Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy ''Medaliony – świat pod stopami''


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aby w aparatach Canon PowerShot sprawdzić, jaka wersja firmware'u jest obecna w aparacie, należy przygotować sobie odpowiednią kartę pamięci?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy ''Medaliony – świat pod stopami''
Dodał: Katarzyna Stodolska 29.04.2011
Zapraszamy dnia 4 maja 2011 do Katowickiej Galerii ZPAF na wernisaż wystawy Stanisława Michalskiego, prezentującego na swoich fotografiach różnorodność form, układów i kompozycji znalezionych w przestrzeni miejskiego pejzażu.


Aktualna wystawa Stanisława Michalskiego „Medaliony” jest ilustracją subiektywnie postrzeganego obrazu wielu miast i ulic. Materia miejska staje się tłem dla osobistych wyborów i przeżyć autora i wędrowca. Ważniejsze jest to, co się spostrzega, to co indywidualnie doświadczane i odczuwane. Obrazy pobudzają wewnętrzne przeżycia, pragnienia i refleksje. Dają możliwość indywidualnego odbioru i przeżywania przestrzeni. Za sprawą tego rodzaju fotografii kształtowany jest obraz miast w pewnym sensie niewidzialnych. Możemy jedynie wyobrażać sobie jak te miasta wyglądają w całej okazałości. Autor zaprasza nas w inną podróż.
 
Tematem prac składających się na cykl „Medaliony” jest motyw obecny w niemalże w każdej przestrzeni ulic, chodników i miast oraz pełniący określone funkcje użytkowe. Ta kolekcja optyczno-mechanicznych śladów, zapisanych promieniami światła we wrażliwej na światło materii fotografii mówi nam jak wygląda świat, jego wybrane motywy odnalezione w różnych miejscach kraju i świata. Autor narzuca kierunek oglądu i kadr, rezygnuje z potocznego sposobu patrzenia i podziwiania miejsc naszej wędrówki. Opuszcza wzrok, fascynuje go to, co znajduje się pod stopami.

fot. Stanisław Michalski

W czasie wielu podróży autor przedmiotem swoich zainteresowań uczynił obszar ulic i chodników, świat przestrzeni publicznej ulokowany pod stopami. Podjął próbę badania estetyki ulic odwiedzanych miast, koncentrując się na charakterystycznych elementach jakimi są oznaczone tajemniczymi symbolami K i B studzienki burzowe oraz studzienki kanalizacyjne.

fot. Stanisław Michalski

Zwraca uwagę i proponuje odmienność obserwacji w porównaniu z potoczną, znaną i powszechną, naznaczoną stereotypami, tysiącami pocztówkowych wyglądów i wizji. W swojej wędrówce przemierza przestrzeń wielu miast, utrwala to, co pod stopami. Tworzy kolekcję subiektywnych obrazów, ukazuje inne, odmienne i mało znane oblicze miasta.
 
Droga, asfalt, chodnik a w nim zakomponowane medaliony. Na co dzień funkcjonalne i użyteczne, od święta – wyrafinowane klejnoty zdobiące przestrzenie ludzkiej egzystencji, odnalezione na powierzchni chodników i ulic. Wypatrzone w odpowiedniej aurze i porze, w szczególnych okolicznościach gry światła i cienia. To wszystko sprawia, że fragmenty codziennego świata, potoczne i opatrzone stają się czymś szczególnym, unikalnym i osobliwym. Klejnotami miejskiej przestrzeni, medalionami zdobiącymi świat wokół nas.

fot. Stanisław Michalski

Pod względem estetycznym te wyrafinowane i wycyzelowane obrazy utrzymane są w monochromatycznej konwencji, a pojedyncze w wąskiej gamie kolorystycznej. Mistrzowskie panowanie nad kadrem, światłem i cieniem, powoduje umiejętne wydobywanie faktur i struktur materii, świadome wykorzystywanie aury pogodowej, pory dnia i pory roku w celu stworzenia subiektywnych portretów ulic.
 
Autor sprawia, że ten znaleziony na ulicy funkcjonalny przedmiot-system podniesiony zostaje do rangi estetycznego dzieła sztuki. W potocznym życiu, zapominany, niezauważany oraz pełniący swe użytkowe funkcje przedmiot staje się klejnotem miasta posiadającym określoną formę, estetyczny wymiar i charakter.

fot. Stanisław Michalski

Pory roku, stopień wilgotności, światło i cień, przemyślany kadr, usytuowanie w otoczeniu – wszystkie te elementy, za sprawą wrażliwości i decyzji autora, decydują o tym, że przedmioty te stają się estetycznymi klejnotami, unikatowymi medalionami zdobiącymi miejską przestrzeń.
 
Każdy z osobna posiada określone walory estetyczne, skumulowane na powierzchni znaki, opisy, ikony, reklamy, napisy przynależności do miasta czy kraju. Światło i cień, stopień wilgotności, pora dnia i roku, stopień zużycia za sprawą ruchu samochodów i pieszych. Wszystkie te elementy sprawiają, że odlewy błyszczą, wklęsłe i wypukłe grafiki, tłoczenia i znaki zwracają na siebie uwagę, a wrażliwy przechodzień widzi to, dostrzega i docenia.
 
Odnajdywane w przestrzeniach ulic i chodników studzienki i kratki kanalizacyjne oraz burzowe są estetycznym zwieńczeniem i ukoronowaniem, niewidocznego układu podziemnych korytarzy i systemów kanalizacyjnych. W kształcie okręgów, kwadratów, prostokątów oraz trójkątów, w układach chodników i dróg tworzą przeróżne kompozycje. Są portalami do tajemniczego i nieznanego świata, prowadzą ku nieznanemu.
 
Calle, Czeladź, Katowice, Kolonia, Paryż, Rybnik, Sosnowiec, Żory. Świat, Europa, Polska, różne kraje i odmienne kształty oraz oznaczenia. Różny stopień wpływu działania czasu i aktywności cywilizacyjnej człowieka. Studzienki ulokowane między torami, potwornie wyszlifowane przez samochody, a w konsekwencji pozbawione pierwotnie zawartych w nich informacji; studzienki ulokowane na szlakach wędrówek pieszych, znacznie mniej narażone na proces zacierania i naruszania informacji; studzienki ulokowane gdzieś z boku, z dala – bezpieczne i trwałe.
 
Obrazy składające się na wystawę Stanisława Michalskiego „Medaliony” są wyrazem zachwytu nad różnorodnością form, układów i kompozycji przemienionych w medium fotografii, które pozwala by dzielić się z widzami pięknem znalezionym w przestrzeni miejskiego pejzażu. Ta subiektywna kolekcja medalionów znalezionych pod stopami w czasie wędrówek ulicami wielu miast jest dowodem na to, że wystarczy uważnie patrzeć, pochylić się, wybrać i utrwalić aby lepiej poznać i zapamiętać klejnoty naszych ulic.

Stanisław Michalski - urodzony 8.4.1948 roku w Zabrzu. Fotografią zajmuje się od 1974 roku. Animator, popularyzator, instruktor ds. fotografii oraz filmu. Wieloletni prezes Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego. Przewodniczący Klubu Artystycznej Fotografii w Katowicach w latach 90. do 2008 roku. Właściciel Galerii Foto-Art-Studio w Czeladzi. Laureat wielu znaczących nagród w kraju i zagranicą. Autor ponad 36. wystaw indywidualnych w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech, Belgii, Japonii, Hiszpanii, USA. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zobacz także:
Pierwszy pendrive Verbatim z USB 3.0
Fashion Week Poland- święto fotografów mody
Warsztaty fotografii krajobrazowej ''W pogoni za światłem''
Vivitek D851 i D853W – wielozadaniowe projektory o wysokiej jasności
Konkurs "Ekologia w Obiektywie"
Ogłoszenie zwycięzców Sony World Photography Awards 2011
Casio Tryx nagrodzony przez TIPA
Pomysł, fotografia, wydruk – warsztaty z Jackiem Boneckim
Samsung wypożycza aparaty podczas Fotofestiwalu w Łodzi
AF-S NIKKOR 50 mm f/1.8G
BenQ W1200 – projektor do kina domowego z PiP
Wiosenna promocja na lampy i zestawy Quantuum
Panasonic Lumix FT3, TZ20 i TZ22 - firmware 1.1
Aktualizacja firmware dla systemu Ricoh GR do wersji 1.36
Firmware 1.02 dla Nikona D7000
Tamron SP 70-300mm F/4-5.6 Di VC USD nagrodzony przez TIPA
Nagroda TIPA dla Olympusa XZ-1
TEST: Nikon D5100 - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe
D7000 - filmowanie według Nikona

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.027s.