radzieckiego, Węgierskiej Republiki Ludowej, NRD. Pracowałem wówczas jako fotoreporter w całym tym regionie. Była to, jak można sobie wyobrazić, arcyciekawa praca. Bo praca fotoreportera już z założenia taka jest – zwłaszcza kiedy wokół niego dzieją się niezwykłe rzeczy. Dla większości ludzi, żyjących w epoce PRL, nie były to oczywiście zbytnio ciekawe czasy. No, ale dla młodego przybysza z Londynu, który nie wypuszczał z rąk aparatu fotograficznego takie właśnie one były!

Medalista, Kijow, ZSRR 1989, fot. Chris Niedenthal


Prezentowane w Ney Gallery&Prints zdjęcia zostały opublikowane w mojej książce "1973–1989 Wybrane Fotografie" (BOSZ, 2014). Dokonując wyboru na potrzeby wystawy, celowo pominąłem wydarzenia polityczne i polityków, starałem się ograniczyć do scen z codziennego życia, ewentualnie do portretów tzw. normalnych, anonimowych ludzi. No i jednego psa…" – Chris Niedenthal.

Grojec – targ, luty 1982, fot. Chris Niedenthal


Chris Niedenthal urodził się w Londynie, w rodzinie polskiej; od wielu lat – po przyjeździe do Polski "na kilka miesięcy" w 1973 r. – mieszka i pracuje w Polsce. Do 1984 r. fotograf tygodnika “Newsweek” w Polsce, a od 1985 r. fotoreporter kontraktowy tygodnika "Time", dla którego fotografował wydarzenia w całej wschodniej Europie i w Związku Radzieckim. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego "Solidarność" podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, a później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Wieloletni współpracownik niemieckiego tygodnika "Der Spiegel". Laureat World Press Photo 1986 za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej Janosa Kadara.
 
Autor m.in. wystaw "Peerelka" o PRL'u; "NN. Niedenthal Nieznany"; "Dokument"; o niepełnosprawnych intelektualnie dzieciach "Tabu. Portrety Nie Portretowanych", "PracujeMY", "Listy do Syna". Razem z Tadeuszem Rolke powstała wystawa "Sąsiadka" w 2001r..
Autor albumów pt.: "Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973–1989" (BOSZ 2014), "Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty" (BOSZ, 2004), "13/12. Polska Stanu Wojennego" (Edipresse, 2006), "In Your Face" (Edition Fototapeta 2011) i autobiografii "Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf" (Marginesy 2011).

Rumunia, Bukareszt, 1978, fot. Chris Niedenthal


Fotografie prezentowane na wystawie zostały wydrukowane w Ney Prints. Prace zostały oprawione przez firmę Nielsen. Istnieje możliwość zakupu odbitek kolekcjonerskich. Podczas wernisażu zakupić będzie można album "Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973–1989" (BOSZ 2014) w promocyjnej cenie.

Lokalizacja: Ney Gallery&Prints
Adres: Warszawa, ul. Spokojna 7/2
Wernisaż: 10 stycznia, godzina 18.00
Godziny otwarcia: wt.–pt.: 12.00–19.00, sb.–ndz.: 13.00–18.00
Wystawa czynna do: 31 01 2015 r.
Wstęp: wolny

Więcej informacji: www.neygalleryprints.pl

Zobacz także:
Dwie wystawy dwóch krakowskich fotografów – Artura Rychlickiego i Adama Gryczyńskiego
Intenso Mobile Line – pendrive do tabletów
"Pejzaż liryczny" – wystawa zdjęć Łukasza Resiaka
Konkurs fotografii prasowej – Tychy Press Photo 2015
Warsztaty "Profesjonalny retusz zdjęć – cała wiedza w pigułce"
Życzymy Wam Wesołych Świąt!
Rusza konkurs "Photo Grants Challenge. Sztuka Wolności"
Wojciech Prażmowski – spotkanie autorskie
Tamrac Aria 6 – torebka na aparat
Sony ogłasza zwycięzcę konkursu na krótki film dokumentalny
CYBERFOTO 2015 – XVIII Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji
Wygraj warsztaty fotograficzne na Islandii z X-Rite
TTL Voeloon 810-RT – radiowy wyzwalacz lamp

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.271s.