Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy Symetrie – Asymetrie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy Symetrie – Asymetrie
Dodał: Przemysław Imieliński 03.12.2014
Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20 Suwalskiego Ośrodka Kultury zapraszaja na wernisaż wystawy zdjęć Suwalskiej Grupy Twórczej, który odbędzie się 5 grudnia br. o godz. 17.00.


Symetria i asymetria kojarzyć nam się może z matematyką, geometrią, w sztuce z abstrakcyjnymi kompozycjami, może się kojarzyć z przeciwnościami, a to z kolei może prowadzić nas do filozoficznych rozważań na temat równowagi istniejącej w świecie materialnym, tudzież w kosmosie. Cóż można poradzić kiedy codziennie, chociaż pewnie nie jesteśmy tego w pełni świadomi, spotykamy się z harmonią symetrii lub dla kontrastu jej przeciwieństwem. Symetryczne formy są w architekturze, naturze, przyrodzie, w samym człowieku – jego ciele, ale przecież ile jest form asymetrycznych, bo przecież nic nie jest identyczne. Można wręcz przypuszczać, że idealnej symetrii nie ma, że to tylko rozważania czysto teoretyczne – naukowe, czyli abstrakcyjne.

Zdjęcie z wystawy ''Symetrie – Asymetrie'', fot. Beata Staniewicz


Wystawa Symetrie – Asymetrie w pewnej mierze pokazuje wagę zagadnienia. Jest podróżą w świat abstrakcyjnych linii, odbić, ciężaru form lub lekkości pustki, inspiracji niesamowitą złożonością przyrody, która warunkuje istnienie człowieka i wpływa na jego kondycję. Autorów wystawy – członków Suwalskiej Grupy Twórczej SGT od lat inspiruje przyroda, odnajdują w niej wytchnienie, działa ona niczym balsam na nadszarpnięte nerwy, jest nieprzebranym źródłem pomysłów do artystycznych realizacji. To zamiłowanie do pokazywania naturalnego piękna przyrody i pejzażu jest widoczne na każdej wystawie Grupy. Tak też jest w przypadku aktualnej prezentacji. Nie brakuje im przy tym wyobraźni, bo jak powiedział Albert Einstein: "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona".

Zdjęcie z wystawy ''Symetrie – Asymetrie'', fot. Maria Karna


W wystawie uczestniczy nestor suwalskiej fotografii Tadeusz Smagacz – obchodzący w tym roku jubileusz 90 lecia urodzin, a także pozostali fotograficy SGT: Jolanta Grabowska, Maria Karna, Beata Karwel, Anna Amelia Sikorska, Beata Staniewicz, Szymon Jasionowski, Henryk Milewski, Krzysztof Mierzejewski, Ryszard Panasiewicz, Bogusław Wasilewski, Marek Wasilewski, Marcin Wróbel i Andrzej Zujewicz.

Zdjęcie z wystawy ''Symetrie – Asymetrie'', fot. Tadeusz Smagacz


Suwalska Grupa Twórcza SGT zawiązała się w lutym 2006 roku, kiedy to przy nieistniejącej już galerii fotografii Pacamera, w ówczesnym Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki, odbyło się pierwsze spotkanie osób zainteresowanych wspólną fotograficzno-atystyczną aktywnością. SGT to Grupa przyjaciół – ludzi, których łączy pasja fotografowania. Nie ważne kto, kim jest z zawodu, ile ma lat, ważna jest integracja, wzajemne pobudzanie do twórczej pracy, przy tym podnoszenie swoich umiejętności w zakresie fotografii, a w szczególności fotografii artystycznej. Najczęstrzą formą aktywności Grupy są wspólne wystawy: "I Wystawa SGT" (2006), "Przystanek Wiżajny" (2007), "Rozdroża" (2008), "Salon niebieski SGT" (2009), "Meandry Krutyni i Czarnej Hańczy" (2009/2010), "Suwałki Blues Festival w obiektywie" (2010), "Esgietowcy" - Biurowiec Sztuki (2010), "Mistyka bunkrów" (2010/2011), "Cisza – naturalnie i subtelnie" (2011), "Soleczniki" (2011/2012), "Przestrzenie Suwalszczyzny" (2012/2013), "Jesień życia" (2013/2014). Grupa organizuje ponadto wyjazdy plenerowe i pokazy multimedialne.
Założycielem i Przewodnikiem Grupy jest Andrzej Zujewicz.

Lokalizacja: Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20
Adres: Suwałki, ul. T. Noniewicza 71
Wernisaż: 5 grudnia 2014 o godz. 17.00
Wystawa czynna: do 18 stycznia 2015
Strona WWW: soksuwalki.eu

Więcej informacji: www.sgt.suwalki.pl

Zobacz także:
Epson Perfection V19 – wysokiej jakości skaner biurkowy
Pentax K-S1 z kartą FLU w prezencie
Mikołaj pod parą w Jaworzynie Śląskiej
Wystawa "Trójka w obrazach wielkich mistrzów" na dworcu Gdynia Główna
"Debuts", czyli co w polskiej fotografii piszczy…
Panasonic AW-HE130 – zrobotyzowana kamera dla filmowców
Ilustrowany przewodnik po zagadnieniach związanych z prawami autorskimi
Bezpłatne warsztaty "Edycja i wydruk fotografii"
Wernisaż wystawy "Modern World" – Damiana Chrobaka i Adriana Wykroty
"CICHA6" – album fotografii Adriana Ślęzoka
Fotografia teatralna – wykład Piotra Dłubaka
Rodzinny weekend fotograficzny na Jurze
Wernisaż wystawy The Alphabet of Shared Words Jany Romanowej
Bieszczady – zapiski z bukowego pamiętnika
Kaszmir – w poszukiwaniu himalajskiego raju

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.22s.